Dieta 3d chili w standardowym wariancie trwać powinna 28 dni. Każdy dzień to pięć posiłków skomponowanych według określonych zasad. Ważnym zaleceniem jest także przesypianie regulaminowych ośmiu godzin snu oraz wypijanie dużych ilości wody. Jakie są zasady diety 3d chili, przekładające się na jej skuteczność?

Dieta 3d chili: na czym polega?

Dieta 3d chili zasady i założenia opiera na stosowaniu przypraw w trzech kolorach: czerwonym, zielonym i żółtym. Kluczem jest właściwe dobranie ich dawek i odpowiednie łączenie z pozostałymi składnikami przy tworzeniu codziennego menu. Zwolennicy diety przekonują, że takie działanie stymuluje układ trawienny do wydajnej pracy, przyspiesza przemianę materii i wspomaga spalanie tkanki tłuszczowej.

Oprócz tego istnieją dodatkowe, nie mniej ważne reguły, których na diecie 3d chili powinno się przestrzegać. Do najważniejszych należy prawidłowe wysypianie się oraz spożywanie rano śniadania. Brak snu obniża szybkość przemiany materii, a rezygnacja z pierwszego posiłku ogranicza dostępną dla organizmu energię. Należy również pamiętać o wypijaniu odpowiedniej ilości płynów.

W ciągu dnia spożywać należy pięć średnio obfitych posiłków w regularnych, najlepiej trzygodzinnych odstępach. Pomiędzy nimi nie powinno się niczego podjadać.

Dieta 3d chili: co można jeść?

Dieta 3d chili przepisy ma skomponowane w oparciu o powszechnie dostępne produkty takie jak:

 • pełnoziarniste produkty zbożowe,
 • chude mięso, wędliny i ryby,
 • warzywa, także strączkowe,
 • owoce,
 • nabiał i jajka.

Unikać natomiast powinno się:

 • tłustych, smażonych mięs,
 • tłustych wędlin,
 • dań typu fast food,
 • białego pieczywa,
 • ciast, lodów,
 • słodzonych napojów gazowanych.

Jak więc widać, dozwolona jest szeroka gama produktów, nawet tych, które w innych dietach są zabronione. Porcje powinny być jednak niewielkie. Potrawy są łatwe do przygotowania i urozmaicone. Spośród sposobów obróbki termicznej poleca się gotowanie, duszenie i pieczenie produktów. Miłośnicy słodkości także nie będą szczególnie zrozpaczeni: zdrowe desery konsumowane z dodatkiem przypraw (na przykład chili) są dozwolone. Przykładem może być mus z banana i awokado z dodatkiem ostrej papryczki lub owocowe sorbety.

Zobacz także:

Dieta 3d jadłospis opiera na przyprawach należących do trzech kategorii kolorystycznych i to one stanowią tak naprawdę sedno tego sposobu żywienia. Króluje wśród nich papryczka chili, jednak pozostałe przyprawy odgrywają równie istotną rolę. Twórcy diety przekonują, że organizm mógłby uodpornić się na pojedynczy składnik, co doprowadziłoby finalnie do spowolnienia metabolizmu i osłabienia spalania tłuszczu.

Jakie przyprawy wchodzą w skład poszczególnych kategorii?

Przyprawy czerwone zawierają kapsaicynę przyspieszającą procesy przemiany materii, a tym samym korzystnie wpływającą na spalanie tłuszczu. W pieprzu znajduje się piperyna o analogicznym działaniu. Ta grupa przypraw jest obowiązkowym dodatkiem do dań kolacyjnych.

 • chili,
 • ostra papryka,
 • słodka papryka,
 • papryka pepperoni,
 • curry
 • czarny pieprz.

Przyprawy żółte mają za zadanie stymulować pracę układu pokarmowego. Ułatwiają trawienie i wspomagają proces produkcji soków żołądkowych. Mają także zdolność hamowania apetytu, co niweluje ryzyko podjadania między posiłkami. Należy dodawać je do posiłków serwowanych w porze obiadowej. Przyprawy żółte w diecie 3d chili to:

 • imbir,
 • cynamon,
 • kardamon.

Przyprawy zielone działają na żołądek kojąco. Regulują jego pracę i łagodzą symptomy niestrawności. Mają również właściwości antyoksydacyjne. Zielone przyprawy powinniśmy dodawać do każdego śniadania, nawet jeśli przygotowujemy je w wersji na słodko. Są to:

 • bazylia,
 • oregano,
 • szałwia,
 • tymianek,
 • mięta
 • czosnek.

Dieta 3d chili: dla kogo?

Dieta 3d chili efekty pozwala osiągnąć satysfakcjonujące, jednak nie jest sposobem odżywiania dla każdego. Adresowana jest do osób zdrowych, nie mających problemów ze strony układu pokarmowego i kłopotów z ciśnieniem. Przed rozpoczęciem diety 3D chili zorientujmy się również, czy najbardziej kluczowe składniki w niej zawarte nie będą negatywnie oddziaływać na organizm. W przypadku jakichkolwiek dolegliwości i dla własnego bezpieczeństwa przed rozpoczęciem diety skonsultujmy jej stosowanie z lekarzem.

Dieta 3d chili a antykoncepcja - to jedna z częstych wątpliwości. Wyjaśniamy: nie ma przeciwwskazań, aby stosować ten sposób odżywiania przy zażywaniu pigułek. Pytania takie pojawiają się w związku z dowiedzionym wpływem niektórych przypraw i ziół na układ hormonalny. Dzięki badaniom wiemy, że unikać należy dziurawca, babki płesznik, lukrecji i palmy sabałowej - to one mogą przyspieszyć owulację. Wchłanianie utrudniać mogą także zioła o działaniu przeczyszczającym: senes, kruszyna, rzewień i wymiotnica. Żadnego z nich jednak na liście ziół polecanych w diecie 3d chili nie znajdziemy.

Dieta 3d chili: ile można schudnąć?

Czy dieta 3d chili jest skuteczna? Tak. Dieta 3d chili pierwsze efekty przynosi już po tygodniu stosowania. W tym czasie stracić można około 3 kilogramów, a na przestrzeni pełnej, 28-dniowej diety około 12 kilogramów. To wszystko bez większych wyrzeczeń.

Oczywiście, tempo utraty na wadze jest kwestią mocno indywidualną. Zależne jest także od trybu życia oraz aktywności. Jak podkreśla twórczyni diety 3d, istotną jej zaletą jest brak efektu jo-jo oraz trwałość uzyskanych efektów.

Dieta 3d chili: przeciwwskazania

Dieta 3d chili nie może być stosowana przez wszystkich. Do najważniejszych przeciwwskazań zalicza się niektóre choroby układu pokarmowego, w szczególności wrzody żołądka, stany zapalne błony śluzowej przewodu pokarmowego, a także refluks żołądkowo-przełykowy. Stosowanie ostrych przypraw w przypadku tych dolegliwości z pewnością zaostrzy objawy.

Podobnie jest w przypadku nadciśnienia. Szczególnie produkty z grupy przypraw czerwonych mogą powodować wzrost ciśnienia, a zatem również i w tym przypadku dieta 3D chili nie będzie korzystna dla zdrowia.

Pamiętajmy natomiast, że chili nie jest bezpośrednią przyczyną występowania problemów na tym tle. Wręcz przeciwnie! Regularnie spożywane chronią błonę śluzową żołądka.

Warto także zorientować się wcześniej, czy dobrze tolerujemy wszystkie rekomendowane przyprawy.

Dieta 3d chili: efekty uboczne

Dieta 3d chili efekty uboczne może powodować przede wszystkim ze względu na zawartość ostrych przypraw. Generalnie ich spożywanie niesie z sobą wiele zalet: od poprawienia przemiany materii po działanie wspierające profilaktykę nowotworów. Nie u każdego jednak sprawdzi się równie dobrze.

Ostrych potraw powinny unikać osoby, które mają problemy z cerą. W niektórych przypadkach spożywanie pikantnego jedzenia negatywnie odbija się na stanie skóry i prowadzi do powstawania wyprysków. Ostrość dań sama w sobie nie powoduje zgagi i nie przyczynia się do powstawania wrzodów żołądka, jednak może nasilać dolegliwości tego typu.

Dieta 3d chili nie jest radykalnym sposobem żywienia i opiera się na rozsądnych zasadach. Dostosowanie ich do indywidualnych potrzeb energetycznych oraz preferencji, przy jednoczesnym uwzględnieniu stanu zdrowia może stanowić skuteczną drogę do utraty nadprogramowych kilogramów.

Wątpliwości dietetyków wzbudza często niska wartość kaloryczna diety 3d chili. Sytuacje takie dotyczą przykładowych jadłospisów. Jeśli podejdziemy do tematu zbyt radykalnie, ograniczając znacząco kaloryczność posiłków, w niektórych przypadkach rzeczywiście możemy doprowadzić do zredukowania beztłuszczowej masy ciała. Wówczas osiągniemy efekt odwrotny od zamierzonego, gdyż przemiana materii zamiast przyspieszyć, mocno spowolni. Z tego właśnie powodu eksperci podkreślają konieczność zdroworozsądkowego uwzględnienia parametrów takich jak wiek, płeć, wzrost, masa ciała, stan zdrowia oraz podejmowana na co dzień aktywność fizyczna.