Co to jest dermaroller?

Na pewno słyszałaś już o mezoterapii igłowej, zabiegu który polega na wprowadzeniu w głębokie warstwy skóry koktajlu odżywczego, za pomocą cienkiej igły. Jej "młodszą siostrą" jest mezoterapia mikroigłowa - wykonywana przy pomocy krótszych i cieńszych igiełek, inaczej nazywana mikronakłuwaniem. Wśród metoda mikronakłuwania możemy wyróżnić między innymi dermapen i właśnie dermaroller. Urządzenie to składa się z rączki i wałka, w którym umieszczone jest kilkaset małych igiełek, który roluje się po twarzy. Zabieg dermarollerem można wykonać w domu, ze względu na to urządzenia przeznaczone do pielęgnacji domowej są zazwyczaj bezpieczne, gdyż nie penetrują skóry głęboko (tak, jak w przypadku zabiegów w gabinecie medycyny estetycznej). Co w ogóle daje taki zabieg?

Dermaroller: kiedy widać efekty?

Korzyści z używania derma rollera jest kilka. Po pierwsze, jak wiemy skóra produkuje nowe naczynia krwionośne i kolagen w momencie, kiedy musi się zregenerować, czyli zagoić uszkodzenie. Nakłuwanie igiełkami rollera powoduje właśnie takie mikrouszkodzenia skóry, które stymulują ją do odnowy. Po drugie, dzięki temu, że dermaroller wytwarza małe kanaliki w warstwie rogowej naskórka, wszelkie składniki aktywne, które nakładamy w czasie zabiegu lepiej się wchłaniają. Lepiej, niż po dobrym peelingu! Dzięki połączeniu tych dwóch działań, mikronakłuwanie uważane jest za jedną z najskuteczniejszych metod na pielęgnację zapobiegającą przedwczesnemu starzeniu się skóry. Zwiększa się jej gęstość, elastyczność, poprawia ukrwienie i co za tym idzie - koloryt. Regularnie wykonywany zabieg może pomóc w usunięciu niewielkich blizn, przebarwień, oraz płytkich zmarszczek. Domowe mikronakłuwanie można robić nawet kilka razy w tygodniu, efekty zauważymy już po kilku seriach.  

Dermaroller w domu: złote zasady

Korzystanie z dermarollera w zasadzie jest bardzo proste. Wystarczy "rolować" twarz i szyję, w każdym obszarze wykonać kilka ruchów poziomych i pionowych, a następnie nałożyć wybrane serum. Oczywiście skóra musi być uprzednio oczyszczona, warto również zastosować środek dezynfekujący, na przykład Octenisept. Istnieje jednak kilka zasad, których nieprzestrzeganie może się okazać bardzo nieprzyjemne w skutkach.

Nie używaj dermarollera po opalaniu

Opalanie, czy to na słońcu, czy w solarium, nie jest wskazane przed zabiegiem mikronakłuwania. Skóra jest podrażniona, więc dodatkowa stymulacja dermarollerem może poskutkować zaczerwienieniem, a nawet wysypką. To samo tyczy się korzystania z silnych kuracji, np. przeciwtrądzikowych. Należy odczekać przynajmniej 3 tygodnie od ostatniej aplikacji preparatu, aby móc bezpiecznie przystąpić do mikronakłuwania.

Dezynfekuj dermaroller

Nie powinnaś dotykać twarzy zanim umyjesz ręce, więc absolutna czystość urządzenia, które robi w niej małe dziurki powinna być oczywista. Roller po i przed każdym użyciem powinnaś dezynfekować preparatem, który zawiera przynajmniej 70% alkoholu etanowego, lub izopropylowego, oraz przechowywać w zamkniętym opakowaniu. Brak higieny podczas zabiegu może skończyć się poważną infekcją. 

Nie używaj silnych substancji podczas mikronakłuwania

Zaraz po użyciu dermarollera, skóra jest idealnie przygotowana do zaaplikowania na nią odżywczego serum. Jasne, ale wystrzegaj się silnych substancji, których drażniące działanie zostanie zintensyfikowane przez nakłuwanie! Mówimy tu głównie o retinoidach, peelingach z kwasami, czy nawet produktach, które mają w składzie kompozycje zapachowe (bardzo często uczulają). 

Wymieniaj dermaroller często

Nieprzestrzeganie tej porady nie sprawi, że zaszkodzisz skórze, a zwyczajnie nie zauważysz efektu. Igiełki dermarollera są bardzo cienkie i szybko się zużywają, czyli tępią. Zabieg w takim wypadku jest bezcelowy. Powinnaś wymieniać urządzenie po kilku zabiegach, lub sprawdzić co na ten temat sądzi jego producent. 

Dbaj o higienę po zabiegu

Po użyciu dermarollera, Twoja skóra jest bardziej narażona na "złapanie" bakterii, czy innych zanieczyszczeń. Po zabiegu nie dotykaj twarzy, a jeśli musisz - dokładnie umyj ręce wodą z mydłem. Warto również zmienić poszewkę na poduszkę na świeżą, oraz oczywiście wstrzymać się z nakładaniem makijażu na kilka godzin.