Co to jest gaslighting?

Gaslighting to termin określający technikę manipulacji. Stosują go osoby, które dążą do tego, żeby ofiara straciła pewność siebie i poczucie własnej wartości. 

"O co ci chodzi, coś sobie wymyśliłaś”, „przecież tak nie było”, „przesadzasz”, „masz urojenia”, "jesteś przewrażliwiona". To zdania, które możesz często słyszeć od osoby stosującej gaslighting i właśnie one sprawiają, że osoba traci pewność co do własnej oceny rzeczywistości i zaczyna czuć zwątpienie. Właśnie o to chodzi manipulantowi. Jest to jedna z najgorszych form manipulacji.

Określenie "gaslighting" zostało zaczerpnięte z filmu z 1944 roku pod tytułem "Gaslight". Bohater był manipulantem i za wszelką cenę chciał przejąć fortunę żony. W tym celu stosował różne sztuki manipulacji. Ta historia w punk oddaje to, co manipulatorzy robią ze swoimi ofiarami.

Osoby stosują gaslighting w różnych celach, zarówno materialnych, jak i dla satysfakcji z posiadania kontroli nad drugą osobą, a także w celu odwrócenia uwagi od własnych przewinień. Partner, który dopuścił się zdrady zrobi wszystko, żeby oskarżyć swoją żonę i wpędzić ją w poczucie winy.

Manipulatorzy mają swoje sposoby, które stosują względem ofiary. Warto je poznać, żeby nie dać się zmanipulować. W naszej galerii zebrałyśmy kilka z nich.