Kwas mlekowy na twarz – zastosowanie

Wszystkie wiemy, że kwasy są wybawieniem dla zanieczyszczonych i poszarzałych skór. Na przykład kwasy AHA, takie jak migdałowy i glikolowy, są wręcz niezastąpione w złuszczaniu i ograniczaniu produkcji sebum, o czym powinny wiedzieć posiadaczki cer trądzikowych i tłustych. Ponadto świetnie działają się jako element pielęgnacji przeciwstarzeniowej, bo pobudzają produkcję kolagenu i elastyny. 
Co osobami o cerze suchej i wrażliwej? Czy w ich przypadku kwasy AHA są niepotrzebne, a wręcz niebezpieczne? Zdecydowanie nie. Sedno sprawy tkwi jednak w tym, aby wybrać taki kwas, który nie tylko nie podrażni skóry, ale także ją nawilży. Idealnie w tej roli sprawdzi się kwas mlekowy

Kwas mlekowy – co to jest i jakie ma właściwości?

Kwas mlekowy to jeden z alfahydrokwasów (kwasów AHA), czyli substancji złuszczających naturalnego pochodzenia. Spośród innych kwasów z tej grupy wyróżniają go duże cząsteczki, które wolniej przenikają przez skórę, co czyni go bardziej delikatnym i bezpiecznym. Ten fakt nie obniża jednak jego skuteczności. Ponadto kwas mlekowy ma świetnie działanie nawilżające, które można porównać działania gliceryny, czyli jednego z najlepszych niezatykających porów nawilżaczy.

Kwas mlekowy – efekty stosowania

Właściwości kwasu mlekowego koncentrują się wokół złuszczania i nawilżania, a lista efektów jego stosowania jest naprawdę długa. Po pierwsze substancja ta stymuluje usuwanie martwych komórek skóry, dzięki czemu staje się ona gładsza i promienna, jej koloryt bardziej jednolity. Jego długotrwałe stosowanie przyspiesza proces znikania różnego rodzaju przebarwień, zarówno posłonecznych, jak i trądzikowych. 

Po drugie kwas mlekowy jest skuteczny w redukowaniu płytkich zmarszczek. Dzieje się tak, ponieważ złuszczona skóra zaczyna aktywniej produkować kolagen i elastynę odpowiedzialne za jej jędrność. Ponadto dzięki nawilżeniu cera staje się bardziej wypełniona i pulchna. Trzeba zaznaczyć, że ten efekt jest dosyć długotrwały, bo kwas mlekowy powoduje także zwiększone wytwarzanie ceramidów w skórze, czyli cząsteczek odpowiadających za szczelność bariery lipidowej, chroniącej ją przed utratą wody. Kwas mlekowy jest więc idealny dla osób o suchej lub odwodnionej cerze. 

Jako trzecie trzeba wymienić pozytywne efekty stosowania kwasu mlekowego dla skór tłustych i trądzikowych. Ma działanie antybakteryjne, przez co przyspiesza gojenie się wyprysków oraz zapobiega powstawaniu nowych zmian. Tak jak inne kwasy oczyszcza pory skóry, tym samym chroni przed powstawaniem wągrów i zaskórników.

Krem z kwasem mlekowym

Krem z kwasem mlekowym powinien zainteresować wszystkie posiadaczki cer mieszanych. Z jednej strony reguluje wytwarzanie sebum oraz działa antybakteryjnie, a z drugie nawilża skórę. Ponadto można go traktować jako kosmetyk przeciwstarzeniowy. My polecamy kremy o jak najbardziej naturalnym i lekkim składzie, jak na przykład produkt od marki MARIO BADESCU.

Tonik z kwasem mlekowym

Tonik z kwasem mlekowym jest sprawdzi się jako produkt do codziennej pielęgnacji każdego typu cery. Kwas mlekowy ma wprost idealne właściwości jako składnik toniku. Aż trudno uwierzyć, że tak mało tego typu produktów ma go w swoim składzie. Po pierwsze substancja ta przywraca naturalne pH skóry, co jest jednym z głównych zadań każdego toniku. Po drugie rozpuszcza się w wodzie i ma właściwości nawilżające, dzięki czemu świetnie sprawdza się w rutynie nawadniania skóry. Wystarczy, że zamiast czekać aż do końca wyschnie od razu na wilgotną skórę nałożymy krem. Po trzecie delikatnie złuszcza skórę, dzięki czemu jest ona lepiej przygotowana do przyjmowania składników aktywnych z kolejnych nakładanych na nią produktów. Oczywiście jego długotrwałe stosowanie przynosi też wszystkie inne rezultaty, które wymieniliśmy w poprzednim punkcie. Tonik z kwasem mlekowym o dobrych opiniach znajdziecie w naszej galerii 

Peeling z kwasem mlekowym

Peeling z kwasem mlekowym jest świetnym rozwiązaniem dla wrażliwych, suchych, a także mieszanych cer. Kwas mlekowy łączy bowiem w sobie dwie tylko pozornie wykluczające się właściwości: nawilżanie i złuszczanie. Jego regularne używanie nie tylko usuwa martwy naskórek, oczyszcza pory i wygładza skórę, ale także zwiększa poziom jej nawodnienia. Zazwyczaj stosujemy go 2-3 razy w tygodniu. Dwie nasze propozycje peelingów z kwasem mlekowym zamieściłyśmy w galerii