Jak głosi jeden z przekazów, gerberę po raz pierwszy dostrzegł szkocki botanik, Robert Jameson, na terenie Południowej Afryki. W naturze rośnie właśnie tam, a także w niektórych regionach Azji. Gerbery to byliny, które należą do rodziny astrowatych. Trudno ich nie rozpoznać: charakteryzują się pojedynczymi łodygami o sporej grubości i drobnymi, rurkowatymi kwiatami, składającymi się na pojedynczy koszyczek kwiatowy. Liście o dużej szerokości znajdują się na dole łodygi. Kwiaty mogą przybierać różne kolory: pomarańczowy, biały, pudrowo różowy, intensywnie żółty czy czerwony.

Gerbera ogrodowa a doniczkowa

Gerbery to kwiaty, które lubią ciepły, tropikalny klimat. Z tego względu nie są raczej w stanie przetrwać zimy w polskich warunkach atmosferycznych. W związku z tym, uprawia się je jako rośliny ogrodowe jednoroczne lub wieloletnie rośliny doniczkowe. Aktualnie w Europie można kupić ponad 50 odmian tych kwiatów, a wśród nich także kilka tworzonych z myślą o uprawie ogrodowej.

Gerbera ogrodowa musi być odporniejsza na niesprzyjające warunki pogodowe od swojej mniejszej wersji hodowanej w doniczce. Dobrze czuje się szczególnie, gdy mamy lato lub wczesną jesień. Do sadzenia na zewnątrz polecane są przede wszystkim gerbery z grupy Durora, ponieważ niektóre z nich są w stanie znieść nawet lekkie przymrozki.

Gerbera doniczkowa to kwiat, który doskonale odnajduje się w warunkach domowych. Choć chłodniejsze miesiące powinna bezwzględnie spędzać w mieszkaniu, latem i późną wiosną nie ma przeszkód, by wystawić ją na balkon lub taras. Może też zająć miejsce na stole czy półce, jednak wtedy należy jej zapewnić stały dostęp do światła.

Gerbery: uprawa

Gerbera w uprawie doniczkowej powinna mieć zapewnione stanowisko jasne, ale jednocześnie nie można jej wystawiać bezpośrednio na palące słońce. Niestety, bardzo łatwo ulega poparzeniom, a z ich skutkami trudno potem walczyć. Pomieszczenie, w którym się znajdzie, dobrze też regularnie wietrzyć, ponieważ gerbera nie znosi skwarnego, ciężkiego powietrza. Jeśli chcemy wystawić ten kwiat na zewnątrz, trzeba zadbać o to, by nocą temperatura nie spadała poniżej 15 stopni Celsjusza.

O ile w przypadku gerbery uprawianej w doniczce wystarczy uniwersalna ziemia do kwiatów, o tyle dla gerbery ogrodowej powinno się specjalnie przygotować optymalne stanowisko, by właściwie się rozwijała. Podłoże musi być stale wilgotne, jednak nie mokre, żyzne i posiadać lekko kwaśny odczyn. Roślina najlepiej będzie wzrastać w miejscu do południa oświetlanym przez słońce, natomiast po południu skrytym w półcieniu.

Gerbery: pielęgnacja

Gerbera w doniczce potrzebuje regularnego podlewania. Warto podlewać ją codziennie lub co drugi dzień – w ten sposób podłoże będzie pozostawało stale wilgotne. Nie należy jednak używać do tego zbyt dużych ilości wody. Kwiat ten bardzo źle znosi jej zastój. W związku z tym, warto ustawić doniczkę na odwróconym spodku lub podstawce, a dekoracyjną osłonkę wykorzystać jako naczynie zbierające nadmiar wody. Jednocześnie, każdego dnia powinno się sprawdzać, czy ziemia pozostaje odpowiednio wilgotna.

Zobacz także:

W porze letniej należy stosować płynny nawóz i aplikować go w odstępie tygodnia. Dzięki temu zabiegowi, gerbera będzie lepiej kwitła. Roślina doceni także spryskiwanie miękką, odstaną wodą. To pozwoli jej zachować wilgoć szczególnie wtedy, gdy na dworze zrobi się wyjątkowo upalnie. Należy także zadbać o odpowiednie warunki do zimowania gerbery doniczkowej. Jesienią powinno się ją zabrać do pomieszczenia, w którym temperatura powietrza oscyluje w granicach 10 stopni Celsjusza. Może to być widna piwnica lub spiżarnia. Gerbera musi mieć wtedy stały dostęp do światła słonecznego, ale temperatura otoczenia nie może wzrosnąć powyżej 15 stopni.

W ogrodzie gerbera także może być obficie zraszana, jednak warto decydować się na ten zabieg wczesnym rankiem. Wtedy woda znajdująca się na liściach i płatkach zdąży odparować przed wieczorem, kiedy temperatura nieznacznie spada. Oczywiście, powinno się też zwracać uwagę na panujące warunki atmosferyczne. Jeśli dużo pada, warto podarować sobie regularne podlewanie, by nie uzyskać efektu stojącej wody. Gerbery są podatne na choroby grzybicze, które atakują ich bryłę korzeniową. Aby zapobiec ich wystąpieniu u odmian ogrodowych, należy sadzić je na odpowiedniej wysokości.

Gerbery: kiedy sadzić?

Gerbery bardzo nie lubią przesadzania. Z tego powodu odmiany doniczkowe powinno się przesadzać wyłącznie wtedy, gdy korzenie rośliny wyraźnie nie mieszczą się w obecnej doniczce. Za każdym razem na dnie pojemnika należy stworzyć warstwę drenażową, na przykład z keramzytu.

Gerbera ogrodowa oczywiście musi zostać posadzona w ziemi. Nie warto się jednak śpieszyć z tym zabiegiem, ponieważ temperatura powietrza, a co za tym idzie, także gruntu, spadająca poniżej 5 stopni Celsjusza, może jej bardzo zaszkodzić. Konieczne będzie przekopanie ziemi do głębokości około 30 centymetrów i dodanie do niej organicznego kompostu albo gnojówki.

Proces sadzenia należy wykonywać z dużą ostrożnością, ponieważ łatwo udusić bryłę korzeniową młodej sadzonki. Hodowane w ogrodzie gerbery nie lubią tłoku, dlatego też warto zachować około 50 centymetrów odstępu między poszczególnymi egzemplarzami. Dobrym posunięciem będzie także rozłożenie wokół korzeni warstwy mulczującej kory. Dzięki temu zapewnimy roślinie właściwą wilgotność, a jednocześnie zmniejszy się ryzyko pojawienia się chwastów.

Gerbery: kiedy kwitną?

Kwiaty gerbery są naprawdę wyjątkowe i piękne. Nic dziwnego, że chcielibyśmy, aby pojawiały się u nas jak najczęściej. Jeśli właściwie zadba się o roślinę w doniczce, może kwitnąć od wczesnej wiosny aż do późnej jesieni. Zdarza się, że jej kwiatami można się cieszyć niemal przez wszystkie miesiące w roku. Nie należy jednak wtedy zapominać o wszystkich koniecznych zabiegach pielęgnacyjnych. Jeśli chcemy pobudzić gerberę do kwitnienia, zwiędnięte kwiaty ścinajmy od razu dobrze zaostrzonym sekatorem. Odmianom doniczkowym dobrze zrobi też letni pobyt na zewnątrz. Warto uważać na wiatr i słońce – najlepsze będzie dla nich osłonięte stanowisko.

Gerbery: znaczenie

Jeśli szukasz pięknych, znanych i cenionych kwiatów, to właśnie gerbery. Bukiet, który zostanie z nich stworzony, może symbolizować naprawdę sporo. Gerbery wiążemy ze szczęściem, a także ukojeniem wszystkich smutków (już sama obecność tych kwiatów ma w założeniu znacznie poprawiać nasz nastrój). Niektórzy twierdzą, że gerbera symbolizuje dzieci, dlatego też często ofiarowuje się je osobom, które właśnie się ich spodziewają. Bywa jednak, że kwiaty te wskazują na oszustwo lub na to, że nie mówi się obdarowanemu całej prawdy.

Duże znaczenie mają też kolory kwiatów. Czerwień wskazuje na romantyczną miłość, a także przejaw ogromnej pasji. Czerwone gerbery to doskonały prezent dla ukochanej osoby. Żółty odcień kwiatu symbolizuje szczęście, biel natomiast odwołuje się do niewinności (wariant gerber często wybieranych na komunie, chrzty i wesela). Różowy kolor zasygnalizuje zachwyt, a pomarańcz ożywi każdy zakątek domu.