Laser frakcyjny CO2 – jak działa?

Ablacyjny laser frakcyjny to urządzenie powszechnie stosowane w medycynie estetycznej. Podczas zabiegu emituje on promieniowanie, które następnie wnika w tkankę i jest pochłaniane przez wodę zawartą w komórkach. Wówczas błyskawicznie dochodzi do jej podgrzania, a następnie odparowania (tzw. ablacji), a wraz z nią tkanki, w której się znajdowała. Mówiąc wprost – w ten sposób skóra jest po prostu wypalana. Istotą zabiegu laserem frakcyjnym CO2 jest to, że nie jest uszkadzana cała powierzchnia skóry, a jedynie wybrana jej część. Odpowiednia budowa lasera sprawia, że w tkance powstają równomiernie rozmieszczone mikroskopijne ubytki, które wyglądają jak dziurki. Przez takie uszkodzenie skóry możemy nakłonić organizm do samoczynnej odbudowy.  

– Istotne jest to, że jest to zabieg regeneracyjny, czyli taki, który odmładza w sposób naturalny, a więc realnie cofa oznaki starzenia, a nie tylko je maskuje tak jak np. kwas hialuronowy. Jego efekty są widoczne do momentu, aż skóra znowu się nie zestarzeje – mówi  dr Marek Wasiluk z Triclinium. – Reakcja fototermiczna powoduje zwiększenie aktywności białek szoku cieplnego (HSP), które są jednymi z najsilniejszych aktywatorów naprawy. To one odpowiednio zastymulowane powodują, że kolagen i elastyna, odpowiedzialne za odpowiednie napięcie, elastyczność i grubość skóry, zaczynają być produkowane. Po kilku tygodniach skóra staje się wyraźnie bardziej jędrna i gęsta – tłumaczy specjalista.

Laser frakcyjny – wskazania do zabiegu

Laser frakcyjny to bardzo silne narzędzie w rękach odpowiedniego specjalisty może pomóc w pozbyciu się najróżniejszych problemów estetycznych. Ma wiele zastosowań, nie tylko w odmładzaniu – poprzez napięcie, rozjaśnienie i odświeżenie skóry oraz poprawy jej jakości, ale także w redukcji porów i blizn, usuwaniu przebarwień czy rozstępów. Ablacyjny laser frakcyjny CO2 spłyca zmarszczki, nawilża, wyrównuje koloryt, zmniejsza przetłuszczanie i zwiększa elastyczność skóry. Nadaje się idealnie zarówno dla osób borykającymi się z potrądzikowymi, pooparzeniowymi bądź pourazowymi bliznami, jak i starszych pacjentek, chcących wizualnie odjąć sobie parę lat. Jak mówi dr Marek Wasiluk, ilość i częstotliwość zalecanych zabiegów jest uzależniona od wieku pacjenta i nasilenia zmian.

Do odświeżania skóry wystarczy jeden zabieg o delikatnych parametrach (o krótkim czasie gojenia się) nie częściej niż raz w roku. Przy mocniej zarysowanych zmarszczkach i powoli postępującym wiotczeniu skóry potrzebny jest jeden zabieg o silniejszych parametrach, czasem dwa, trzy zabiegi w odstępie jednego miesiąca. Defekty takie jak blizny czy poszerzone pory wymagają indywidualnie dobranej ilość zabiegów, adekwatnej do natężenia problemu. Ponieważ regeneracja komórek trwa około 28 dni, na kolejny zabieg można przyjść właśnie po takim czasie. Uzyskane efekty można w pełni ocenić jednak dopiero po minimum trzech miesiącach. Właśnie tyle trwa bowiem pełen cykl przebudowy tkanki po zabiegu z użyciem laseratłumaczy lekarz Triclinium.

Laser frakcyjny - przebieg zabiegu

Po oczyszczeniu i dezynfekcji, na skórę nakładany jest krem znieczulający. By wzmocnić jego działanie, należy odczekać (nawet ok. 45 minut) i dopiero po tym czasie przystąpić do właściwej części zabiegu – czyli użycia lasera. Procedurę zamyka nałożenie maski kojącej. 

Laser frakcyjny CO2 - efekty

Laser frakcyjny CO2 to jeden z najpopularniejszych laserów stosowanych w gabinetach medycyny estetycznej. Laser CO2 doskonale radzi sobie z wszystkimi bliznami, rozstępami czy nierównościami, dlatego szczególnie polecany jest osobom, które borykają się z problemem blizn potrądzikowych. Jakie jeszcze efekty zapewnia lasek frakcyny CO2?

  • redukcja blizn po ranach ciętych,
  • redukcja blizn zanikowych
  • lifting twarzy,
  • redukcja poszerzonych porów,
  • redukcja rozstępów,
  • usuwanie brodawek,
  • usuwanie włókniaków,
  • labioplastyka.

Żeby laser frakcyjny CO2 przyniósł najlepsze rezultaty, poleca sę wykonywanie 3-6 zabiegów, co 4-6 tygodni. Dopiero po takiej serii blizny trądzikowe zostaną skorygowane. Należy jednak pamiętać, że wszystko zależy od tego, czy rany są świeże, stare, duże, małe itp. Im większy problem, tym więcej zabiegów będzie trzeba wykonać, żeby skorygować problem. 

Laser frakcyjny CO2 -  skutki uboczne

Trzeba wiedzieć, że zabieg wykonywany ablacyjnym laserem frakcyjnym wymaga rekonwalescencji. Jest na tyle silny, że aby był bezpieczny dla pacjenta musi być wykonywany przy spełnieniu kilku warunków. Przede wszystkim niezbędne jest znieczulenie miejscowe za pomocą specjalnego kremu. Będzie miało większe zastosowanie, jeśli po nałożeniu odczeka się dłuższą chwilę. Dr Marek Wasiluk sugeruje, żeby było to nawet 45 minut. Należy pamiętać, że po zabiegu laserem frakcyjnym CO2 twarz jest czerwona, obrzęknięta i szorstka, a pacjent może też odczuwać lekki ból. Złuszczenie i gojenie się trwają zazwyczaj kilka dni. W większości przypadków zalecane jest około sześciodniowe pozostanie w domu.

 Niezależnie od tego, czy zabieg będzie mocny czy słaby, przez pierwsze kilka dnia po nim wygląda się po prostu źle. Co ciekawe, bezpośrednio po samym zabiegu wygląda się zazwyczaj lepiej niż 12 godzin później. Najlepiej mieć wtedy po prostu wolne i w miarę możliwości nie wychodzić z domu, nie ma bowiem makijażu, który byłby w stanie skutecznie zakryć ślady pozabiegowe - mówi dr Marek Wasiluk.

Laser frakcyjny – na co trzeba uważać?

Przede wszystkim trzeba pamiętać o tym, że działanie ablacyjnego lasera frakcyjnego CO2 jest bardzo mocne, skóra jest naświetlana energią o dużej gęstości i zabieg polega na uszkadzaniu. Nieumiejętne stosowanie może więc doprowadzić do powikłań i w efekcie gorszego wyglądu.

Zobacz także:

Uczulam, że w pracy z ablacyjnym laserem frakcyjnym bardzo ważne jest posiadanie odpowiedniej wiedzy, doświadczenia oraz dobrego sprzętu. Lekarz powinien doskonale znać laser, którym się posługuje, wiedzieć jakie parametry powinny być wystarczające i czym może objawiać się to, że urządzenie nie działadodaje specjalista.

To narzędzie staje się złotym standardem w odświeżaniu i odmładzaniu skóry oraz usuwaniu jej defektów. Aby jednak dał pożądane efekty, jego działanie musi być silne. Dlatego dla własnego bezpieczeństwa najlepiej wykonywać go w sprawdzonym gabinecie, pod okiem wykwalifikowanych lekarzy, dysponującym sprzętem najwyższej jakości.

Laser frakcyjny – jak przygotować się do zabiegu?

Przed zabiegiem przez co najmniej tydzień czasu należy unikać słońca oraz produktów, które mogą podrażnić skórę. Jeśli w ostatnim czasie poddawałaś się innym zabiegom (takim jak peelingi chemiczne) lub procedurom z użyciem innych laserów – powinnaś odczekać przynajmniej 30 dni. Osoby, które mają skłonność do opryszczki powinny profilaktycznie zażyć leki przeciwopryszczkowe.

Laser frakcyjny CO2 przeciwwskazania

Warto także dodać, że istnieją także przeciwwskazania do wykonania tego zabiegu, takie jak ciąża, padaczka, choroba nowotworowa, zakażenia, otwarte rany czy różnorakie alergie. Bardzo ważna jest odpowiednia konsultacja lekarska, w celu ustalenia ewentualnych przyczyn rezygnacji z użycia tego narzędzia.

Laser frakcyjny cena

Ceny zabiegu z laserem frakcyjnym zaczynają się od kilkuset złotych za pojedyncze partie ciała (np. dłonie czy czoło) i dochodzą nawet do 2500 zł. za zabieg na większej powierzchni (np. twarz, szyja i dekolt). Oprócz tego, dla osiągnięcia optymalnych efektów często konieczne jest wykonanie serii zabiegów.

Laser frakcyjny opinie

Zabieg z laserem frakcyjnym jest już dosyć popularną metodą na usuwanie niedoskonałości ze skóry, to też w internecie można spotkać się z wieloma opiniami na jego temat. Wiele z nich dotyczy usuwania blizn potrądzikowych, a także poprawy owalu twarzy:

Jestem po 4 zabiegach laserem frakcyjnym na blizny potrądzikowe, ja jestem bardzo zadowolona, miałam głębokie blizny na całej twarzy, a teraz prawie gładką skórę, odjęło mi kilka lat, poprawił się owal twarzy, zniknęły zmarszczki wokół oczu - zapla na forum wizaz.pl

Zabiegi niestety trochę bolą, ale do przeżycia. Ja zrobiłam trzy zabiegi i buzia jest o wiele gładsza, blizny i dziurki się spłyciły. Zastanawiam się nad jeszcze jednym - kukulka99 na forum kafeteria.pl

Miałam serię zabiegów z użyciem laserów i po bliznach praktycznie nie ma śladu. Pierwsze efekty już tydzień po zabiegu kiedy minęła pierwsza faza złuszczania. Ogólnie trochę to trwa i trzeba uzbroić się w cierpliwość, ale na prawdę warto. - iggi z forum gazeta.pl