Kim jest książę Andrzej?

Książę Andrzej przyszedł na świat 19 lutego 1960 r. w Pałacu Buckingham w Londynie. To trzecie dziecko i drugi syn królowej Elżbiety II i księcia Filipa, dlatego jego tytuł brzmi „książę Yorku”. Ma trójkę rodzeństwa: księcia Karola, księżniczkę Annę i księcia Edwarda.

Jako członek brytyjskiej rodziny królewskiej, reprezentował królową Elżbietę II w czasie oficjalnych wystąpień. Odbywał również podróże dyplomatyczne w jej imieniu i udzielał się charytatywnie. W 2012 roku założył z rodziną „Key to Freedom”. Organizacja zajmuje się udzielaniem kobietom pomocy we własnym rozwoju. Dwa lata później założył natomiast organizację „Pitch&Palace”. Ma ona na celu wspieranie młodych ludzi, pragnących rozwijać swoje kariery zawodowe jako przedsiębiorcy. W 2019 roku, w obliczu skandalu związanego z jego znajomością z Jeffreyem Epsteinem, książę wycofał się z życia publicznego i zrezygnował z pełnienia oficjalnych funkcji.

Życiorys księcia Andrzeja

Książę Andrzej w młodości pobierał naukę w domu. Było to zgodne z ówczesną tradycją. Jego pierwszą szkołą była Heatherdown School. Następnie uczył się w prywatnej szkole w Szkocji, Gordonstoun. Do tej samej placówki uczęszczali wcześniej książę Filip i książę Karol, a później również najmłodszy brat księcia Yorku – książę Edward. Książę Andrzej zrezygnował z wyższej edukacji. Zamiast tego wybrał karierę wojskową. Wstąpił do Royal Navy i służył na lotniskowcu HMS Invinciable jako pilot śmigłowca. Książę brał udział m.in. w wojnie o Falklandy-Malwiny. Do ojczyzny powrócił dopiero w 1982 roku.

Trzy lata późnij, podczas zawodów Royal Ascot, książę przypadkiem wpadł na Sarę Ferguson. Nie było to jednak ich pierwsze spotkanie. Para znała się od dzieciństwa, chociaż później ich drogi się rozeszły. W 1985 roku Sara i Diana często uczęszczały razem na mecze polo. Były kuzynkami i przyjaciółkami od najmłodszych lat. To dzięki księżnej Dianie Sara odnowiła kontakt z Andrzejem. Ten oświadczył się ukochanej już rok później, w swoje urodziny. Zaręczyny ogłoszono 17 marca. Ślub pary odbył się 23 lipca 1986 roku w Opactwie Westminsterskim w Londynie. Andrzej otrzymał wtedy od królowej tytuł księcia Yorku, a Sara księżnej Yorku.

"Byliśmy szaleńczo zakochani. Nigdy nie zapomnę, jak szłam do ołtarza, a on odwrócił się i spojrzał na mnie. Wyglądał niesamowicie przystojnie w mundurze marynarki wojennej" – wspominała później Ferguson.

Dzieci księcia Andrzeja

W styczniu 1988 roku ogłoszono, że para książęca spodziewa się pierwszego dziecka. 8 sierpnia w Portland Hospital w Londynie na świat przyszła córka Andrzeja i Sary, księżniczka Beatrycze Elżbieta Maria. Księżniczka nie wybrała typowej drogi dla członkini rodziny królewskiej. Beatrycze nie pełni oficjalnych funkcji i spełnia się zawodowo. Pracuje w finansach i konsultingu. Pełni stanowisko wiceprezesa ds. partnerstwa i strategii w amerykańskiej firmie technologicznej zajmującej się sztuczną inteligencją.

Drugim dzieckiem księcia Andrzeja i księżnej Sary jest EugeniaKsiężniczka przyszła na świat 23 marca 1990 roku w szpitalu Portland. Podobnie jak siostra, Eugenia wybrała „normalną” pracę i dzisiaj pracuje jako dyrektorka londyńskiej filii międzynarodowej sieci galerii Hauser&Wirth.

Zobacz także:

Dziewczynki nie cieszyły się kiedyś dobrą sławą. Znane były bardziej ze swoich wpadek modowych niż osiągnięć życiowych. Kiedyś nazywane były nawet „najbrzydszymi księżniczkami w rodzinie”. Te czasy jednak już dawno minęły. Obecnie każda z nich jest szczęśliwą mężatką. Eugenia w 2021 r. przywitała na świecie pierwszego synka – Augusta Filipa Hawke Brooksbanka, natomiast Beatrycze w maju ogłosiła, że spodziewa się pierwszego dziecka! Kobiety od zawsze powtarzały, że mają świetny kontakt z mamą, natomiast rzadko wypowiadają się na temat ojca. Ma to związek z jego licznymi skandalami zdradami.

Skandale i zdrady księcia Andrzeja

Książę Andrzej zdecydowanie nie jest przykładnym członkiem rodziny królewskiej. Często nazywany jest nawet „czarną owcą” czy „królem skandali”. Pierwsza sensacja z księciem Andrzejem w roli głównej dotyczyła jego związku z księżną Yorku. Para, mimo że była małżeństwem, nie widywała się często. Dodatkowo na światło dzienne wyszły zdjęcia Sary z innym mężczyzną. To wszystko sprawiło, że 19 marca 1992 r., w szóstą rocznicę zaręczyn pary, Pałac Buckingham ogłosił, że książę i księżna Yorku podjęli decyzję o separacji. Rozwód sformalizowano cztery lata później.

"Wyliczyliśmy z Sarah, że widywaliśmy się 40-50 dni w roku. Trudno się dziwić, że tak to się wszystko skończyło”, przyznał książę.

Rozwód nie był jednak jedynym skandale w życiu księcia. W 2019 r. został oskarżony o rasizm. Była sekretarka Labour’s oskarżyła księcia o to, że podczas bankietu w 2007 r., Andrzej wypowiadał rasistowskie komentarze pod adresem Arabów. Rzecznik rodziny królewskiej zdementował jednak te doniesienia tłumacząc, że książę nie toleruje żadnej formy rasizmu.

Kolejny skandal z księciem Andrzejem w roli głównej dotyczył jego zadłużenia. W 2020 r. rozpoczęła się sprawa sądowa, która dotyczyła tego, że książę i jego żona nie zapłacili w terminie 5 milionów funtów za zakup domku w Szwajcarii. Matka księcia, Elżbieta II miała podobno pomóc parze i spłacić ich dług, jednak rzecznik królowe zaprzeczył tym informacjom.

Seksskandal księcia Andrzeja

Największy skandal z udziałem księcia Andrzeja dotyczy jednak sprawy wykorzystywania seksualnego nieletnich. W 2015 r. do dziennikarzy zgłosiła się Amerykanka, która twierdziła, że była wykorzystywana seksualnie przez znanych biznesmenów i polityków. Wśród osób wymienionych przez kobietę znalazł się książę Andrzej. Miała ona wyznać, że była zmuszana do seksu z księciem od 1999 do 2001 roku. Pałac Buckingham odmówił udzielenia oświadczenia w tej sprawie i skandal na chwilę ucichł.

Chociaż książę myślał, że skandal jest już za nim, temat powrócił jakiś czas później. Jeffrey Epstein, który był oskarżony o nakłanianie do prostytucji i wykorzystywanie nieletnich dziewcząt, został znaleziony martwy w swojej celi 10 sierpnia 2019 r. Za pedofilię groziło mu nawet 45 lat więzienia. Nowe ustalenia mówią, jakoby książę był wspólnikiem Epsteina. Książę Andrzej został po raz pierwszy sfotografowany z mężczyzną w 2010 roku. Wtedy media poinformowały o ich znajomości. Pięć lat później Virginia Roberts oskarżyła Epsteina o to, że płacił jej za seks z księciem. Miała być wtedy jeszcze nastolatką.

Książę Andrzej udzielił 14 listopada niesławnego wywiadu dla BBC, podczas którego odpowiadał na pytania dotyczące Epsteina. Rozmowa spotkała się z ogromną krytyką społeczeństwa i prasy. Wywiad uznano za jeden z największych skandali w brytyjskiej rodzinie królewskiej od czasu śmierci Diany. Książę zarzeka się, że jakiekolwiek sugestie, iż miał związek ze zbrodniami Epsteina są obrzydliwe i szokujące. Syn królowej kategorycznie wszystkiemu zaprzecza.