Ćwiczenia na uda i łydki

Podczas treningu można wykonywać różne ćwiczenia ukierunkowane na poszczególne części ciała i mięśnie. Wśród nich są też ćwiczenia na uda i łydki, które także mogą być różnorodne. Mieszczą się one w ramach treningu nóg.

Trenerzy polecają przy tym skuteczne ćwiczenia na uda i łydki, które nakierowane są na mięśnie odwodziciele i przywodziciele. Jednym z takich ćwiczeń jest trening wykonywany w pozycji leżącej. Kładziemy się na plecach i następnie unosimy nogi ku górze, a ręce układamy wzdłuż ciała. Uginamy lekko nogi w kolanach, utrzymując napięcie mięśni. Wykonujemy ruch nogami na zewnątrz i wracamy do pozycji wyjściowej, przywodząc je do środka. Inaczej można powiedzieć, że są to ćwiczenia na uda i łydki, na przywodziciele i odwodziciele. Najlepiej wykonywać po 20 powtórzeń takiego ruchu, w 3 seriach ćwiczeń.

Ćwiczenia na uda w domu

Piękne uda i łydki można wyćwiczyć w domu, między innymi dzięki takim skutecznym ćwiczeniom jak nożyce. To standardowe ćwiczenie wykonywane w treningu mięśni brzucha, ale jednocześnie ćwiczy się przy nim nogi.

To ćwiczenia wysmuklające uda i pozwalające na kształtowanie łydek w pożądany sposób. Głowę opieramy w przypadku nożyc na złożonych przed sobą rękach i unosimy na przemian wyprostowane w kolanach nogi. Co istotne, takie ćwiczenia na uda i łydki oraz ćwiczenia na uda i biodra wymagają, aby właśnie biodra były cały czas oparte o podłoże. Podobnie jak w przypadku każdego innego ćwiczenia na mięśnie nóg trzeba pamiętać o wykonywaniu za jednym razem 3 serii, po 15 powtórzeń pionowych nożyc w każdym z nich.

Bardzo prostym, ale efektywnym ćwiczeniem na uda jest tzw. krzesełko. Takie ćwiczenia wyszczuplające uda możesz wykonać w domu. Wystarczy, że oprzesz plecy o ścianę i ugniesz przy tym kolana, tak jakbyś siadała na krześle. Utrzymuj napięcie mięśni nóg i brzucha, odciążając przez to swój kręgosłup. Wytrzymaj w tej pozycji co najmniej kilkanaście sekund.

Jakie ćwiczenia wyszczuplające na uda?

Zastanawiasz się, jakie ćwiczenia na uda przyniosą ci pożądane efekty wyszczuplenia? Najskuteczniejsze to takie, które pozwolą z jednej strony wyćwiczyć ich mięśnie, ale również ujędrnić skórę i pozbyć się cellulitu. To trudne, ale nie niemożliwe do wykonania. Jakie ćwiczenia na uda wybrać, żeby efekty były wyraźnie widoczne? Można robić ćwiczenia odchudzające uda, na przykład przysiady.

Zobacz także:

W ich przypadku stajemy w lekkim rozkroku, maksymalnie na szerokość swoich bioder, wyciągamy ręce do przodu i wykonujemy przysiady. Należy przy tym uginać kolana pod kątem prostym do podłoża i wrócić do pozycji wyjściowej. 3 serie po 20 powtórzeń tego ćwiczenia pozwolą na efektywny trening wyszczuplający uda.

Skuteczne ćwiczenia na wewnętrzną stronę ud

Dla ujędrnienia i wysmuklenia ud, zwłaszcza wewnętrznych ich partii, warto wykonywać ćwiczenia, leżąc na boku. Ćwiczenia na wewnętrzną stronę ud robimy w pozycji najpierw na prawym, a później na lewym boku. Uginamy prawą nogę w kolanie, która leży spokojnie na ziemi, a lewą nogę wolnym ruchem podnosimy jak najwyżej i wolno opuszczamy. To półnożyce, które mogą mieć wiele różnych wariacji. Wykonuje się je w seriach i są skutecznymi ćwiczeniami na wyszczuplenie nóg, zwłaszcza wewnętrznej strony ud.

Proste ćwiczenia odchudzające uda

Chcesz poznać proste ćwiczenia na uda i łydki? Wykonuj wypady w przód. Możesz je robić wszędzie – na siłowni, w domu czy w plenerze. Ważne, aby była to w miarę płaska powierzchnia. Takie ćwiczenia rozciągające uda wykonuje się w pozycji stojącej. Ręce ułóż na biodrach, a następnie wysuń jedną nogę do przodu i jednocześnie obniż wysokość bioder. Obie nogi powinny być przy wykonywaniu tego ćwiczenia ugięte w kolanach. W kluczowym momencie na sekundę zatrzymujemy pozycję i napinamy mięśnie nóg. Powtarzaj ćwiczenie 20 razy, w 3 seriach. Ważne jest zachowanie równowagi w trakcie ćwiczenia, w czym pomogą napięte mięśnie brzucha i ręce spoczywające na biodrach.

Podobne efekty dadzą i inne ćwiczenia na uda i biodra, którymi są wypady w bok. Rozstaw nogi na szerokość bioder, a ręce zegnij w łokciach. Wykrok tym razem rób w bok prawą bądź lewą nogą, jednocześnie utrzymując mocno napięty brzuch i wyprostowany tułów. Lewą nogę dostaw do ugiętej prawej nogi i wykonuj ćwiczenie 10 razy na każdą nogę.

Ćwiczenia na uda - efekty

Dobre ćwiczenia na uda, wykonywane regularnie – najlepiej co drugi dzień, z przerwą jednodniową na ćwiczenia typu cardio, pozwolą nawet w ciągu 3 tygodni zmniejszyć obwody w łydce i w udzie. Mięśnie staną się wyraźnie zarysowane, pozbędziesz się koszmarnej skórki pomarańczowej i z dumą będziesz mogła pokazywać swoje ciało światu podczas np. letniego urlopu.