Mezoterapia mikroigłowa to zabieg bezpieczny i małoinwazyjny, który może być stosowany przy każdym typie skóry, również jeśli skóra jest bardzo delikatna i cienka.

Na czym polega mezoterapia mikroigłowa?

Mezoterapia mikroigłowa (mezoterapia cienkoigłowa) polega na wprowadzeniu do skóry preparatów rewitalizujących oraz witamin (tzw. koktajli) za pomocą odpowiednio głębokich, gęstych nakłuć wybranych okolic twarzy lub innych części ciała, które chcemy poddać regeneracji. Najczęściej przeprowadzanym zabiegiem jest mezoterapia mikroigłowa twarzy oraz szyi i dekoltu, ale również ramion, grzbietów dłoni, brzucha, pośladków i ud. Do przeprowadzenia zabiegu służy urządzenie do mezoterapii mikroigłowej, które ma postać obrotowego wałka z niewielkimi igłami wyposażonego w rączkę (roller) lub dużego długopisu z końcówką nakłuwającą (dermapen). Zabieg wykonywany przy pomocy dermapenu określany jest również w gabinetach kosmetycznych jako mezoterapia mikroigłowa frakcyjna.

Koktajle do mezoterapii mikroigłowej twarzy oraz wybranych partii ciała, mają w składzie głównie kwas hialuronowy oraz towarzyszące mu inne składniki, takie jak witaminy (najczęściej A, C oraz E), aminokwasy, peptydy oraz wyciągi z alg czy zielonej herbaty. Do mezoterapii wykorzystuje się również osocze bogatopłytkowe, czyli przygotowaną w specjalny sposób, odwirowaną krew pacjenta. Osocze ma doskonałe właściwości regeneracyjne i jest jednym z najbardziej skutecznych sposobów na odmłodzenie skóry.

Mezoterapia mikroigłowa – efekty

Mezoterapia mikroigłowa zmusza skórę do intensywnej regeneracji poprzez wywołanie stanu zapalnego tkanki. Skóra po mezoterapii mikroigłowej jest zaczerwieniona i opuchnięta, ale bez obaw - to naturalna reakcja, która nie wiąże się z bólem ani dyskomfortem i ustępuje całkowicie po upływie 1-3 dni. 

Efekty mezoterapii mikroigłowej nie są zauważalne od razu. Pierwsze zmiany pojawiają się zazwyczaj po 4 zabiegach, powtarzanych w odstępach od 2 do 4 tygodni. Wykonanie serii zabiegów przynosi jednak widoczną poprawą skóry, zarówno funkcjonalną, jak i strukturalną. Zazwyczaj poleca się wykonywanie 4-6 serii mezoterapii. Dopiero taka ilość zabiegów przyniesie najlepsze efekty. W rezultacie przeprowadzenia kuracji osiąga się m. in. zwiększenie elastyczności i napięcia skóry oraz pogrubienie warstwy naskórka wraz z poprawą jego funkcji. Mezoterapia mikroigłowa ujędrnia skórę, niweluje blizny po przebytym trądziku, wygładza drobne zmarszczki oraz przebarwienia. Zmniejsza również widoczność popękanych naczynek czy zasinień pod oczami, ponieważ skóra po mezoterapii staje się grubsza. 

Mezoterapia mikroigłowa pod oczy - efekty

Skóra pod oczami jest cienka i bardzo delikatna. Łatwo się przesusza a to prowadzi do szybszego powstawania zmarszczek. Proces starzenia się skóry przyspiesza również szybki tryb życia, nie wysypianie się i nieodpowiednie nawodnienie organizmu. Co robić, kiedy kosmetyki i domowe sposoby nie pomagają już ze zmarszczkami? Tutaj z pomocą przychodzą specjalistyczne zabiegi, np. mezoterapia mikroigłowa. Jakie są wskazania do wykonanaia mezoterapii?

 • zmarszczki w okolicy oczu,
 • zasinienia pod oczami,
 • worki pod oczami,
 • przesuszona skóra wokół oczu.

Mezoterapia mikroigłowa pod oczy zapewnia redukcje i wygłądzenie zmarszczek, głębokie nawilżenie skóry pod oczami, ujęrnienie i przywrócenie prawidłowego kolorytu skóry. Zyskujemy efekt wypoczętej, odżywionej i jędrnej cery. Aby uzyskać pożądane efekty rekomenduj się zazwyczaj wykonanie 4 - 6 zabiegów co 4 tygodnie. 

Zobacz także:

Mezoterapia mikroigłowa – jak często powtarzać zabieg?

Mezoterapia mikroigłowa nie jest metodą, która przynosi natychmiastowe efekty. Najlepsze rezultaty widoczne są dopiero po zastosowaniu serii 4-6 zabiegów, które powtarza się w odstępach 2-4 tygodni. Utrzymanie widocznej poprawy skóry wymaga dość częstych powtórzeń serii – od kilku do kilkunastu tygodni, w zależności od kondycji skóry oraz indywidualnych predyspozycji pacjenta.

Mezoterapia mikroigłowa – zalecenia po zabiegu

Mezoterapia mikroigłowa to zabieg niewymagający specjalnego przygotowania pacjenta przed wizytą w gabinecie kosmetycznym. Jest procedurą bezpieczną, szybką oraz bezbolesną. Nie powoduje również nadwrażliwości na słońce, dlatego może być stosowana przez cały rok.

Bezpośrednio po wykonaniu zabiegu zaleca się jednak szczególną ostrożność, ponieważ pod wpływem podanych do skóry substancji może być ona wrażliwsza na wszelkie uciski, napięcia oraz innego rodzaju działania mechaniczne. Powinno się również unikać kontaktu ciała z detergentami, które mogą ją podrażniać.

Mezoterapia mikroigłowa – przeciwwskazania

Mezoterapia mikroigłowa, choć jest zabiegiem bezpiecznym i miejscowym, podobnie jak inne zabiegi iniekcyjne powoduje przerwanie ciągłości skóry. By zabieg był w pełni bezpieczny należy go wykonywać wyłącznie w sprawdzonych miejscach, pod opieką lekarza. Mezoterapii nie należy wykonywać, jeśli mamy do czynienia z następującymi przeciwwskazaniami:

 • ciąża i okres laktacji,
 • widoczne stany zapalne skóry,
 •  infekcje grzybicze, bakteryjne oraz wirusowe skóry,
 • alergie na składniki aplikowanego preparatu,
 • przeczosy i nadżerki,
 • terapia pochodnymi witaminy A (do 6 miesięcy po zakończeniu leczenia),
 • zmniejszenie krzepliwości krwi oraz przyjmowanie leków zmniejszających krzepliwość krwi,
 • zabiegi chirurgiczne wykonane w obrębie miejsca mezoterapii (do 3 miesięcy po ingerencji chirurgicznej),
 • skłonność do powstawania bliznowców,
 • choroby nowotworowe,
 • choroby autoimmunologiczne (np. łuszczyca, SM, bielactwo),
 • depilacja (do 1 miesiąca po), golenie (do 24 h po) miejsca poddanego mezoterapii,
 • przeziębienie,
 • hemofilia.
 • aktywne choroby wirusowe, bakteryjne i grzybicze (np. opryszczka). 
 •  

Mezoterapia mikroigłowa – skutki uboczne

Mezoterapia mikroigłowa jako zabieg nie powoduje żadnych trwałych skutków ubocznych. Do przejściowych niedogodności zaliczyć można zaczerwienienie i obrzęk skóry, który mija najpóźniej w 3 dobie po zabiegu. Ostrożność zachować trzeba jednak w związku z aplikowanymi do skóry koktajlami – warto mieć na uwadze, że ich składniki mogą uczulać. Jeśli po zabiegu dostainemy reakcji alergicznej, powinniśmy natychmiast powiadomić o tym lekarza. Mezoterapia mikroigłowa może także powodować delikatne podrażnienia, stany zapalne, opuchnięcia i siniaki. Są to jednak niegroźne skutki uboczne i powinny zniknąć po kilku dniach od wykonanego zabiegu. Jeśli tak się nie stanie, warto wybrać się do kosmetyczki na konsultacje. 

Mezoterapia mikroigłowa – cena

Koszt jednego zabiegu mezoterapii na twarz to około 400 zł, mezoterapia mikroigłowa brzucha to koszt około 450 zł (obszar ciała wielkości kartki A4 – w podobnej cenie będzie więc mezoterapia mikroigłowa biustu czy uda), a obszar ciała wielkości około 5 cm 2 to koszt około 250 zł. Cena zabiegu zależy również od kondycji naszej skóry. Warto podkreślić, że istotą mazoterapii jest wykonywanie jej w serii. Lekarz decyduje, ile razy powinniśmy powtarzać zabieg, jednak zwykle jest to od 3 do 5 serii w odstępach ok. 14-30 dni.