W ciągu ostatnich kilku lat, problem dorosłych osób zmagających się z trądzikiem urósł niemal do rangi epidemii. Szacuje się, że choroba ta dotyczy nawet 50 milionów Amerykanów rocznie! W Polsce to znacznie mniej, ale problem nasila się w równie szybkim tempie. Dorosła odmiana trądziku ma zupełnie inne przyczyny niż na w wieku nastoletnim. W większości przypadków winne są zaburzenia hormonalne, ale na zły stan skóry wpływ ma też cała masa innych czynników. Dlatego ta choroba jest tak trudna – a często wręcz niemożliwa – do wyleczenia. Często zmiany skórne nie ustępują nawet pomimo zdrowego trybu życia, radykalnej zmiany diety czy specjalnej pielęgnacji.

Jak wyleczyć trądzik?

Największym problemem jest jednak fakt, że dotąd nie powstał jeszcze skuteczny lek, który pozwoliłby pozbyć się problemu. Dotychczas w terapiach trądzikowych najczęściej wykorzystuje się retinol lub izotretynoinę, które są jednak obarczone pewnym ryzykiem i mogą powodować niekorzystne dla zdrowia skutki uboczne. Niedawno pojawiły się doniesienia, że naukowcy z Uniwersytetu w San Diego rozpoczęli prace nad stworzeniem szczepionki na trądzik. Póki co, na rynku nie ma jednak takiego rozwiązania. Pozostaje też problem osób, które są już dotknięte tą chorobą. Na szczęście, pojawiło się nowe światełko w tunelu.

Naukowcy znaleźli sposób na trądzik

To spironolakton - substancja, który ma rozwiązać problem wyprysków raz na zawsze. Odkrycia dokonało dwóch niezależnych, uznanych dermatologów, którzy wpadli na ten składnik w różnych badaniach, niemalże w tym samym czasie. W odróżnieniu od innych substancji wykorzystywanych w terapiach trądziku, spironolakton nie jest stosowany punktowo, tylko doustnie. Do tej pory był wykorzystywany głównie jako lek na łagodne nadciśnienie i zatrzymywanie wody w organizmie. Specjaliści zauważyli jednak, że u pacjentek przyjmujących spironolakton na wspomniane objawy, pojawił się jeden, korzystny dla nich skutek uboczny: znaczna poprawa cery, która wiązała się z mniejszą ilością wyprysków.

W jaki sposób działa ten magiczny skłanik?

Spironolakton oddziałuje bezpośrednio na nasz układ hormonalny – i właśnie w tym tkwi jego siła. Substancja ta blokuje działanie androgenów na nasz organizm, które objawia się m.in. zwiększoną produkcją sebum i wzrostem ilości bakterii. Zatrzymując ten proces, spironolakton zmniejsza częstotliwość powstawania wyprysków i blokowanie porów. Problem polega na tym, że androgeny trudno zlokalizować, więc kuracja tym środkiem jest mniej skuteczna niż w przypadku leczenia punktowego. Jednak wygląda na to, że to tylko kwestia czasu, zanim naukowcom uda się rozwiązać tę niedogodność. Być może już niedługo problem trądziku u dorosłych zostanie wyeliminowany na dobre.

Szukasz bezpiecznego zabiegu na trądzik u kosmetyczki? Sprawdź nasz artykuł o peelingu kawitacyjnym: Peeling kawitacyjny - czy złuszczanie za pomocą ultradźwięków naprawdę działa?