Lwia zmarszczka – skąd się bierze?

Lwia zmarszczka to pionowa bruzda pomiędzy łukami brwiowymi, która powstaje na skutek częstego marszczenia czoła. Najczęściej daje o sobie znać w okolicach 40 roku życia, gdy zmniejsza się ilość kolagenu, a skóra staje się wiotka i traci napięcie. Jeśli mamy skłonność do marszczenia brwi, może się jednak pojawić znacznie wcześniej. Dużo zależy od uwarunkowań genetycznych, a także od tego jak dbamy o skórę i jaki tryb życia prowadzimy. Większą skłonność do pionowej bruzdy na czole na pewno mają osoby żyjące w dużym stresie, ale na powstawanie lwiej zmarszczki wpływ mogą mieć też pozornie niewinne nawyki. Na przykład to, w jaki sposób śpimy. Nieodpowiednie ułożenie głowy na poduszce jest częstą przyczyną powstawania zagnieceń na czole. Najgorsze jest jednak to, że z czasem lwia zmarszczka zaczyna się pogłębiać – i w przeciwieństwie do niektórych zmarszczek mimicznych, zdecydowanie nie dodaje nam uroku. Sprawia, że twarz wygląda na starszą i zmartwioną – a niektórym kobietom nadaje wręcz groźny wygląd. Na szczęście, można ją spłycić domowymi sposobami, a z pomocą zabiegów medycyny estetycznej – całkowicie pozbyć się problemu. Jak to zrobić?

Lwia zmarszczka domowe sposoby

By zmniejszyć ryzyko pojawienia się lwiej zmarszczki, przede wszystkim postaw na odpowiednią pielęgnację. Zabrzmi to banalnie, ale zacznij przede wszystkim od odpowiedniego nawilżania skóry. Na suchej, wiotkiej skórze zmarszczki utrwalają się o wiele szybciej, poza tym, wolniej się wtedy regeneruje. Wybierz krem, który nie podrażnia skóry i zawiera substancje penetrujące naskórek tak, aby dostarczyć mu jak najwięcej nawilżenia, np. Gift of Nature do cery suchej (ale pięknej) z naturalnym skwalanem z oliwek. Nakładaj krem na wilgotną skórę po oczyszczeniu, dzięki temu zamkniesz w niej jeszcze więcej wody:

 Włącz też do codziennej rutyny składniki o sprawdzonym działaniu przeciwstarzeniowym (oto lista najskuteczniejszych), takie jak retinol, matrixyl czy witamina C. Wybieraj skoncentrowane formuły, ale nie łącz ze sobą zbyt wielu różnych substancji aktywnych. Jednym z naszych ulubionych produktów z witaminą C jest serum OleHenriksen Banana Bright, które niedawno pojawiło się w Polsce:

W domowej pielęgnacji warto pamiętać też o regularnym złuszczaniu (najlepiej raz w tygodniu) – usuwanie martwego naskórka przyspiesza odnowę komórkową i stymuluje produkcję kolagenu, dzięki czemu lwia zmarszczka (oraz wszystkie pozostałe zmarszczki mimiczne) będą zdecydowanie płytsze i mniej widoczne. Jesteś fanką słynnego toniku Pixi Glow? Wypróbuj ten z nowej serii Clarity z kwasem mlekowym, salicylowym i glikolowym, który bardzo delikatnie (ale skutecznie) złuszcza, jednocześnie odżywiając skórę probiotykami:

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Post udostępniony przez Pixi by Petra (@pixibeauty) Lip 1, 2020 o 8:01 PDT

Pielęgnację uzupełnij masażem i ćwiczeniami – świetnie sprawdzi się face fitness albo joga twarzy. Są bardzo proste, a regularnie wykonywane mogą znacząco poprawić wygląd skóry. Do samodzielnego masażu w domu przyda się olejek, lub serum, na przykład lekkie i niezapychające porów, prebiotyczne serum Gift of Nature. Pierwsze skrzypce gra w nim olej z czarnuszki, który dba o mikrobiom skóry i wzmacnia jej płaszcz hydrolipidowy:

Lwia zmarszczka – jak jej uniknąć?

Okazuje się, że sporo możesz zrobić jeszcze zanim lwia zmarszczka da o sobie znać. Odpowiednia profilaktyka to najważniejszy punkt w opóźnianiu procesów starzenia. By jak najdłużej cieszyć się młodą skórą, zadbaj przede wszystkim o odpowiednią pielęgnację i ochronę przed słońcem. To głównie ono uszkadza włókna kolagenowe, powodując, że skóra wiotczeje i marszczy się. Pomoże też odpowiednia dieta i wzmacnianie skóry od środka, poprzez dostarczanie jej jak najwięcej antyoksydantów. By uniknąć lwiej zmarszczki, postaraj się też jak najmniej marszczyć czoło. To niełatwe, zwłaszcza jeśli okazujesz emocje w ekspresyjny sposób. Wtedy, gdy się martwimy lub czujemy gniew, wygląd jest ostatnią rzeczą, o jakiej myślimy. Sprawa jest nieco prostsza w warunkach biurowych. By uniknąć ciągłego marszczenia się, staraj się jak najwięcej uśmiechać.

Lwia zmarszczka – profesjonalne zabiegi

Jeśli lwia zmarszczka już da o sobie znać, nie załamuj rąk. Współczesna medycyna estetyczna zna bardzo proste i nieinwazyjne sposoby na pozbycie się tej charakterystycznej bruzdy. Najczęściej stosowaną metodą jest botoks. Wstrzyknięta pod skórę toksyna botulinowa powoduje rozluźnienie mięśni twarzy, dzięki czemu przestajemy się marszczyć. Oprócz lwiej zmarszczki, w ten sposób możemy także wygładzić poprzeczne bruzdy i inne zmarszczki mimiczne. Efekt zabiegu utrzymuje się około pół roku. Drugim skutecznym sposobem na wygładzenie zmarszczek i odmłodzenie skóry jest kwas hialuronowy. Stosuje się go przede wszystkim wtedy, gdy bruzdy są głębokie i potrzebny jest efekt wypełnienia (dotyczy to przede wszystkim skóry dojrzałej). 

Zobacz także:

Jak pozbyć się lwiej zmarszczki? Więcej sposobów w galerii! >>