Kwas migdałowy – czym jest?

Kwas migdałowy należy do rodziny kwasów AHA – jest α-hydroksykwasem, który otrzymywany jest drogą chemiczną. Tego typu substancje często wykorzystywane do zabiegów mających na celu poprawić stan cery. Jednym z takich rytuałów pielęgnacyjnych jest peeling chemiczny wykorzystywany w złuszczaniu martwego naskórka. Kwas migdałowy stosowany jest tylko na powierzchni skóry, jednak warto pamiętać, iż intensywność takiego zabiegu oczyszczającego jest zależna od stężenia kwasu migdałowego. Oznacza to, że im jest ono większe, tym efekt złuszczający na skórze będzie silniejszy. Większość peelingów z wykorzystaniem tego kwasu działa powierzchniowo, nie powodując głębokiego złuszczania skóry. Kwas migdałowy może być więc stosowany w przypadku wrażliwych skór, włącznie z cerą naczynkową i ze skłonnością do trądzika różowatego.

Kwas migdałowy – krok po kroku

Peeling z kwasem migdałowym jest często wykonywany w salonach kosmetycznych bądź gabinetach medycyny estetycznej. Na początku skóra przed zabiegiem zostaje dokładnie oczyszczona. Następnie kosmetyczka przechodzi do nałożenia na twarz preparatu z tą kwasem migdałowym. W trakcie tego rytuału pielęgnacyjnego dochodzi więc do rozluźnienia połączenia między komórkami skóry a cementem komórkowym. W wyniku tego procesu zrogowaciałe komórki znajdujące się na powierzchni naskórka zostają dokładnie złuszczone. Finalnie taki zabieg kończy się nałożeniem kremu regenerującego.

Efekty zastosowania kwasu migdałowego

Skóra oczyszczona peelingiem chemicznym zawierającym kwas migdałowy, znacznie lepiej przyjmuje aktywne substancje, które znajdują się w kremach i innych preparatach kosmetycznych. Ważną korzyścią, jaką otrzymujemy ze stosowania tego zabiegu jest to, że dzięki niemu kolagen znajdujący się w naskórku ulega wzmocnieniu i przebudowie. Efektem takiego działania jest to, że powierzchnia naszej skóry staje się wygładzona, odświeżona i odmłodzona. Działanie przeciwstarzeniowe kwasu migdałowego jest również spowodowane tym, że znakomicie stymuluje on wytwarzanie kwasu hialuronowego.

Kwas migdałowy często stosuje się w celu leczenia skóry dotkniętej trądzikiem, łojotokowym zapaleniem skóry oraz w trakcie leczenia blizn. Stosując peeling zawierający tę substancję, nasza twarz staje się rozjaśniona i ujednolicona, a produkcja sebum zostaje ograniczona. Dobroczynny kwas migdałowy przeciwdziała także depigmentacji cery, działa przeciwbakteryjnie oraz doskonale nawilża naskórek.

Zobacz też: Yellow peel to najczęściej polecany peeling enzymatyczny. Czy rzeczywiście jest tak skuteczny?

Kwas migdałowy – jak przygotować skórę do zabiegu?

Kwas migdałowy najlepiej stosować w zimie, kiedy nie jesteśmy jeszcze narażeni na działanie promieni słonecznych. Przed wykonaniem zabiegu skóra powinna być dokładnie oczyszczona i odtłuszczona. Jeśli chodzi natomiast o mężczyzn to warto by, nie depilowali oni twarzy przed zabiegiem i nie stosowali preparatów kosmetycznych które mogłyby podrażnić naskórek.

Jak dbać o twarz po zastosowaniu kwasu migdałowego?

Peeling kwasem migdałowym widocznie uwrażliwia skórę na działanie promieni UV, dlatego po zabiegu zalecane jest stosowanie kremów z filtrami przeciwsłonecznymi i intensywne nawilżanie skóry. Pamiętajmy też, by zrezygnować z chodzenia na solarium.

Kwas migdałowy – skutki uboczne peelingu chemicznego

Po zastosowaniu zabiegu z kwasem migdałowym mogą pojawić się pewne skutki uboczne, jednak nie występują one często. Gdy peeling chemiczny przeprowadzony jest nieprawidłowo niektóre osoby po jego wykonaniu, mogą odczuć podrażnienie i zaczerwienienie skóry, a także szczypanie, pieczenie i swędzenie twarzy. Może to wynikać z chemicznego składu preparatu.

Kwas migdałowy – przeciwwskazania

Zanim zdecydujemy się wybrać peeling z kwasem migdałowym, warto sprawdzić jakie są przeciwwskazania do jego wykonywania. Choć ten rodzaj substancji jest odpowiedni dla każdego rodzaju skóry, to istnieją pewne dolegliwości oraz stany, które wykluczają przeprowadzenie tego zabiegu. Należą do nich:

  • alergie skórne,

  • świeże podrażnienia i rany skóry,

  • aktualne zakażenie bakteryjne lub wirusowe,

  • autoimmunologiczne choroby skóry,

  • problemy z bliznowaceniem się naskórka,

  • przewlekły, zaawansowany trądzik.

Z wykonania kwasu migdałowego muszą również zrezygnować kobiety będące w ciąży lub karmiące piersią, osoby, które w niedawno przeszły operację oraz te, które odbyły doustną lub miejscową kurację retinoidami.

Kwas migdałowy – cena

Koszt wykonania zabiegu z kwasem migdałowym w salonie kosmetycznym lub w gabinecie medycyny estetycznej może wynieść około 100-180 złotych.

Szukasz delikatniejszej, ale równie skutecznej metody oczyszczania? Przeczytaj nasz artykuł o peelingu kawitacyjnym: Peeling kawitacyjny - czy złuszczanie za pomocą ultradźwięków naprawdę działa?