Jak przyciemnić włosy?

Jak naturalnie przyciemnić włosy - oto pytanie, które zadaje sobie wiele z nas. Ciemne włosy są nie tylko niezwykle kobiece, ale stanowią też piękną oprawę dla twarzy i wspaniale podkreślają każdy odcień karnacji. Co jednak zrobić w wypadku, kiedy nie chcesz sięgać po chemiczną farbę? Nie martw się, sposobów na naturalne przyciemnienie włosów jest mnóstwo. Co więcej, większość z nich pozytywnie wpłynie też na kondycję Twoich kosmyków. 

Sposoby na przyciemnienie włosów bez konieczności użycia farby to przede wszystkim płukanki. Warto sięgnąć w tym celu po napary ziołowe, które stosowane regularnie mogą przyciemnić nasze kosmyki o jeden lub dwa tony. Pamiętaj jednak, że w tym wypadku na efekt trzeba będzie chwilę poczekać. Wszystko zależy od tego, na jakie zioła się zdecydujesz oraz od budowy Twoich włosów. Efekt pojawiający się stopniowo daje jednak większą kontrolę nad procesem przyciemniania, dzięki czemu trudno będzie Ci przesadzić. 

Czym przyciemnić włosy - zioła:

  • pokrzywa;
  • szałwia;
  • kora dębu;
  • skrzyp;
  • rozmaryn.

W niektórych sklepach zielarskich lub zielarniach internetowych możemy znaleźć też specjalne mieszanki ziół przeznaczone do przyciemniania włosów. Warto wiedzieć jednak, że nie tylko zioła mogą przyciemnić nasze kosmyki, a różne metody można łączyć ze sobą w celu osiągnięcia lepszego efektu. 

Jak przyciemnić rozjaśnione włosy?

Przyciemnianie włosów rozjaśnianych również jest możliwe. Każda z nas zapewne przynajmniej raz w życiu żałowała nieudanej koloryzacji. Nie martw się jednak - również w tym wypadku z pomocą mogą przyjść naturalne metody. Będzie to szczególnie proste, jeśli poprzednio również rozjaśniałaś włosy bez użycia farby lub rozjaśniacza.

Przyciemnianie włosów kawą

Do jednych z najpopularniejszych metod należy przyciemnianie włosów płukanką z kawy. Jak przyciemnić włosy kawą? Wystarczy zaparzyć około 4 lub 5 łyżek mielonej kawy w 500 ml wrzątku. Zaczekaj aż napar wystygnie, a następnie przecedź go, aby uniknąć wylania fusów na głowę. Zanurz włosy w kawie i trzymaj kilka minut. Możesz też polewać je z pomocą kubeczka nad miską, jednak w przypadku tej techniki, czynność należy kilkakrotnie powtórzyć. Dodatkowym atutem tej metody jest to, że kofeina zawarta w kawie przyspieszy krążenie krwi w skórze głowy, dzięki czemu pobudzi cebulki do wzrostu. Płukanka kawowa będzie świetnym uzupełnieniem kuracji zagęszczającej włosy. 

Zobacz także:

Przyciemnianie włosów łupinami po orzechach

Naturalne przyciemnianie włosów blond może odbyć się też z pomocą łupin po orzechach włoskich. To doskonała metoda dla fanów zero waste, ponieważ wystarczy wykorzystać coś, co normalnie uznawane jest za odpadki. Do wykonania przyciemniającej płukanki potrzebować będziemy łupin po około 5 -10 orzechach. Im więcej, tym ciemniejsza będzie płukanka. Możemy też ugotować całe orzechy, dzięki czemu do naszej mikstury przeniknie więcej składników odżywczych. Zalewamy je około 3 szklankami zimnej wody i pozostawiamy do zagotowania. Gdy mieszanka zacznie wrzeć, gotujemy ją jeszcze przez 10 minut, a następnie pozostawiamy do wystygnięcia. 

Jak przyciemnić włosy u nasady?

Oto kolejny problem, przed jakim muszą stanąć osoby marzące o ciemniejszych kosmykach. Delikatna różnica tonów w okolicy przedziałka sprawia, że efekt wygląda bardziej naturalnie, a włosy sprawiają wrażenie gęstszych i zdrowszych. Aby osiągnąć ten efekt, powinniśmy połączyć wybraną płukankę z działaniem bezpośrednio na skórę głowy. W tym celu świetnie sprawdzi się olej rycynowy. To nieodzowny element każdej babcinej kosmetyczki - i nic w tym dziwnego. Nie tylko błyskawicznie przyciemnia, ale też świetnie wzmacnia i odżywia cebulki, dzięki czemu korzystnie wpływa na porost włosów. Uważaj jednak, jest bardzo gęsty, przez co nie tylko trudno go nałożyć, ale też i zmyć. Aby ułatwić sobie to zadanie, zmieszaj go w proporcji 1:1 z innym olejem, na przykład z kozieradki lub nasion pokrzywy.

Jak naturalnie przyciemnić siwe włosy?

Naturalne przyciemnianie włosów, które pokryły się już srebrem, również jest możliwe. Jeśli zauważyłaś pierwsze siwe włosy i nie chcesz sięgać po farbę, możesz śmiało wypróbować wszystkie wymienione wyżej metody. Dodatkowym ich plusem jest to, że w inny sposób zabarwią włosy pozbawione pigmentu, a w inny kosmyki w Twoim wyjściowym kolorze. Dzięki temu cała fryzura będzie mienić się różnymi odcieniami, a Ty zyskasz w ten sposób naturalne pasemka, nadające włosom głębi i optycznie zwiększające objętość. Sprawa może jednak okazać się trudniejsza, jeśli wszystkie Twoje włosy są już siwe. 

Jak przyciemnić włosy bez farbowania chemiczną farbą tak, aby skutecznie pokryć siwe pasma? Matka natura przychodzi z pomocą. Również w tym wypadku pomóc mogą zioła, a konkretnie mieszanki z dodatkiem indygo. W profesjonalnych sklepach zielarskich lub drogeriach internetowych możemy znaleźć tego rodzaju mikstury, skomponowane w sposób, który pozwoli nam osiągnąć wymarzony efekt.

Farbowanie włosów indygo. Jak wykonać? 

Sproszkowaną mieszankę należy połączyć z wodą o temperaturze 50 st. C. Jest to bardzo ważne, ponieważ wyższa lub niższa temperatura może sprawić, że barwnik się nie wydobędzie. Pamiętaj, aby założyć rękawiczki ochronne.

  • Włosy myjemy dokładnie z pomocą szamponu zawierającego silny detergent, aby oczyścić je z nadbudowy. 
  • Na wilgotne włosy i skórę głowy nakładamy grubą warstwę mieszanki. Postaraj się rozczesać kosmyki szerokim grzebieniem, aby mieć pewność, że zioła zostały nałożone równomiernie. 
  • Owiń głowę folia spożywczą, a następnie zawiń w ręcznik. Pozostaw mieszankę na włosach na około 2 - 3 godziny. Co jakiś czas możesz podgrzać czepek suszarką.
  • Zmyj mieszankę letnią wodą i ułóż włosy jak zawsze.

Mieszanki ziołowe na bazie indygo, henny czy cassi, są świetne nie tylko do farbowania włosów, ale też do ich odżywienia i odbudowy. W przeciwieństwie do klasycznej farby nie wnikają w głąb struktury włosa, otwierając łuski i obniżając jego kondycję. Zamiast tego oblepiają go, dzięki czemu nasze kosmyki są nie tylko odżywione, ale też zauważalnie grubsze.