Co to jest "kołtun"

Kołtun to bardzo nieeleganckie określenie, którym potocznie nazywamy mocno splątane włosy. W rzeczywistości, słowo "kołtun" odnosi się do splątanych włosów spowodowanych brakiem higieny. Dawno temu (od około XVI wieku), specjalnie hodowano na włosach kołtun, bo wierzono, że wyłapuje wszelkie zło i choroby, a obcięcie go groziło spotkaniem z diabłem. Nasz współczesny kołtun, to splątane kosmyki, które przez to, że są suche i szorstkie, bardzo łatwo łączą się w supły. Kołtuny trzeba od razu rozczesywać, bo za długo noszone po jakimś czasie będą nadawały się tylko do obcięcia.

Jak rozczesać kołtun?

Jak rozczesać kołtun, aby nie zniszczyć włosów, oraz oczywiście ich sobie nie wyrwać? Najlepszym rozwiązaniem będzie użycie grzebienia do tapirowania. To taki mały grzebyczek, który ma szpikulec. To właśnie ten szpikulec pomoże nam podzielić kołtun na mniejsze partie i kolejno rozczesywać po kilka kosmyków. Nigdy nie próbuj rozczesywać splątanych włosów ruchem od czubka głowy w dół. Rozczesuj małe partie idąc od dołu do góry, w przeciwnym wypadku włosy zaczną się przerywać. Usuwanie kołtuna to bardzo misterna robota, ale jedynie w ten sposób nie połamiesz i tak już nadwyrężonych włosów. 

Jak zapobiec powstawaniu kołtunów?

Jakie włosy mają tendencję do plątania się? Oczywiście te, które są zniszczone, słabe, suche. Włosy po zabiegach rozjaśniania, oraz wszystkich, które naruszają ich strukturę i otwierają łuski. Co możesz zrobić? Zacznij od pielęgnacji, dbaj o to, aby włosy były nawilżone i dobrze odżywione. Zimą, możesz stosować cięższe kosmetyki na bazie olejów, które stworzą na włosach ochronną powłoczkę. Włos elastyczny i wygładzony, nie będzie miał skłonności do kołtunienia się. Czasem domowe sposoby nie wystarczą - umów się na zabieg z keratyna kaszmirową, albo botoksu na włosy, które dostarczą włosom cennych składników na poziomie ich struktury, czyli od wewnątrz. Kolejna rzecz, to nasze codzienne nawyki, które sprzyjają plątaniu się włosów. Zacznijmy od spania - zdecydowanie delikatniejsza dla kosmyków będzie poduszka z jedwabiu, po której będą się ślizgać. Zimą, związuj włosy przed nałożeniem szalika, aby uniknąć tarcia po materiale i uszkodzeń mechanicznych.