Dieta kopenhaska: ile można schudnąć?

Czy można schudnąć 4-6 kg w 13 dni? Na diecie kopenhaskiej zdecydowanie można, pytanie tylko czy warto. Dieta kopenhaska to dieta wyjątkowo restrykcyjna i przez wielu uważana za niezdrową czy wręcz niebezpieczną. Na diecie kopenhaskiej można schudnąć około 5-6 kg w ciągu dwóch tygodni. Jak? Codziennie dostarcza się organizmowi minimalną ilość kalorii i pije dużo kawy. Oprócz kawy na diecie kopenhaskiej dodatkowo należy wypijać codziennie 2 litry płynów, ale tylko niegazowanej wody mineralnej i zielonej herbaty. Obiad i kolację można zamieniać w ramach zaleceń na dany dzień. Obiad jemy między godziną 12.00 a 14.00. Kolację należy spożyć najpóźniej do godziny 18.00. Dieta kopenhaska jest dietą niskowęglowodanową i niskokaloryczną. Jej opracowanie przypisuje się Klinice Mayo lub Szpitalowi Rządowemu w Kopenhadze, lecz żadna z tych instytucji nie przyznaje się do autorstwa.

Dieta kopenhaska: co warto wiedzieć

Jeśli chcesz, by dieta kopenhaska przyniosła efekty, musisz ściśle trzymać się jadłospisu. Wszelkie odstępstwa, nawet sięgnięcie po gumę do żucia, niweczą efekty diety. Nie można stosować przypraw ani soli. Wygląda więc to dość monotonnie i bardzo rygorystycznie.

Opinia dietetyka o diecie kopenhaskiej

Dieta kopenhaska jest kuracją doraźną, dlatego też nie jest do końca dietą bezpieczną i zbilansowaną. Można ją stosować jako dietę "ostatniej szansy", np. przed imprezą. Nie nadaje się na długofalowy program odchudzający. Dieta kopenhaska dostarcza bardzo niewiele energii, zatem często odczuwa się głód. Dlatego niełatwo dotrwać do końca. W jadłospisie diety kopenhaskiej niewiele jest witamin i minerałów (po zakończeniu kuracji warto uzupełnić niedobory owocami i warzywami oraz specjalnymi preparatami). Kilogramy znikają wprawdzie szybko, ale później zwykle występuje efekt jo-jo lub, choć nikomu tego nie życzymy, bardziej poważne problemy zdrowotne.

Plan 13-dniowej kuracji diety kopenhaskiej

  • Dzień 1. i 8. diety kopenhaskiej (480 kcal)

Śniadanie: kubek czarnej kawy (ok. 300 ml) z kostką cukru
Obiad: 2 jajka na twardo, szklanka gotowanego szpinaku, duży pomidor Kolacja: befsztyk wołowy (200 g), 5 liści sałaty z łyżką oliwy z oliwek i sokiem z cytryny

  • Dzień 2. i 9. diety kopenhaskiej (480 kcal)

Śniadanie: kubek czarnej kawy z kostką cukru
Obiad: befsztyk wołowy (200 g), 5 liści sałaty z łyżką oliwy z oliwek i sokiem z cytryny, świeży owoc, np. duże jabłko lub grejpfrut
Kolacja: 5 plastrów chudej szynki (np. drobiowej), 2 szklanki jogurtu naturalnego

  • Dzień 3. i 10. diety kopenhaskiej (410 kcal)

Śniadanie: kubek czarnej kawy z kostką cukru
Obiad: szklanka gotowanego szpinaku, duży pomidor, świeży owoc, np. kiwi
Kolacja: 2 jajka na twardo, 5 plastrów chudej szynki, 5 liści sałaty z łyżką oliwy z oliwek i sokiem z cytryny

  • Dzień 4. i 11. diety kopenhaskiej (515 kcal)

Śniadanie: kubek czarnej kawy z kostką cukru
Obiad: 2 jajka na twardo, 1/2 kostki twarogu (100 g), duża marchew
Kolacja: 2 szklanki jogurtu naturalnego, pół szklanki kompotu z owoców (ugotowanego bez cukru, owoce zjadamy)

  • Dzień 5. i 12. diety kopenhaskiej (490 kcal)

Śniadanie: duża, starta marchew z sokiem z cytryny
Obiad: duża porcja (300 g) gotowanej chudej ryby (najlepiej dorsz albo pstrąg). Rybę można także usmażyć bez tłuszczu.
Kolacja: befsztyk wołowy (200 g), 5 liści sałaty, 9 różyczek gotowanych brokułów

  • Dzień 6. i 13. diety kopenhaskiej (900 kcal)

Śniadanie: kubek czarnej kawy z kostką cukru, grzanka
Obiad: gotowany, mały kurczak bez skóry (700 g), 5 dużych liści sałaty z łyżką oliwy z oliwek i sokiem z cytryny
Kolacja: 2 jajka na twardo, duża marchew

  • Dzień 7. diety kopenhaskiej (190 kcal)

Śniadanie: kubek czarnej, niesłodzonej kawy
Obiad: kawałek gotowanego, chudego mięsa (100 g), świeży owoc, np. średnia gruszka
Kolacja: nic

Dieta kopenhaska: czy warto na nią przejść?

Choć każdy z nas decyduje sam o sobie, to radzimy dobrze przemyśleć decyzję o przejściu na dietę kopenhaską. To dieta, która jest wyjątkowo rygorystyczna i obarczona ryzykiem wielu komplikacji po jej zakończeniu - jak efekt jojo i problemy zdrowotne związane z niedoborami witamin. Podczas samej diety możemy też czuć się źle i słabo. Co więcej, dieta kopenhaska jest o tyle trudna, że niemożliwym jest kontynuuowanie jej, jeśli zrobimy sobie jeden dzień przerwy lub złamiemy jakąś zasadę jedzeniową. Wtedy przerywamy całą dietę. Zaleca się, aby dla własnego bezpieczeństwa wrócić do diety kopenhaskiej dopiero po kilku miesiącach, najlepiej minimum trzech. Jeśli jesteśmy już po diecie kopenhaskiej, ponownie możemy ją sobie zaaplikować dopiero po dwóch latach. Bardziej zbilansowana dieta, dająca długotrwałe efekty to z pewnością jadłospis dr Dąbrowskiej czy dieta M.I.N.D. Może warto pomyśleć o połączeniu zbilansowanej diety z ruchem i w ten sposób pozbyć się zbędnych kilogramów. Nasz organizm na pewno podziękuje nam za takie rozwiązanie.