Laserowe usuwanie blizn – na czym polega?

Laserowe usuwanie blizn to zabieg polegający na skierowaniu wiązki światła lasera frakcyjnego na bliznę i dosłownym wypaleniu uszkodzonej tkanki. Jest to metoda niezwykle precyzyjna – promieniowanie działa na mikrokolumny głęboko wewnątrz skóry, a nie całe jej fragmenty. Rezultatem tego procesu jest pobudzenie zdrowej tkanki do wzmożonej produkcji białek, które wypełnią wypalone przez światło lasera ubytki. Po zagojeniu nowe tkanki są wyraźnie gładsze i jaśniejsze, a tym samym blizna jest mniej widoczna.

W przeciwieństwie do innych metod, np. zabiegu chirurgicznego lub przy pomocy peelingów chemicznych, laserowe usuwanie blizn jest procedurą prawie bezbolesną, bezinwazyjną i niewiążącą się z poważnymi powikłaniami. 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Post udostępniony przez LaserBeautyClinic (@laserbeautyclinic_) Kwi 26, 2018 o 12:52 PDT

Laserowe usuwanie blizn – efekty

Laserowe usuwanie blizn sprawdza się w przypadku różnych typów blizn, w tym między innymi potrądzikowych, pooperacyjnych czy pourazowych. W przypadku blizn pourazowych laserowe usuwanie blizn wykonuje się nie tylko ze względów estetycznych, ale także zdrowotnych. Ślady po oparzeniach czy głębokich ranach są często twarde i wystające, co może ograniczać pole ruchu, powodować ból czy uczucie ściągnięcia i pieczenia. Laser frakcyjny usuwa nawet 30 proc. przerośniętej tkanki, dzięki czemu blizny stają się mniej wypukłe, bardziej elastyczne i zbliżone kolorem do otaczającej je skóry. 

Blizny pooperacyjne zazwyczaj są skutkiem ubocznym zabiegów na urazy ortopedyczne lub cięcia cesarskiego. W obu tych przypadkach na skórze pojawiają się jasne lub zaróżowione, wyraźne linie, wskazujące na dawną obecność szwów. Laserowe usuwanie blizn przynosi najlepsze efekty jeśli zostanie przeprowadzone jak najszybciej po wygojeniu się rany. Z upływem czasu ślady bowiem twardnieją i stają się coraz grubsze. 

We wszystkich opisanych wyżej przypadkach pełne efekty laserowego usuwania blizn uzyskujemy dopiero po kilku zabiegach. Ich liczba jest uzależniona od rozległości, głębokości i grubości śladów. Zazwyczaj stosuje się serię od 5 do nawet 10 naświetlań. Czas na regenerację skóry między kolejnymi zabiegami wynosi 6-8 tygodni.  

Zobacz też: Blizna po cesarce - jak się jej pozbyć?

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Post udostępniony przez Sophia Medycyna Estetyczna (@sophiakosmetologia_medycynaest) ie 14, 2019 o 1:00 PDT 

Laserowe usuwanie blizn potrądzikowych

Blizny po trądziku na policzkach czy nawet plecach są przyczyną olbrzymiego dyskomfortu osób, które zakończyły niełatwą walkę z trądzikiem różowatym. Ponieważ przyczyną ich powstania były często rozległe, podskórne stany zapalne, blizny potrądzikowe są na tyle głębokie, że drogeryjne kosmetyki czy nawet profesjonalne peelingi kwasowe nie są w stanie się z nimi uporać. W takich sytuacjach ostatnią deską ratunku jest laser frakcyjny, który umożliwia dosłowne wypalanie blizn.

Laserowe usuwanie blizn potrądzikowych może być przeprowadzane bardziej powierzchownie – wtedy czas rekonwalescencji po zabiegu trwa przeciętnie 3-4 dni. W tym czasie skóra jest zarumieniona i podrażniona. Sam zabieg jest bezbolesny, ale w przypadku szczególnie wrażliwych osób możliwe jest skierowanie na skórę strumienia chłodnego powietrza.

Zabiegi laserowe na blizny mogą mieć bardziej inwazyjną, a tym samym skuteczną formę. Wypalanie blizn w intensywnej wersji może powodować delikatne krwawienia w trakcie zabiegu. W tym przypadku rekonwalescencja przedłuża się do 7 dni. W tym czasie niezwykle istotne jest stosowanie zaleconych przez specjalistę preparatów, które wspomagają regenerację skóry.

Laserowe usuwanie blizn potrądzikowych nie przynosi natychmiastowych efektów. Zabiegi laserowe na blizny działają na zasadzie stymulowania produkcji kolagenu. Wypełnianie mikrouszkodzeń w skórze zaczyna być widoczne po kilku tygodniach od zabiegu. Proces ten postępuje w ciągu kilku kolejnych miesięcy, dlatego na pełny rezultat czekamy przynajmniej pół roku. Trzeba też podkreślić, że najlepsze efekty osiągniemy dopiero po serii około 5-6 naświetlań.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Post udostępniony przez Olga Pavlenko (@pavlenko_proaesthetic) Paź 14, 2019 o 3:35 PDT

Laserowe usuwanie blizn – przeciwwskazania 

Laserowemu usuwaniu blizn nie powinny poddawać się osoby przyjmujące antybiotyki, sterydy oraz leki przeciwzakrzepowe. Ponadto przeciwwskazanie stanowią: stany zapalne oraz infekcje bakteryjne i wirusowe skóry, łuszczyca, nowotwory, epilepsja, okres ciąży i karmienia piersią. Na miesiąc po i przed zabiegiem nie można się opalać. 

Laserowe usuwanie blizn – zalecenia po zabiegu 

Zaraz po zabiegu laserowego usuwania blizn odczuwamy rozgrzanie oraz pieczenie skóry poddanej działaniu promieniowania. Przez kilka kolejnych dni blizna może być zaczerwieniona, podrażniona, a nawet boląca. Najczęściej obserwujemy też złuszczanie się naskórka, podobnie jak po poparzeniu słonecznym. 

W czasie pierwszego etapu gojenia, czyli przez około 2 tygodnie, należy unikać wysokich temperatur, w tym na przykład przebywania na słońcu oraz gorących kąpieli. Przed każdym wyjściem na zewnątrz konieczne jest zabezpieczenie blizny kremem z wysokim filtrem. Nie można wykonywać żadnych naruszających skórę zabiegów pielęgnacyjnych, w tym peelingów. Blizna poddana laserowemu usuwaniu musi być nawilżana łagodnymi kremami.