Czym są przebarwienia na skórze?

Przebarwienia na twarzy zwane inaczej procesem hiperpigemntacji to jedne z najczęstszych niedoskonałości, jakie mogą pojawić się na twarzy i ciele. Są one wynikiem wytwarzania przez organizm zbyt dużej ilości melaniny. Jest to naturalny barwnik znajdujący się w naszej skórze, który wytwarzany jest przez komórki melanocytów. Odpowiada on za kolor naszego naskórka, włosów oraz tęczówek oczu. Ten składnik przede wszystkim chroni naszą skórę przed szkodliwym promieniowaniem UV. Kiedy spędzamy więc dużo czasu na zewnątrz, wystawiając się na działanie intensywnych promieni słonecznych, nasz organizm wytwarza coraz więcej melaniny i właśnie wtedy powstają nieestetyczne plamy zwane przebarwieniami.

Hiperpigmentacja to choroba, która dotyka osoby ze wszystkimi rodzajami skóry. Niektórzy ludzie mają jednak większe predyspozycje do powstawania ciemnych plam na ciele, a to wszystko przez geny.

Czy tabletki antykoncepcyjne są przyczyną przebarwień?

Tabletki antykoncepcyjne są bezpieczne, a ich zażywanie niesie wiele korzyści takich jak ochrona przed ciążą, zwalczanie trądziku czy zmniejszenie problemu nadmiernego owłosienia zwanego hirsutyzmem. Warto jednak pamiętać, że na każdą kobietę hormony zadziałają nieco inaczej.

Niestety okazuje się, że powszechnie stosowana metoda antykoncepcji i leczenia może spowodować hiperpigmentację na skórze. Wówczas może dojść do tzw. malasmy (melanozy), czyli stanu, kiedy duża ilość nagromadzonych przebarwień pojawia się głównie na twarzy, ale też na karku i przedramionach. Co więcej, problem ten zdecydowanie częściej dotyczy kobiet niż mężczyzn. Dlaczego właśnie płeć żeńska jest bardziej narażona na wystąpienie problemu hiperpigmentacji? Za wszystko odpowiedzialne są hormony płciowe takie jak progesteron i estrogen, które jeszcze bardziej stymulują wytwarzanie melaniny w czasie kiedy skóra eksponowana jest na słońce.

Tabletki antykoncepcyjne – jak wyglądają spowodowane nimi przebarwienia?

Pierwsze ciemne plamy, które pojawiają się przez stosowanie antykoncepcji hormonalnej, można zauważyć nad górną wargą, na czole oraz policzkach. Na początku nie są one jednak zauważalne, ponieważ pojawiają się stopniowo. Przebarwienia mogą mieć różny kolor – od jasnobrązowego do ciemnobrązowego jednak zależy to też od tonu skóry danej osoby. Ich struktura jest taka sama jak naskórka.

Przebarwienia – jak można je zmniejszyć i powstrzymać ich powstawanie?

Pierwszym krokiem powinna być wizyta u swojego lekarza ginekologa, który metodą prób i błędów powinien dobrać inne tabletki o mniejszym stężeniu hormonów lub zmniejszyć ich dawkę. Wówczas jest większe prawdopodobieństwo uniknięcia skutku ubocznego, jakim jest hiperpigmentacja. Istnieje jednak również kilka innych skutecznych sposobów na usunięcie przebarwień na twarzy lub chociaż ich zminimalizowanie.

Profesjonalne kosmetyki przeciw przebarwieniom

Za podstawową pielęgnację odpowiadają preparaty kosmetyczne z filtrami ochronnymi chroniące przed promieniowaniem UVA i UVB. Należy je stosować nawet, kiedy aura jest pochmurna, ponieważ wówczas dochodzi do emitowania nawet 80% szkodliwych promieni słonecznych. Najlepiej wybrać rozjaśniające serum, krem lub żel. Te produkty muszą mieć w swoich składach: witaminę C, fosforan magnezowo-askorbylowy, kwas kojowy, tretynoinę, kwas azelainowy, arbutynę, pieprzycę siewną, morwę lub śluz ślimaka.

Kosmetyki zawierające właśnie te substancje rozjaśnią plamki na skórze, pomogą wyrównać jej koloryt oraz zahamują proces syntezy melaniny. Te preparaty najlepiej stosować dwa razy dziennie, czyli rano i wieczorem.

Zabiegi usuwające przebarwienia

Stosowanie profesjonalnej pielęgnacji skóry ma ogromne znaczenie w zmniejszaniu ciemnych plam, jednak dzięki niektórym zabiegom kosmetycznym uzyskamy szybsze i skuteczniejsze rezultaty.

Kwas migdałowy 

Leczenie przebarwień na twarzy warto rozpocząć od zastosowania peelingu chemicznego np. kwasu migdałowego, który działa silniej niż kwas glikolowy. Zabieg ten rozjaśni skórę i poprawi jej koloryt dzięki złuszczeniu powierzchownej warstwy zrogowaciałych komórek. Stężenie tej substancji powinno wynosić od 20 do 60%. Wtedy efekt usuwania brązowych plam będzie z pewnością bardziej widoczny.

Oxybrazja

Inną metodą na usunięcie objawów hiperpigemntacji jest delikatniejsza wersja zabiegu mikrodermabrazji, czyli oxybrazja. To całkiem nieinwazyjna metoda, ponieważ w jej trakcie nie dochodzi do dotykania twarzy. Na skórę przy pomocy specjalnego urządzenia wtłaczany jest silny strumień tlenu oraz kropelki soli fizjologicznej. Wówczas martwy naskórek jest momentalnie usuwany. Po zabiegu cera staje się zauważalnie rozjaśniona a wszystko dzięki temu, że skóra zostaje dotleniona, a mikrokrążenie krwi staje się szybsze.

Laser frakcyjny

Ostatnim sposobem, za pomocą którego usuniemy przebarwienia na twarzy, jest zabieg wykorzystujący laser frakcyjny. Wykonuje się go, używając m.in. światła laserowego, które przenika przez skórę. Przebarwienia ulegają wyraźnemu rozjaśnieniu, ponieważ urządzenie rozgrzewa i uszkadza komórki barwnikowe obecne w skórze, a później są one wydalane z organizmu. Najpierw jednak niedoskonałości ciemnieją a po około 2 tygodniach znikają wraz z małymi strupkami. Dzięki temu zabiegowi można dotrzeć nawet do głęboko odłożonej melaniny.