Konferencja premiera Morawieckiego: od kiedy maseczki przestaną być obowiązkowe?

Premier Mateusz Morawiecki na konferencji prasowej właśnie ogłosił kolejny etap odmrażania gospodarki. Jak podkreślił, pozwolił sobie przy tym wystąpieniu na więcej nadziei, na co pozwoliła mu dyscyplina Polaków.

"Dziś z całą mocą trzeba podkreślić, że zapanowaliśmy nad epidemią, znacznie sprawniej niż kraje zachodniej Europy. Udało nam się uniknąć najcięższych ciosów. Pozwoliłem sobie przy tym wystąpieniu na więcej nadziei, bo przy tej dyscyplinie, mam nadzieję, że już niedługo wrócimy do względnej normalności".

Premier Morawiecki zaapelował też o utrzymanie dyscypliny: "Bądźmy ostrożni, nie chcemy zapłacić najwyższej ceny. Proszę o utrzymanie dotychczasowej dyscypliny".

"Podjęliśmy trudną decyzję, na samym początku podaliśmy mocny lek, zamknęliśmy granice, [...] ale w związku z tym, możemy podejmować dalsze plany, dlatego możemy przejść do kolejnego etapu znoszenia restrykcji, by przejść do nowej rzeczywistości."

IV etap luzowania obostrzeń: zmiana zasad noszenia maseczek

Premier Mateusz Morawiecki ogłosił zmiany w zasadach noszenia maseczek. Od 1 czerwca zostaje zdjęty obowiązek noszenia maseczek. Nadal obowiązuje jednak zasada zachowania 2-metrowego dystansu. Maseczki są nieobowiązkowe w przestrzeniach otwartych takich jak np. restauracje. Mateusz Morawiecki z pewnością przytoczył ten przykład z aluzjami do swojej słynnej już wizyty w restauracji, bez maseczki zasłaniającej usta i nos. Jak określił, maseczki nie obowiązują przy stoliku, ale już przy podchodzeniu do stołu lub wyjściu do toalety - tak.

"Maseczki to żaden cudowny lek, ale dezynfekcja, maseczki, dystans, mogą zdziałać wiele dobrego", powiedział podczas konferencji premier Morawiecki. 

Konferencja premiera Morawieckiego 27.05.20: brak limitu osób w kościele i sklepach

Od soboty, 1 czerwca zdjęte zostają restrykcje dotyczące liczby osób mogących przebywać jednocześnie w sklepie. Od 1 czerwca przestaje też obowiązywać limit wiernych w kościołach. Pozostaje jednak obowiązek zachowania 2-metrowego dystansu społecznego.

Ogłoszone zostały też nowe zasady organizacji zgromadzeń społecznych. Określone przez premiera Morawieckiego jako "ważny element wolności słowa", stają się znów możliwe, ale z ograniczeniem liczby uczestników do 150 osób.

Nowe wytyczne rządu: otwarcie kin, teatrów i innych instytucji kulturalnych

Premier Morawiecki ogłosił, że od 6 czerwca otwarte zostają kina, teatry, filharmonie i inne instytucje kulturalne. Tu też jednak zostają zachowane ograniczenia takie jak: wypełnienie sali do połowy, obowiązek maseczek zasłaniających nos i usta oraz dystans.

Od 6 czerwca możliwa będzie też organizacja koncertów plenerowych, z limitem uczestników do 150 osób.

Kluby i dyskoteki nadal zamknięte

Konferencja premiera nie ucieszyła właścicieli klubów i dyskotek - mimo, że od 6 czerwca zdjęte zostały obostrzenia z instytucji takich jak kina, baseny, siłownie, kluby fitness, salony masażu, teatry, filharmonie, to kluby i dyskoteki pozostają nadal zamknięte do odwołania.

IV etap luzowania obostrzeń: Nowe zasady dotyczące organizacji wesel

Powody do radości mają za to pary oczekujące decyzji o możliwości organizacji uroczystości weselnych oraz cała branża weselna. Według nowych wytycznych wesela będą mogły się odbyć od 6 czerwca, ale z limitem gości do 150 osób.