Filmy, które warto obejrzeć chociaż raz w życiu

Są takie działa filmowe, które każdy kojarzy. Przez lata stawały się klasykami gatunku i są stawiane jako przykład dla filmowców i reżyserów. Mogą to być kultowe dramaty, poruszające obyczajówki czy rozśmieszające do łez komedie. Gatunek nie ma znaczenia. Chodzi o to, co te filmy za sobą niosą. Każdy z nich uczy nas czegoś innego - tolerancji, wybaczenia, skruchy. Dlatego są warte zapamiętania. Oto lista filmów, które naszym zdaniem każdy powinien zobaczyć chociaż raz w życiu. To seans obowiązkowy!

Filmy warte obejrzenia - Ojciec Chrzestny (1972)

Ten film w reżyserii Francisa Forda Coppola, opowiadający o rodzinie mafijnej zdecydowanie wart jest obejrzenia. Akcja "Ojca Chrzestnego" rozgrywa się w Nowym Jorku w 1945 roku i ukazuje mechanizmy działania mafii w tamtym okresie czasu. Don Corleone (Marlon Brando), starzejący się mafiozo chce przekazać władzę nad mafią w ręce jednego ze swoich synów. Jest to film godny polecenia, głównie dzięki wspaniałej kreacji Marlona Brando oraz niepowtarzalnemu klimatowi połowy lat 40-tych.

Filmy, które warto obejrzeć - Skazani na Shawshank (1994)

"Skazani na Shawshank" to film, który niezmiennie od wielu lat zajmuje pierwsze miejsce we wszystkich ważnych rankingach. Jest to obraz w reżyserii Franka Darabonta na podstawie opowiadania Stephena Kinga. Opowiada on o losach młodego bankiera Andy'ego (Tim Robbins). Mężczyzna zostaje skazany na dożywocie za podwójne morderstwo, mimo iż twierdzi, że jest niewinny. Historia opowiada o próbie odnalezienia się w nowej rzeczywistości i trudach życia codziennego w więzieniu. Ta wzruszająca opowieść sprawia, że jest to film wart obejrzenia, przynajmniej raz w życiu.

Filmy godne polecenia - Nietykalni (2011)

"Nietykalni" to jeden z filmów, które zdecydowanie warto obejrzeć w samotności. Ten komediodramat powstał w oparciu o prawdziwą historię, o czym warto pamiętać w trakcie jego oglądania. Driss (Omar Sy), czarnoskóry imigrant z Senegalu z kryminalną przeszłością zostaje zatrudniony jako osobisty pielęgniarz. Jego pracodawcą jest Philippe (Francois Cluzet), czyli sparaliżowany, poruszający się na wózku inwalidzkim milioner. Początkowo skomplikowana relacja przeradza się w przyjaźń, a między mężczyznami pojawia się nić porozumienia. Dzięki temu "Nietykalni" to film zdecydowanie godny polecenia.

Filmy do obejrzenia - Zielona mila (1999)

"Zielona mila" to kolejny na naszej liście film, będący adaptacją opowiadania Stephena Kinga. Również ten obraz został wyreżyserowany przez Franka Darabonta. Paul Edgecomb (Tom Hanks) to strażnik więzienny, pilnujący porządku w bloku śmierci, czyli tak zwanej zielonej mili. Pewnego dnia zostaje przywieziony nowy skazaniec, John Coffey (Michael Clark Dunkan). Ten potężny, czarnoskóry mężczyzna został skazany na śmierć za morderstwo dwóch małych dziewczynek. John posiada jednak pewne zdolności, które zmienią życie wszystkich, z którymi się do tej pory zetknął. Film ten jest bardzo wzruszający i wart obejrzenia minimum raz w roku.

Jaki film obejrzeć? - Gran Torino (2008)

Kolejnym z filmów wartych obejrzenia jest "Gran Torino". Jest to obraz, wyreżyserowany przez Clinta Eastwooda, grającego równocześnie główną rolę w produkcji. To opowieść o przełamywaniu barier związanych z rasizmem, a także odwadze i reagowaniu na zło. Walt Kowalski (Clint Eastwood) jest weteranem wojennym, który walczył głównie na terenie Azji. Obecnie emerytowany wojskowy żyje spokojnie w swoim domu na przedmieściach. Jego spokój trwa jednak do momentu, gdy tuż obok niego wprowadza się rodzina Azjatów. Jeden z nich próbuje ukraść jego samochód, czyli tytułowe Gran Torino. Walt postanawia wymierzyć mu karę.

Filmy godne obejrzenia - Wyspa tajemnic (2010)

"Wyspa tajemnic" to film wart obejrzenia, szczególnie dla wszystkich fanów thrillerów. Wyreżyserowany przez Martina Scorsese film opowiada o człowieku, który chce poznać prawdę za wszelką cenę. Teddy Daniels (Leonardo DiCaprio), szeryf federalny wraz z partnerem Chuckiem Aulem (Mark Buffalo) przybywa na wyspę Shutter, na której mieści się szpital psychiatryczny dla kryminalistów. Miejsce to jest bardzo dobrze zabezpieczone, ponieważ do tej pory nikt z niego nie uciekł. Policjanci pojawiają się tam, wezwani przez władze szpitala, gdy jedna z ich pacjentek znika bez śladu. Teddy i Chuck starają się rozwiązać tajemnicę jej zniknięcia. Stopniowo odkrywają oni coraz bardziej przerażające fakty na temat samego szpitala. To film godny polecenia dla każdego fana mocnego i mrocznego kina.

Zobacz także:

Filmy, które trzeba obejrzeć - Green book (2018)

Kolejnym z filmów wartych obejrzenia jest opowieść o rasizmie, panującym w latach 60 XX wieku w USA. Włoski imigrant, Tony Lip (Viggo Mortensen) zatrudnia się jako szofer wybitnego, czarnoskórego muzyka Dona Shirleya (Mahershala Ali). Razem wyruszają w muzyczne tournee po kraju. Początkowo relacje między tą dwójką nie układają się najlepiej. Dopiero po jakimś czasie między mężczyznami pojawia się nić porozumienia. Obraz ten, oprócz relacji między nimi opowiada jednak o czymś więcej. Jego głównym przesłaniem jest problem dyskryminacji osób czarnoskórych, niezależnie od ich pozycji czy stanu materialnego. "Green book" to film godny polecenia dla tych, którzy interesują się tematem rasizmu, lub po prostu chcieliby poznać ciekawą historię o przyjaźni.

Co warto obejrzeć? - Chłopiec w pasiastej piżamie (2008)

"Chłopiec w pasiastej piżamie" to film o bardzo ciężkiej tematyce, choć zdecydowanie wart obejrzenia. Obraz ten, w reżyserii Marka Hermana porusza temat obozów koncentracyjnych i holokaustu. Film ten opowiada o obozach od nieco innej strony niż reszta podobnych produkcji. Ośmioletni Bruno (Asa Butterfield) przeprowadza się z Berlina do nowego domu wraz z rodzicami i siostrą. Chłopiec nie umie odnaleźć się w nowym miejscu, ponieważ jest bardzo samotny. Pewnego dnia wybiera się na wycieczkę przez las i poznaje Szmule (Jack Scanlon). Jest to chłopiec pochodzenia żydowskiego, mieszkający w obozie koncentracyjnym. Bruno i Szmul zaprzyjaźniają się się ze sobą. Film ten jest godny polecenia głównie dzięki innowatorskiemu podejściu, jakim jest przedstawieniu brutalnego świata oczami ośmioletnich chłopców.

Jaki film warto obejrzeć? - Braveheart - Waleczne Serce (1995)

Kolejny z filmów wartych obejrzenia to "Braveheart - Waleczne Serce". Jest to opowieść o walce ludu z monarchią. William Wallace (Mel Gibson) wraca po wielu latach do rodzinnej wioski. Tam spotyka dawno niewidzianą przyjaciółkę, Murron (Catherine McCormack) i zakochuje się w niej. Para bierze w tajemnicy ślub. Niedługo po tym Murron zostaje zamordowana przez angielskich żołnierzy. Oszalały z rozpaczy William postanawia poprowadzić narodowe powstanie przeciwko obecnym monarchom. Jest to film, który warto obejrzeć ze względu na jego głównego bohatera. William jest nieustraszony, odważny i dąży do celu, nie zważając na konsekwencje.

Jakie filmy warto obejrzeć? - Forrest Gump (1994)

Ostatnim z filmów wartych obejrzenia na naszej liście jest "Forrest Gump". Obraz ten jest opowieścią o życiu tytułowego Forresta Gumpa (Tom Hanks). To historia upośledzonego fizycznie oraz umysłowo chłopa, który jest wyśmiewany przez swoich rówieśników. Jedyne oparcie ma w swojej matce (w tej roli Sally Field) oraz przyjaciółce, Jenny Curran (Robin Wright). Chłopiec odzyskuje władzę w nogach i przypadkowo dostaje się do drużyny futbolowej, a dzięki temu również na studia. Po ich ukończeniu Forrest zostaje wcielony do wojska i wysłany na misję do Wietnamu. "Forrest Gump" to film, który warto obejrzeć. Sprawdzi się idealnie zwłaszcza w trudnym momencie życia, ponieważ jest bardzo motywujący.