To szokujące dane, ale w wielu miejscach na świecie jak np. w Indiach, o czym ostatnio pisałyśmy, większość kobiet nie stać na produkty sanitarne, a w czasie menstruacji opuszczają one lekcje i są wręcz izolowane. W Indiach bowiem nadal okres jest tematem tabu i symbolem nieczystości.

ZOBACZ TEŻ: Szokujące historie dziewczynek z prestiżowej szkoły w Indiach

Czy w krajach wysoko rozwiniętych sytuacja jest diametralnie inna? Niezupełnie. Na przykład ponad 10 % Brytyjek w ogóle nie może sobie pozwolić na ich zakup. Co jest jeszcze bardziej zaskakujące - na wyspach uważane są za produkt luksusowy, przez co objęte są 5-procentowym podatkiem. Nacisk na darmową dostępność do podpasek i tamponów w Wielkiej Brytanii był tak silny, że bezpłatne produkty sanitarne są już dostępne we wszystkich szkołach podstawowych i średnich w Anglii oraz Walii. Szkocja poszła o krok dalej.

Darmowe podpaski i tampony w Szkocji dla wszystkich

Szkocja chce wprowadzenia darmowych podpasek i tamponów dla wszystkich. Ustawodawstwo przewiduje, że tampony i podpaski byłyby dostępne w wyznaczonych miejscach publicznych, takich jak domy kultury, kluby i apteki, a ich szacunkowy roczny koszt rządu wyniósłby ponad 24 mln funtów (ok. 32 mln zł). Projekt ustawy (Free Provision) przeszedł przez pierwszy etap z 112 głosami „za” i ma wielkie szanse, by wejść niedługo w życie. Podczas debaty, autorka projektu ustawy, Monica Lennon z Partii Pracy powiedziała, że przejście przez te trudne etapy negocjacji będzie przełomowym momentem w historii Szkocji i sygnałem dla całego świata jak ważna jest równość płci i jak poważnie są traktowane kobiety przez szkocki parlament są. 

„Dlaczego w 2020 roku papier toaletowy w miejscach publicznych jest uważany za obligatoryjny, a środki sanitarne dla kobiet – nie? Bycie karanym finansowo za naturalne funkcje cielesne nie jest sprawiedliwe”

Mamy nadzieję, że będzie to też wielki znak dla rządzących na całym świecie, by zmieniać ten świat na lepsze i poprawić warunki kobiet.