Laser frakcyjny CO2 – na czym polega ten zabieg?

Laser frakcyjny CO2 to jeden z najbardziej efektywnych, niechirurgicznych sposobów na odmłodzenie skóry. Wygładza zmarszczki i blizny potrądzikowe, wyrównuje powierzchnię skóry i poprawia jej napięcie. To możliwe dzięki kontrolowanemu uszkodzeniu skóry. Podczas zabiegu laserem frakcyjnym CO2 emitowane jest promieniowanie, które podgrzewa wodę w tkankach i prowadzi do punktowego przerwania skóry. Powstałe mikrouszkodzenia stymulują fibroblasty do produkcji nowego kolagenu. W ten sposób skóra ulega przebudowie, staje się grubsza, jędrniejsza i bardziej sprężysta. Wyróżniamy dwa rodzaje laserów frakcyjnych: ablacyjne i nieablacyjne. Te pierwsze mają zdecydowanie silniejsze działanie, dzięki czemu można osiągnąć naprawdę spektakularne efekty. Zabiegi laserem frakcyjnym mają właściwie tylko jeden minus: skóra po nich potrzebuje kilku dni na dojście do siebie. 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Post udostępniony przez Anna Saran Michalczyk (@misjaskora) Lis 18, 2019 o 11:21 PST

Jak wygląda skóra po zabiegu laserem frakcyjnym?

No cóż, nie będziemy upiększać rzeczywistości. Bezpośrednio po zabiegu laserem frakcyjnym CO2 skóra wygląda po prostu źle. Jest zaczerwieniona, podrażniona i na całej powierzchni pokryta siateczką mikronakłuć wielkości porów. Do tego mogą się pojawić strupki i opuchlizna. Choć brzmi to dość przerażająco, nie ma co panikować. To normalna reakcja na działanie lasera. Musimy się jednak liczyć z tym, że przez kilka dni skóra będzie dochodzić do siebie. Najgorsze są pierwsze 2-3 dni po zabiegu. Po tym czasie powinno zniknąć zaczerwienienie i większość strupków, a także opuchlizna (jeśli wystąpiła). Mikronakłucia będą widoczne jeszcze przez jakiś czas – ale tylko z bliska. Do tygodnia po zabiegu skóra będzie się złuszczać (trochę tak, jak po peelingu chemicznym). Dlatego zabieg najlepiej jest wykonać przed dłuższym weekendem lub wziąć 1-2 dni wolnego. Co ważne, przez ten czas skóra będzie od nas wymagać specjalnej troski. Jak o nią zadbać, żeby przyspieszyć gojenie? Oto co radzi ekspertka pielęgnacji, Anna Saran Michalczyk z Kliniki Strzałkowski.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Post udostępniony przez Centrum Medycyny Estetycznej (@dermamedwro) Paź 9, 2019 o 11:25 PDT

Laser frakcyjny CO2 – czego nie można robić po zabiegu?

Przez pierwsze 48 godzin po laserze frakcyjnym skóra jest najbardziej narażona na działanie czynników zewnętrznych. Nieostrożność lub brak odpowiedniej pielęgnacji może się skończyć zakażeniem, otarciem, a nawet popękaniem naczyń krwionośnych (na szczęście odwracalnym). Tak więc przez pierwsze dwa dni obchodzimy się z nią jak z jajkiem.

- Nie wolno ćwiczyć, spożywać alkoholu, korzystać z sauny, jacuzzi czy basenu. Przez 48 godzin nie można też stosować perfum w okolicy objętej zabiegiem. Oprócz tego, obowiązuje bezwzględny zakaz korzystania z kąpieli słonecznych. Jeśli wybieramy się na urlop, obojętnie czy na narty, czy w egzotyczne miejsce, zabieg trzeba zaplanować z odpowiednim wyprzedzeniem – tj. na 4-6 tygodni przed wyjazdem, w zależności od szybkości gojenia się skóry czy tendencji do nabywania przebarwień. Oprócz tego, przez minimum 14 dni nie wolno wykonywać peelingów gruboziarnistych. Klienci chcą jak najszybciej pozbyć się strupków, jednak należy się wstrzymać i pozwolić im złuszczyć się w swoim czasie – radzi ekspertka.

Nie mamy też dobrych wieści dla właścicieli zwierząt. Jak dodaje ekspertka, w dniu zabiegu nie wolno się do nich przytulać. Zwierzęta (zwłaszcza psy) wychodząc na zewnątrz mogą przynieść do domu różne zanieczyszczenia, a skóra po laserze frakcyjnym CO2 jest na nie bardzo wrażliwa.

Jak pielęgnować skórę po laserze frakcyjnym CO2?

Jak mówi Anna Saran Michalczyk, w dniu zabiegu obowiązkowo zmieniamy poszewkę. Myjemy skórę nie wcześniej niż po 12 godzinach (a najlepiej po upływie doby). Woda rozmiękcza naskórek, co może wydłużyć gojenie się. Należy delikatnie opłukać twarz przegotowaną wodą, można też zastosować delikatną emulsję micelarną lub płyn. Nie wolno jednak pocierać skóry. Po umyciu twarzy, delikatnie osuszamy ją ręcznikiem papierowym. Trzeba też zwrócić szczególną uwagę na kremy, jakie stosujemy po zabiegu.

- Przede wszystkim stosujemy kremy nawilżające, nie natłuszczające. Po zabiegu polecam maść Solcoseryl lub kosmetyki marki Sylveco na bazie aloesu, ekstraktu z brzozy, nagietka, lawendy czy róży domasceńskiej. Dobrze sprawdzą się też kremy apteczne (np. Avene Cicalfate) albo kosmetyki z pro i prebiotykiem, które pomogą nam odbudować barierę naskórkową. Pamiętajmy też, żeby nie nakładać zbyt grubej warstwy kremu – skóra po laserze musi oddać ciepło. Jeśli uczucie ściągnięcia skóry staje się niekomfortowe, można zastosować hydrolaty w sprayu, które dodatkowo możemy schłodzić w lodówce – na pewno przyniosą ulgę - mówi Anna Saran Michalczyk.

Po laserze frakcyjnym CO2 bezwzględnie powinniśmy też zadbać o ochronę UV. Zdaniem kosmetolog, filtr SPF 30 w naszych warunkach klimatycznych wystarczy, ale warto pamiętać o tym, że ochrona nie działa przez cały dzień. Co 2 godziny należy więc dokładać krem. Najlepiej stosować kremy z filtrem mineralnym, ponieważ można je nakładać na podrażnioną skórę (np. Dermomedica Antioxidant lub Resveratrol SPF 30).

Czy po laserze frakcyjnym można zrobić makijaż?

- Nie wolno nakładać makijażu co najmniej przez 48 godzin po laserze frakcyjnym. Najlepiej jednak wytrzymać bez kolorowych kosmetyków jak najdłużej – nawet przez 5-7 dni. Jeśli to konieczne, nie zapominajmy o nałożeniu kremu z filtrem (minimum SPF 30). Po wszelkich zabiegach medycyny estetycznej najlepiej sprawdza się makijaż kosmetykami mineralnymi, które dodatkowo pielęgnują naszą skórę, nie zapychają i pozwalają jej oddychać - radzi ekspertka.

Laser frakcyjny CO2: kiedy można wrócić do normalnej pielęgnacji?

Zdaniem kosmetolog - mniej więcej po tygodniu od zabiegu laserem frakcyjnym CO2. Warto jednak robić to stopniowo i powoli sprawdzać tolerancję skóry. Kosmetyki, których używałyśmy przed laserem mogą ją podrażniać. Jeśli tak się stanie, warto jeszcze na chwilę wrócić do kremów pozabiegowych.

- Kosmetyki z retinolem lub witaminą C możemy ponownie zacząć stosować po upływie 2-3 tygodni po laserze. Warto jednak powoli budować tolerancję skóry na składniki aktywne, robiąc sobie przerwy między aplikacjami. Po około 14 dniach od zabiegu, możemy włączyć do pielęgnacji kwasy PHA. Peelingi chemiczne w wyższych stężeniach mogą być stosowane w gabinecie dopiero po upływie 4-6 tygodni.

Kiedy można poddać się kolejnym zabiegom medycyny estetycznej?

- Jeśli chcemy powtórzyć laser, warto odczekać 6-8 tygodni, w zależności od wieku i kondycji skóry. Podobnie z innymi zabiegami z użyciem światła podczerwonego, IPL, fali radiowej, a także Dermapenem lub mezoterapią. Manualne zabiegi pielęgnacyjne, nawilżające i regenerujące skórę można wykonywać już po upływie 10 dni od zabiegu.

--

Anna Saran - Michalczyk – kosmetolog i pasjonatka pielęgnacji. Na co dzień pracuje w Klinice Strzałkowski, jednej z najbardziej znanych klinik medycyny estetycznej w Warszawie. Po godzinach testuje kosmetyki i pisze o mądrej pielęgnacji na instagramowym profilu Misja Skóra.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Post udostępniony przez Anna Saran Michalczyk (@misjaskora) Lis 11, 2019 o 8:26 PST