Dieta bananowa - na czym polega?

Dieta bananowa została wymyślona przez japońskiego absolwenta medycyny, Hitoshiego Watanabe. Podczas jej stosowania nie można pozwolić sobie na żadne ustępstwa - ścisłe przestrzeganie zasad to w przypadku tej diety klucz do sukcesu.

Najprościej mówiąc - dieta bananowa polega na dostarczeniu do organizmu 1000 kcal dziennie za pomocą bananów. Niska kaloryczność posiłków ma zapewnić szybką utratę wagi - nawet do 7 kg w ciągu tygodnia. Jednak tak mała ilość kalorii, dostarczanych jedynie w formie bananów może przyczynić się do poważnych niedoborów w organizmie. Monotonność diety prowadzi również do spowolnienia metabolizmu, a co za tym idzie - efektu jo-jo.

Podczas diety bananowej ważna jest ilość spożywanych płynów - powinnaś pić 2 - 4 litry wody dziennie. Woda ma dla tej diety kluczowe znaczenie - pomaga ona zapełnić żołądek i zwalczyć uczucie głodu.

Dieta bananowa - ile powinna trwać?

Dieta bananowa może trwać 1, 3 lub 7 dni - każda z tych opcji różni się pod kątem żywienia i dozwolonych przekąsek. Inne są również ich założenia - jednodniowa dieta bananowa pomaga jedynie w zwalczeniu toksyn, podczas gdy siedmiodniowa umożliwia zrzucenie kilku kilogramów Jakie są różnice i ograniczenia dla diety bananowej?

1-dniowa dieta bananowa

Dieta bananowa, która trwa jeden dzień ma za zadanie szybkie oczyszczenie organizmu z toksyn. Jej założenia są proste - w ciągu dnia należy zjeść 6 bananów, każdy o wadze około 200 gramów. Dodatkowo do każdego posiłku należy dodać dwie dozwolone w tej diecie przekąski. Są to:

W jednodniowej diecie bananowej najważniejsza jest woda - jej ilość dostarczana do organizmu musi przekroczyć 2,5 litra w ciągu całego dnia.

3-dniowa dieta bananowa

Trzydniowa dieta bananowa jest o wiele bardziej restrykcyjna od jednodniowej - podczas jej trwania dozwolone jest zjedzenie jedynie 3 bananów o masie około 200 gram każdy. Dodatkową przekąskę w tym przypadku stanowi mleko - każdego dnia należy wypić 3 szklanki tego napoju. Obowiązkowe jest również dostarczanie minimum 2.5 litra wody dziennie.

Zobacz także:

Trzydniowa dieta bananowa ma za zadanie nie tylko oczyścić organizm z toksyn, ale przede wszystkim pomóc w szybkiej utracie wagi - nawet do 3 kg w ciągu jej trwania.

7-dniowa dieta bananowa

Siedmiodniowa dieta bananowa umożliwia oczyszczenie organizmu z toksyn i szybki spadek wagi - nawet do 7 kg. Jej zasady są proste - 3 razy dziennie musisz spożywać posiłki oparte na bananach i płatkach owsianych.

Najczęściej tygodniowa dieta bananowa polega na spożywaniu jogurtu naturalnego z dodatkiem płatków owsianych, banana oraz miodu. Dodatkowo, w ciągu dnia należy zjeść dwa jabłka. Również w tym przypadku istotne jest dostarczanie dużej ilości płynów do organizmu - minimum 2 litry dziennie.

Dieta bananowa - opinie

Lekarze oraz dietetycy niejednokrotnie wypowiadali się na temat diety bananowej. Ich wniosek brzmi - monotonna dieta, która nie dostarcza do organizmu wszystkich niezbędnych składników odżywczych może powodować ich spore niedobory. Dodatkowo, stosowanie diety bananowej przez dłuższy czas prowadzi do spowolnienia metabolizmu - a stąd już tylko krok do efektu jo-jo.

1000 kcal to bardzo mało - zatem w trakcie i po diecie bananowej będziesz cierpieć na brak energii, chroniczne zmęczenie, a nawet bóle (w przypadku dużych niedoborów). Oczywiście - na forach internetowych roi się od fanów diety bananowej, którzy dzięki niej uzyskali wymarzoną sylwetkę w krótkim czasie. Warto jednak pamiętać, że najważniejszą opinię wydaje lekarz - dlatego warto skonsultować z nim tak radykalną zmianę diety.

Czy dieta bananowa jest skuteczna?

Dieta bananowa zdobyła popularność po oświadczeniu japońskiej śpiewaczki operowej - Kumiko Mori, która potwierdziła, że dzięki stosowaniu tej diety schudła 7 kg w krótkim czasie.

Oczywiście, taka utrata wagi jest możliwa. Warto jednak pamiętać, że nie jest ona zdrowa dla organizmu - zdrowe odchudzanie powoduje straty rzędu 1.5 kg na miesiąc. Problemem jest w tym przypadku efekt jo -jo - Twój organizm będzie wręcz domagał się dostarczenia brakujących składników z pożywienia, a jednocześnie metabolizm zostanie spowolniony. Dieta bananowa nie jest więc do końca skuteczna - powrót, a nawet większy przyrost wagi po jej zakończeniu są częste.