Laserowe usuwanie żylaków – wskazania do zabiegu


Laserowe usuwanie żylaków pozwala na zamknięcie światła nawet dużej żyły, nie znaczy to jednak, że jedynym wskazaniem do przeprowadzenia zabiegu są wyłącznie zaawansowane żylaki. Z zastosowaniem tej metody można leczyć także nieestetyczne pajączki, teleangiektazje i owrzodzenia żylakowe.
O tym, czy pacjentka kwalifikuje się do leczenia laserowego, decyduje lekarz. W pierwszej kolejności przeprowadzane jest badanie obrazowe - USG Dopplera. W ten sposób, badany jest przepływ krwi w naczyniach. Konieczne mogą okazać się też badania laboratoryjne - morfologia (badanie ogólne krwi) z oznaczeniem grupy krwi, w niektórych przypadkach także z oznaczeniem czasu krzepnięcia.

Laserowe usuwanie żylaków jest zabiegiem mało inwazyjnym, a po jego zakończeniu, pacjentka może od razu wrócić do codziennych zajęć. Należy jednak podkreślić, że każde leczenie chirurgiczne wymaga stosowania się do zaleceń pozabiegowych, a opisywana metoda nie stanowi tu wyjątku.
Przez minimum 2 tygodnie po wykonanym zabiegu, należy unikać znacznego wysiłku fizycznego. Przez kilka dni (dokładny czas wskazuje lekarz), trzeba nosić opatrunek uciskowy, najczęściej w formie pończochy kompensacyjnej (nie stwarza znacznego dyskomfortu i jest dość dyskretna). Co warte podkreślenia, po wykonanym zabiegu, pacjentce nie doskwierają dolegliwości bólowe. Niektóre osoby odczuwają jedynie nieznaczny dyskomfort, który szybko ustępuje.
Tuż po zabiegu, warto odbyć krótki spacer. Dzięki temu, krążenie żylne zostanie pobudzone. O ile przyjmowanie leków przeciwbólowych nie jest konieczne, to środków przeciwzakrzepowych - tak. Leczenie farmakologiczne trwa mniej więcej 7 dni. Przez 8-12 tygodni, należy unikać wysokich temperatur i intensywnego światła słonecznego. Wskazane jest też unikanie butów na wysokim obcasie. Częstotliwość wizyt kontrolnych ustala lekarz.

Laserowe usuwanie żylaków – na czym polega?

Laserowe usuwanie żylaków to nowoczesny zabieg, który pozwala na szybkie i prawie bezinwazyjne zamknięcie uszkodzonej żyły. Po wyłączeniu z obiegu krwionośnego żyła po prostu się wchłania. Tym samym znikają nie tylko żylaki, ale także źródło problemu. Zabieg jest wykonywany w warunkach ambulatoryjnych. Przed jego rozpoczęciem przeprowadzany jest dokładny wywiad na temat stanu zdrowia pacjenta oraz badanie ultrasonograficzne, które pozwala określić indywidualny plan zabiegu. 

Pierwszym etapem laserowego usuwania żylaków jest oznaczenie na skórze żył, które zostaną poddane działaniu lasera, czyli tak zwany mapping. Następnie konieczne jest zrobienie znieczulenia miejscowego. Właściwy zabieg zaczyna się od wprowadzenia do wybranej żyły cewnika ze światłowodem. Cały proces odbywa się pod kontrolą USG. Po uruchomieniu lasera jego światło jest absorbowane przez hemoglobinę, a wraz z wysuwaniem cewnika żyła się obkurcza. Po zamknięciu żyły lekarz zakłada na nogę opatrunek uciskowy, który trzeba nosić przez kilka kolejnych dni. Cały zabieg trwa około godziny. 

Laserowe usuwanie żylaków to procedura chirurgiczna. Brzmi to groźnie, jednak nie trzeba obawiać się pobytu w szpitalu - leczenie jest prowadzone w warunkach ambulatoryjnych.
Czy laserowe usuwanie żylaków boli? Takie pytanie z pewnością zadaje sobie każda osoba, która chce poddać się takiemu zabiegowi. Spokojnie, przed rozpoczęciem leczenia, wykonywane jest miejscowe znieczulenie, więc o bólu nie ma mowy.


Istotą zabiegu jest wyłączenie z krwiobiegu tej żyły, w której dochodzi do cofania i zalegania krwi. Dzięki temu, usuwane są nie tylko żylaki, ale także przyczyna ich występowania. Leczenie polega na wprowadzeniu cewnika do zmienionego chorobowo naczynia krwionośnego (pod kontrolą aparatu USG), przez który wpuszczany jest emitujący wiązkę lasera światłowód.
Pod wpływem działania światła, dochodzi do termicznego uszkodzenia wewnętrznej powierzchni ścian żyły. Można zatem powiedzieć, że naczynie krwionośne zostaje "poparzone" od środka, oczywiście w kontrolowany sposób. W następstwie tego procesu, żyła ulega obkurczeniu. Jej światło zostaje zamknięte. Na koniec, lekarz zakłada na nogę specjalny opatrunek uciskowy. Zabieg nie wymaga wykonania nacięcia, więc nie zachodzi konieczność zakładania szwów.   
Zabieg trwa zwykle 30-40 minut. W rzadkich przypadkach, leczenie może przedłużyć się do 60 minut. Należy podkreślić, że pacjentka jest poddawana działaniu lasera jedynie przez kilka minut. Obserwacja po zabiegu trwa jedynie 15-30 minut. Po tym czasie, można wrócić do domu. Efektem zabiegu jest całkowity zanik żylaków w naczyniach, które zostały zamknięte i istotne zmniejszenie żylaków w naczyniach przylegających. Całkowity zanik żylaków nastąpi po ok. 8 tygodniach.

Usuwanie żylaków laserem – jak przygotować się do zabiegu? 

Przed laserowym usuwaniem żylaków trzeba poinformować lekarza o wszystkich przyjmowanych lekach. W szczególności hormonalnych, na przykład antykoncepcyjnych . Konieczne jest też wykonanie wszystkich zaleconych przez specjalistę badań, w tym morfologii krwi. 

Tuż przed zabiegiem warto wydepilować skórę na nogach. Ubrania zakładane w tym dniu powinny być dosyć luźne, aby zmieścił się pod nimi opatrunek. 

Zobacz też: Blizna po cesarce - jak się jej pozbyć?

Laserowe usuwanie żylaków – rekonwalescencja 

Największą zaletą usuwanie żylaków laserem jest jego szybkość i bezinwazyjność. Zabieg nie wymaga pobytu w szpitalu ani rekonwalescencji. Już po około godzinie możemy wrócić do swoich zajęć. Tym samym na cały proces trwa tylko 2-3 godziny. Przez kolejne tygodnie konieczne jest jednak stosowanie profilaktyki przeciwzakrzepowej. 

Laserowe usuwanie żylaków jest znacznie mniej inwazyjnym zabiegiem niż standardowe leczenie chirurgiczne. Po zakończeniu leczenia, pacjentka może wrócić do normalnej aktywności, pamiętając o oszczędzaniu się i o pozostałych zaleceniach pozabiegowych. Jeżeli te będą przestrzegane ryzyko wystąpienia powikłań jest minimalne.

Laserowe usuwanie żylaków – zalecenia po zabiegu

Zaraz po zabiegu laserowego usuwania żył lepiej unikać wysokich obcasów. Warto tez zrobić sobie przynajmniej półgodzinny spacer, który pobudzi krążenie oraz pozwoli lepiej ocenić, jak się czujemy. Opatrunek wykonany podczas zabiegu zdejmujemy po czasie wskazanym przez lekarza. Zazwyczaj przez pierwszy tydzień konieczne jest przyjmowanie specjalnych leków przeciwzakrzepowych oraz noszenie opasek uciskowych.

Przez 2 tygodnie niewskazany jest intensywny wysiłek fizyczny. Z kolei przez około 6 tygodni zaleca się zakładanie na noc specjalnych rajstop. Przez 2-3 miesiące nie należy wystawiać się na działanie wysokich temperatur ani na silne słońce. Promieniowanie może sprawić, że na naszej skórze pojawią się bowiem przebarwienia.

Jeśli będziemy przestrzegać wszystkich zaleceń lekarza oraz regularnie odbywać wizyty kontrolne, szansa na pojawienie się powikłań czy powrót żylaków jest minimalna. 

Zobacz też: Usuwanie pieprzyków – kiedy stosujemy metodę laserową, a kiedy chirurgiczną?

Laserowe usuwanie żylaków – powikłania

Dzięki bezinwazyjności metody laserowej nie musimy obawiać się, że powstaną blizny. Jeśli zbyt szybko wystawimy skórę na silne słońce, mogą pojawić się przebarwienia.

Poważniejsze powikłania po usunięciu żylaków laserem są rzadkością i dotyczą zaledwie 1-2 proc. przypadków.

Natychmiastowego kontaktu z lekarzem wymagają objawy takie jak: silny ból, duży obrzęk, gorączka, uczucie duszności czy ciężaru w klatce piersiowej.


Wśród najczęściej występujących powikłań, należy wymienić następujące dolegliwości:

 •  
 • lekki dyskomfort,
 • uczucie zesztywnienia,
 • niewielkie zasinienie i obrzęk skóry,
 • rzadziej - ból o średnim nasileniu.
 • Takie symptomy mogą utrzymywać się przez kilkanaście dni po zabiegu.

Bardzo rzadko zdarzają się poważne powikłania, jak:

 

 • krwiaki o znacznej rozległości,
 • obrzęk w obszarze całej kończyny,
 • poparzenia skóry,
 • zapalenie żył,
 • zakrzepica,
 • zator w tętnicy płucnej.

Jeżeli pojawia się gorączka i obrzęk, pacjentka odczuwa silny ból i duszność, należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem.

Laserowe usuwanie żylaków – opinie

Opinie o zabiegu laserowego usuwania żylaków zdecydowanie świadczą o jego skuteczności. Są jednak dwie sprawy, na które zwracają uwagę użytkownicy wszystkich forów. Po pierwsze niezwykle ważny jest wybór sprawdzonego lekarza. Zanim zdecydujemy się na zabieg w konkretnej klinice, koniecznie poszukajmy informacji o przeprowadzających go specjalistach.

Drugą kwestią, która najczęściej pojawia się w internetowych opiniach, jest postępowanie po zabiegu. Jeśli chcemy na długo utrzymać jego efekt, konieczne jest regularne noszenie medycznej odzieży kompresyjnej, czyli rajstop uciskowych. Niestety szczególną rolę odgrywają one latem, ponieważ wysokie temperatury zdecydowanie nie służą naszym żyłom. Profilaktyka przeciw żylakom powinna obejmować również regularny, umiarkowany wysiłek fizyczny (na przykład dłuższe spacery czy pływanie) oraz zdrową dietę. Szczególnie niebezpieczna jest otyłość brzuszna, do której powstawania przyczyniają się tłuszcze odzwierzęce oraz wysokoprzetworzone produkty. 

Laserowe usuwanie żylaków – przeciwwskazania

Chociaż zabieg laserowego usuwania żylaków nie jest poważną operacją, konieczne jest zapoznanie się z dość długą listą przeciwwskazań. Należą do nich między innymi: zaawansowana miażdżyca, poważna niewydolność serca lub płuc, stany zapalne w obrębie żył, aktywne infekcje oraz ciąża.  

Laserowe usuwanie żylaków NFZ

Czy NFZ refunduje laserowe usuwanie żylaków? W katalogu procedur refundowanych znajduje się zapis wskazujący na "wycięcie i podwiązanie żylaków", zatem nowoczesna metoda laserowa, polegająca na termicznym zamknięciu światła żyły, nie podlega refundacji.

Narodowy Fundusz Zdrowia płaci jedynie za chirurgiczne usuwanie żylaków, które polega na wycinaniu chorych żył. Jest to zabieg inwazyjny i wymagający hospitalizacji. Ponadto trzeba liczyć się z długimi kolejkami.

Laserowe usuwanie żylaków – cena 

Laserowe usuwanie żylaków to nowoczesny i bezpieczny zabieg, który stwarza znacznie mniejsze ryzyko iż pozostałe metody chirurgiczne. Ile kosztuje laserowe usuwanie żylaków? Cena zamyka się w przedziale od 2,5 tys. zł do 6 tys. zł, zależnie od rozległości zmian żylnych.

Usuwanie żylaków - skleroterapia

Co, jeśli nie laser? Nieoperacyjną metodą na pozbycie się żylaków jest skleroterapia, ale stosuje się ją tylko w przypadku żył o małym przekroju, oraz tzw. „pajączków”. Skleroterapia polega na wstrzykiwaniu do żył środka, który powoduje zrośnięcie ich ścian, a następnie założenie na nogę specjalnej opaski uciskającej. Po ściśnięciu i podaniu preparatu, żyły zrastają się, a krew zaczyna płynąć innymi naczyniami krwionośnymi w pobliżu.