Zasiłek opiekuńczy dla rodziców na kwarantannie

3 listopada weszło w życie nowe rozporządzenie Rady Ministrów, zapisane w Dzienniku Ustaw, w którym oprócz nowych zasad kwarantanny, pojawił się zapis dotyczący wypłaty zasiłków opiekuńczych. Chodzi o wypłaty świadczeń dla rodziców, którzy ze względu na pandemię muszą pozostać w domach, aby opiekować się dzieckiem.

Podstawą do wypłaty zasiłku opiekuńczego jest złożone przez ubezpieczonego oświadczenie o konieczności opieki nad dzieckiem lub członkiem rodziny, o których mowa w tych przepisach, poddanych obowiązkowej kwarantannie lub izolacji w warunkach domowych – czytamy w rozporządzeniu Rady Ministrów.

Przeczytaj także: Nowe zasady kwarantanny od 3 listopada. Już nie dostaniesz telefonu z Sanepidu

Zasiłek opiekuńczy: kto może z niego skorzystać?

Podstawą do wypłaty zasiłku opiekuńczego, "jest złożone przez ubezpieczonego oświadczenie o konieczności opieki nad dzieckiem lub członkiem rodziny, o których mowa w tych przepisach, poddanych obowiązkowej kwarantannie lub izolacji w warunkach domowych."

W rozporządzeniu jest również zapis mówiący o tym, że pracodawca może sprawdzić w sanepidzie, czy oświadczenie pracownika jest prawdziwe:

Pracodawca albo podmiot obowiązany może wystąpić do organu Państwowej Inspekcji Sanitarnej o potwierdzenie informacji zawartych w oświadczeniu.

Warto dodać, że chociaż rozporządzenie weszło w życie 3 listopada, to zapis dotyczący zasiłku opiekuńczego obowiązuje z datą wsteczną. To oznacza, że o wypłatę świadczenia mogą ubiegać się osoby opiekujące się dzieckiem przebywającym na kwarantannie od 24 października.

Zobacz także: Koronawirus: „Chorych jest coraz więcej, a personelu medycznego coraz mniej” – wpis tej lekarki daje do myślenia