Krem do depilacji - jak działa?

Krem do depilacji jest często wybierany przez osoby z suchą, wrażliwą i skłonną do podrażnień skórą. Jego działanie daje podobne efekty co golenie maszynką, jednak ze względu na zupełnie inny przebieg zabiegu, krem do depilacji nie podrażnia skóry i nie narusza naskórka tak, jak maszynka do golenia. Jak działa krem do usuwania włosów? Tak zwany "depilator w kremie" zawiera w swoim składzie kwas tioglikolowy, który rozpuszcza keratynę włosa. Po naniesieniu kremu na skórę składnik ten rozmiękcza i dosłownie rozpuszcza włoski, osłabiając je na tyle, że bez problemu można je usunąć szpatułką lub nawet gąbką. 

Nie jest więc potrzebne mechaniczne usuwanie - maszynką lub depilatorem. Cząsteczki kwasu są jednak duże, dlatego działają tylko na powierzchni skóry, nie przenikając do łodygi ani cebulki włosa. Z tego powodu efekt jest krótkotrwały i porównywalny do tego po usuwaniu włosków maszynką. Włoski są usuwane tylko z powierzchni skóry, dlatego odrastają bardzo szybko. Najważniejszą zaletą depilacji kremem jest jednak to, że nie działa on drażniąco na skórę, dzięki czemu metoda ta jest lubiana przez osoby mające wrażliwą i suchą skórę. 

Depilacja kremem umożliwia więc pozbycie się włosków z nawet bardzo wrażliwych okolic, takich jak:

 • pachy;
 • bikini;
 • wzgórek łonowy
 • twarz. 

Kremem do depilacji oczywiście można usuwać włoski także z nóg, przedramion i innych części ciała.

Depilacja kremem, czyli jak używać kremu do depilacji?

Krem do depilacji jest łatwy w użyciu i nie wymaga specjalnego przygotowania skóry. Jak używać kremu do depilacji? Krem depilujący należy wycisnąć z tubki i rozprowadzić równomiernie na obszarze skóry, z której owłosienie ma być usunięte. Przedtem jednak warto skórę umyć, by ją odtłuścić. Krem do usuwania owłosienia nakłada się zawsze na skórę osuszoną. Preparat rozprowadź na skórze za pomocą szpatułki dołączonej do opakowania i pozostaw na niej na czas rekomendowany przez producenta. 

Krem do depilacji nóg zaleca się zostawić zazwyczaj na około 5-10 minut. Włoski na nogach są najdłuższe i najsilniejsze, dlatego krem powinien pozostać na nich dłużej - potrzebuje więcej czasu na skuteczne zadziałanie. Krem do golenia nóg jest zwykle także nieco silniejszy niż do innych obszarów ciała, dlatego lepiej nie używać go do depilacji wąsika lub pach - szczególnie jeśli masz bardzo wrażliwą skórę. 

Na rynku dostępne są również kremy depilacyjne błyskawiczne, które wystarczy zostawić na skórze przez 3 minuty. Po upływie rekomendowanego czasu sprawdź na niewielkim kawałku skóry, czy włoski dają się już łatwo usunąć. Jeśli tak, możesz przystąpić do depilacji. W tym celu wystarczy przesuwać szpatułkę po skórze tak, jak maszynkę do golenia (pod włos).  Jeśli odchodzą łatwo, możesz śmiało przystąpić do depilacji całości. Jeśli jednak część trzyma się mocno skóry, preparat pozostaw na niej jeszcze przez kilka minut. 

Zobacz także:

Po zakończeniu depilacji opłucz skórę z pozostałości preparatu letnią wodą. Nie używaj jednak mydła i innych detergentów ani gąbki. Osusz skórę ręcznikiem, delikatnie przykładając go do niej - nie pocierając. Na koniec rozprowadź w miejscu zabiegowym oliwkę łagodzącą, dołączoną do opakowania. 

Możesz użyć również ulubionego balsamu nawilżającego lub specjalnego balsamu po depilacji, który najczęściej zawiera składniki opóźniające odrost włosków. W niektórych przypadkach skóra bardzo wrażliwa może być przez jakiś czas po zabiegu lekko zaczerwieniona lub delikatnie podrażniona. Są to jednak efekty występujące indywidualnie, w zależności od wrażliwości skóry. Nie jest to jednak zjawisko groźne i powinno ustąpić w ciągu kilku godzin.

Uwaga - kremy do depilacji mogą jednak uczulać. Dlatego przed pierwszym użyciem sprawdź reakcję na niewielkim obszarze skóry (na przykład w zagięciu łokcia). Jeśli po kilku godzinach od nałożenia preparatu nie wystąpi reakcja alergiczna, możesz użyć produktu. 

Krem do usuwania włosów jest skuteczniejszy niż maszynka?

Krem do depilacji w opiniach użytkowniczek forów, które do tej pory używały maszynki do golenia, jest lepszy. Depilacja kremem wg ich opinii:

 • jest przyjemniejsza;
 • mniej podrażnia skórę;
 • pozostawia skórę gładką na dłużej;
 • mniej drażni skórę. 

Dobry krem do depilacji, który usuwa włoski szybko i skutecznie, cieszy się o wiele lepszą opinią niż mechaniczne usuwanie zbędnego owłosienia. 

Dodatkową zaletą kremów do depilacji jest to, że do wyboru jest kilka linii:

 • do skóry wrażliwej;
 • ekspresowy;
 • do delikatnych okolic: twarzy, bikini i pach. 

Do tego różne kompozycje zapachowe i dodatkowe składniki (jak na przykład aloes lub olejki) uprzyjemniają przebieg zabiegu depilacji. 

Wyciągi roślinne i oleje pielęgnują skórę już na etapie zabiegu, a kompozycje zapachowe maskują specyficzny zapach kwasu tioglikolowego. 

Dodatkową zaletą kremów do depilacji jest również to, że są:

 • łatwo dostępne - preparat kupisz w każdej drogerii, a nawet w markecie na dziale kosmetycznym;
 • tanie - w zależności od producenta, linii i pojemności to koszt od kilku do kilkunastu złotych;
 • wydajne - już cieniutka warstwa będzie działać efektywnie;
 • przyjemne w użyciu - cały zabieg polega właściwie tylko na rozprowadzeniu kremu i zebraniu go szpatułką razem z włoskami.

W czasie zabiegu naskórek nie jest podrażniany mechanicznie, dlatego skóra nie jest zaczerwieniona ani nie tworzą się na niej mikroranki. 

Najlepszy krem do depilacji: który będzie dobry dla mnie?

Jaki krem do depilacji wybrać? Wybór produktów jest spory i choć powinno to ułatwić wybór, paradoksalnie nieco go utrudnia. Im więcej produktów na półce, tym trudniej bowiem zdecydować się na ten jeden. Najlepszy krem do depilacji to ten, który będzie odpowiadać potrzebom twojej skóry i będzie adekwatny do obszaru, na którym będzie używany. 

Do depilacji wąsika lub meszku na skórze twarzy używaj preparatów dedykowanych właśnie do buzi, lub przynajmniej do skóry wrażliwej. Postępuj zgodnie z instrukcjami w ulotce lub na opakowaniu. Najskuteczniejszy krem do depilacji nóg to ten dedykowany temu obszarowi ciała. Nie stosuj go na twarz - może okazać się za silny i może podrażnić delikatną i wrażliwą skórę. Z kolei krem do twarzy może nie poradzić sobie z twardszymi i grubszymi włoskami na nogach i uznasz go za nieskuteczny.