Ubóstwo menstruacyjne - jaka jest skala tego problemu?

Ubóstwo menstruacyjne to termin oznaczający ograniczony dostęp do środków higieny podczas okresu. Mogłoby się wydawać, że w XXI wieku ten problem nie istnieje, ale statystyki mówią zupełnie co innego. Według szacunków UNICEF i WHO, dotyka ono nawet 500 mln kobiet na całym świecie. W Indiach, na 355 milionów dziewcząt zaledwie 12 proc. stać na zakup podpasek w trakcie menstruacji. Z tego powodu, dziewczynki, które mają okres często opuszczają lekcje i są izolowane od reszty rówieśników. Miesiączka jest traktowana jako temat tabu i wyklucza z życia społecznego. Ale ubóstwo menstruacyjne dotyczy także mieszkanek krajów wysoko rozwiniętych. Według raportu Kulczyk Foundation na temat miesiączki, w Polsce aż 39% kobiet z ubogich domów musiało ostatnio zrezygnować z zakupu środków higienicznych na rzecz innych domowych wydatków. Z kolei aż 42% kobiet przyznało, że w ich rodzinnych domach nie mówi się lub nie mówiło nigdy o okresie. Jak zmniejszyć skalę ubóstwa menstruacyjnego? Na razie tylko dwa kraje na świecie wprowadziły systemowe rozwiązania tego problemu.

ZOBACZ TEŻ: Szokujące historie dziewczynek z prestiżowej szkoły w Indiach

Darmowe podpaski i tampony w Szkocji dla wszystkich

Pod koniec lutego Szkocja jako pierwszy kraj na świecie przegłosowała ustawę gwarantującą wszystkim kobietom darmowe środki higieny w czasie menstruacji (dotychczas, były one zagwarantowane wyłącznie w szkołach). Początkowo członkowie szkockiego rządu byli przeciwni temu rozwiązaniu, jednak zmienili zdanie pod wpływem organizacji pozarządowych i aktywistów działających na rzecz praw kobiet. Ustawa przewiduje dostępność podpasek i tamponów w wyznaczonych miejscach publicznych, takich jak domy kultury, kluby i apteki, a ich szacunkowy roczny koszt w budżecie państwa wynosi ponad 24 mln funtów.

Podczas debaty, autorka projektu ustawy, Monica Lennon z Partii Pracy powiedziała, że przejście przez te trudne etapy negocjacji będzie przełomowym momentem w historii Szkocji i sygnałem dla całego świata jak ważna jest równość płci i jak poważnie są traktowane kobiety przez szkocki parlament są. 

„Dlaczego w 2020 roku papier toaletowy w miejscach publicznych jest uważany za obligatoryjny, a środki sanitarne dla kobiet – nie? Bycie karanym finansowo za naturalne funkcje cielesne nie jest sprawiedliwe”

Wielka Brytania walczy z ubóstwem menstruacyjnym

Sprawą ubóstwa menstruacyjnego zajęła się także Wielka Brytania, gdzie jeszcze do niedawna 10 proc. Brytyjek w ogóle nie mogło sobie pozwolić na zakup podpasek. W dodatku, środku higieny menstruacyjnej są objęte 5-proc. podatkiem, co stawia je automatycznie w jednej lidze z dobrami luksusowymi. W 2019 roku, organizacja National Health Service zainicjowała zmiany w ustawie, na podstawie których bezpłatne podpaski i tampony zostały wprowadzone w publicznych placówkach zdrowia. Pod koniec stycznia brytyjskie Ministerstwo Edukacji wprowadziło także przepisy, które gwarantują uczennicom darmowy dostęp do środków higienicznych niezbędnych w trakcie menstruacji. Dobrym pomysłem jest też zniesienie podatku na podstawowe produkty higieniczne - jakie wprowadziły m.in. Kanada i Australia, a także część amerykańskich stanów. Tym rozwiązaniom daleko do modelu szkockiego, ale z pewnością jest dobry krok w kierunku zmniejszenia skali ubóstwa menstruacyjnego.