Kwarantanna: nowe zasady od 3 listopada

Od 3 listopada zmieniają się zasady kwarantanny w związku z koronawirusem. W nowym rozporządzeniu Rady Ministrów opublikowanym wieczorem 2 listopada (na dzień przed wejściem w życie rozporządzenia), czytamy: "osoba prowadząca wspólne gospodarstwo domowe z osobą, u której stwierdzono zakażenie wirusem SARS-CoV-2 lub z nią zamieszkująca, od dnia uzyskania przez osobę, u której stwierdzono zakażenie wirusem SARS-CoV-2, pozytywnego wyniku testu diagnostycznego w kierunku SARS-CoV-2, jest obowiązana poddać się kwarantannie trwającej do upływu siedmiu dni od dnia zakończenia izolacji osoby, z którą prowadzi wspólne gospodarstwo domowe lub zamieszkuje".

W zapisie tym jest również mowa o tym, że Sanepid nie będzie już wydawał oficjalnych decyzji i sami będziemy musieli poddać się "kwarantannie automatycznej".

W przypadku objęcia przez organy inspekcji sanitarnej osoby kwarantanną z powodu narażenia na chorobę wywołaną wirusem SARS-CoV-2, izolacją albo izolacją w warunkach domowych, informację o tym umieszcza się w systemie teleinformatycznym, o którym mowa w § 2 ust. 3 pkt 1. Decyzji organu inspekcji sanitarnej nie wydaje się - czytamy w rozporządzeniu.

Do tej pory było tak, że jeżeli w gospodarstwie była osoba zarażona, to pozostali domownicy mogli swobodnie wychodzić z domu, aż do momentu, kiedy zadzwonił do nas Sanepid i zebrał listę kontaktów do kwarantanny. Z powodu dużej liczby zakażonych, dochodziło do takich sytuacji, że Sanepid dzwonił do osób z informacją o kwarantannie praktycznie kiedy ta kwarantanna powinna się już kończyć.

Przeczytaj również: „Chorych jest coraz więcej, a personelu medycznego coraz mniej” – wpis tej lekarki daje do myślenia

Od dziś zgodnie z nowym rozporządzeniem, "osoba prowadząca wspólne gospodarstwo domowe" z osobą zakażoną koronawirusem ma obowiązek poddać się kwarantannie. Jednocześnie w noweli rozporządzenia zapisano, że w odniesieniu do osób skierowanych do diagnostyki laboratoryjnej "obowiązku poddania się kwarantannie (...) nie stosuje się do osoby wykonującej zawód medyczny".

Warto wiedzieć, że to, że Sanepid do nas nie zadzwoni, nie oznacza, że policja nie sprawdzi, czy jesteśmy na kwarantannie. W związku z nowymi zasadami kwarantanny, nasze nazwisko automatycznie wpada do policyjnej bazy danych osób do pilnowania.

Nowe zasady zapowiadał już w piątek Minister Zdrowia Adam Niedzielski podczas wspólnej konferencji prasowej z premierem Mateuszem Morawieckim, informując, że współdomownicy osoby, która ma dodatni wynik testu, nie będą musiały już czekać na telefon z Sanepidu z informacją o kwarantannie

Zobacz także:

Zostaniecie automatycznie wpisani do tej kwarantanny. Oczywiście, zadzwoni do was również pracownik sanepidu, żeby załatwić formalności: wpisanie do systemu, które jest potem podstawą wypłaty świadczenia. Ale nie będzie żadnej decyzji sanepidu. Automatycznie rozpocznie się kwarantanna – mówił Niedzielski.

Przeczytaj także: Koronawirus groźny mimo braku objawów? Niepokojące odkrycie naukowców z Houston