Na czym polega praca UX designera?

Tłumaczenie co robi UX designer, warto rozpocząć od wyjaśnienia nazwy jego zawodu. Słowo „designer” po polsku oznacza „projektant”, a skrót „UX” nawiązuje do dwóch angielskich wyrazów – „user” oraz „experience”. Zatem UX designer w dosłownym tłumaczeniu zajmuje się projektowaniem doświadczeń użytkownika. Co to oznacza w praktyce?

UX designer specjalizuje się w projektowaniu produktów cyfrowych. Mowa o aplikacjach mobilnych, stronach internetowych czy różnego typu serwisach. Podstawowym celem każdego projektanta doświadczeń jest tworzenie usług, które odpowiadają na potrzeby obecnych i potencjalnych klientów docelowych.

Aby użytkownik był zadowolony z apki lub portalu, jego obsługa musi być intuicyjna, łatwa i przyjemna w odbiorze. Dlatego też UX designer pojawia się w procesie planowania produktu już na etapie koncepcyjnym. Przeprowadza wtedy badania, które mają na celu wykazanie preferencji oraz potrzeb klientów. Następnie stara się dostosować wymagania użytkowników do biznesowych planów firmy.

Stworzenie produktu spełniającego zarówno wymogi biznesowe, jak i klienckie to klucz do sukcesu. Wszystko dlatego, że odpowiednio zaprojektowana usługa zapewnia użytkownikom pożądaną satysfakcję. Wygoda korzystania z dobrej aplikacji lub strony sprawi, że odbiorcy z łatwością zrezygnują z konkurencyjnych ofert.

Jak zostać UX designerem?

Zawód UX designera łączy w sobie kilka specjalizacji. Osoba na takim stanowisku powinna mieć umiejętności z pogranicza informatyki, psychologii, analizy czy też grafiki. Nieoceniony będzie też naturalny zmysł estetyczny. Warto pamiętać, że funkcjonalność to nie wszystko i nawet sam wygląd produktu cyfrowego ma duże znaczenie.

Aby rozpocząć pracę na stanowisku UX designera, warto najpierw podszkolić się w dziedzinie użytecznego projektowania. W sieci można znaleźć wiele zdalnych kursów dotyczących tej specjalizacji. Oprócz tego dostępne są także szkolenia stacjonarne. Nawet niektóre uczelnie wyższe proponują edukację z zakresu UX.

Wiedzę związaną z projektowaniem doświadczeń można poszerzać także za sprawą literatury. Książki o designie i tematyce UX dostępne są w większości księgarni. Dodatkowo warto też zainteresować się narzędziami, których projektanci używają w codziennej pracy. Osoba aspirująca na stanowisko UX designera powinna umieć poruszać się w programach do tworzenia interfejsu, analizy webowej czy zaawansowanego badania odbiorcy i jego zachowań.

Zobacz także:

Wiedza oraz wszystkie zdobyte umiejętności wymagają jeszcze odpowiedniej prezentacji. Kandydat na UX designera powinien mieć portfolio ze swoimi autorskimi projektami. Początkujący projektanci spokojnie mogą zawrzeć w nim prace zrealizowane na kursach lub szkoleniach. Dzięki nim potencjalny pracodawca będzie w stanie zestawić teoretyczną wiedzę kandydata z jego praktycznymi umiejętnościami.

Zarobki na stanowisku UX designera

Praca na stanowisku UX designera jest nie tylko ciekawa, ale i bardzo atrakcyjna pod kątem wynagrodzenia. Projektanci doświadczeń mogą liczyć na stawki, które mieszczą się w widełkach od czterech do nawet dwudziestu kilku tysięcy zł.

Wysokość wynagrodzenia zależna jest od kilku czynników. Najważniejsze z nich stanowią doświadczenie i wynikające z niego umiejętności. Dla początkujących juniorów przewidziane są pensje sięgające ok. 6-8 tys. zł. Natomiast seniorzy i eksperci z dziedziny UX designu mogą znaleźć lepiej płatne oferty.

Poza tym na wartość wynagrodzenia wpływa również rodzaj współpracy pomiędzy firmą a projektantem. UX designer, który podpisał umowę o pracę, zazwyczaj ma nieco niższe zarobki niż osoba zatrudniona w modelu B2B.

Materiał powstał z udziałem Orion Media.