Zapotrzebowanie kaloryczne

Możemy jeść zdrowo – dużo warzyw, owoców, dobrej jakości mięsa i ryby, zdrowe tłuszcze, orzechy i pestki, możemy wybierać produkty ekologiczne, BIO, możemy nie jeść cukru, unikać tłuszczów nasyconych i wszelkiej żywności przetworzonej, ale i tak nie schudniemy, jeśli zjemy za dużo. Smutne, ale prawdziwe. Wiele osób chcąc schudnąć zaczyna zdrowe odżywianie, ale nie kontroluje wielkości spożywanych porcji. Zamiast zjadać nutellę (niezbyt zdrową) sięgamy po masło orzechowe (bardziej zdrowe), które ma taką samą lub nawet wyższą kaloryczność. Oczywiście lepszym wyborem będzie skuszenie się na orzechy, czy nawet masła orzechowe niż nutellę, ale wciąż nie należy zapominać o ilość spożytych kcal. Niestety tej matematyki nie oszukamy i jeśli zależy nam nam redukcji tkanki tłuszczowej musimy zadbać o to, by dostarczać sobie mniej energii, niż wydatkujemy na co dzień; tylko zachowując deficyt energetyczny w diecie osiągniemy zamierzony efekt. Jedząc najzdrowsze produkty na świecie, ale w zbyt dużej ilości nie tylko nie schudniemy, ale wręcz możemy spodziewać się wzrostu masy ciała.

Dzienne zapotrzebowanie kaloryczne

W internecie można znaleźć sporo podpowiedzi jak stosować kalkulator obliczający zapotrzebowanie na kcal każdego dnia, jednak większość z nich jest nierzetelna i wprowadza czytelnika w błąd.

Sprawdzone narzędzie znajdziecie TUTAJ . Dzięki niemu dowiesz się, ile powinnaś przyjmować kcal jeśli chcesz utrzymać masę ciała, ile kcal powinna mieć Twoja dieta jeśli chcesz schudnąć, a ile - by kształtować sylwetkę. Uzupełniając jednominutową ankietę poznasz swoje zapotrzebowanie na płyny, szacunkowy wiek metaboliczny oraz błędy w diecie, których powinnaś unikać.

Żeby lepiej zrozumieć wyniki opowiem Ci teraz od czego zależy nasz metabolizm.

Michał Wrzosek - dietetyk sportowy i kliniczny, trener. Autor bloga michalwrzosek.pl