Co to  jest kolagen?

Kolagen to białko, które jest głównym składnikiem tkanki łącznej organizmu. Wyróżnia się kilkanaście rodzajów kolagenu, stanowią one 1/3 wszystkich białek w organizmie i są niezbędne do jego funkcjonowania. Organizm człowieka ma zdolność syntezowania kolagenu, jednak z wiekiem, a dokładnie już po 25 roku życia, jego ilość stopniowo zanika. Włókna kolagenowe, to elastyczne twory zbudowane z cząsteczek kolagenu, które stanowią główny budulec skóry, ścięgien, kości stawów i rogówki oka. Dlatego, niedobory tego składnika początkowo objawiają się powstawaniem zmarszczek, wiotkością skóry, a w późniejszych etapach problemami z układem kostnym i wzrokiem. 

Co sprzyja utracie kolagenu w skórze?

Główną przyczyną zanikania struktur kolagenowych w skórze, są oczywiście naturalne procesy starzenia się, na które nie mamy wpływu. Przyspieszać niszczenie kolagenu mogą natomiast też czynniki zewnętrzne, a głównie jest to promieniowanie UV, palenie tytoniu, oraz ogólne zanieczyszczenie środowiska. Ekspozycja na słońce powoduje, że włókna zarówno kolagenu jak i elastyny, zostają zniszczone (zachodzą też procesy na poziomie DNA), co prowadzi do tzw. fotostarzenia, natomiast palenie tytoniu i zanieczyszczenie powietrza, zwiększają aktywność wolnych rodników, które również przyczyniają się do przedwczesnego starzenia się skóry. Czy walka z tym jest skuteczna?

Zobacz też:

Krem z kolagenem - czy warto sięgać po produkty na bazie proteiny młodości?

Byłoby dziwne, gdyby producenci kosmetyków do pielęgnacji twarzy nie podchwycili tego tematu i nie zaproponowali "gotowego rozwiązania". Skuteczność kosmetyków z kolagenem nie jest potwierdzona żadnymi badaniami. Dlaczego? Cząsteczka kolagenu jest zwyczajnie zbyt duża, aby nakładana zewnętrznie dotrzeć do właściwego miejsca w skórze - czyli do skóry właściwej. Jeśli kremy z kolagenem mają wartość dla cery - to prawdopodobnie tylko dlatego, że mają dodatkowo w składzie substancje nawilżające, a czasem nawadniające skórę - ale w zasadzie niczym ich to nie różni od innych kremów do twarzy dostępnych na rynku. Co z kolagenem do picia - czy suplementacja białka młodości ma sens? Lekarze mówią: raczej nie. Dzieje się tak dlatego, że kolagen podawany doustnie, może trafić w każde miejsce w organizmie, niekoniecznie w struktury skóry, choć ostatnio na polskim rynku pojawił się produkt, który obiecuje wiele, a to za sprawą specjalnej formy kolagenu (bioaktywnych peptydów kolagenowych) i badań, które pokazują znaczą poprawę jędrności skóry użytkowniczek. Ten produkt to The Solution™ od Oslo Skin Lab:

Co robić, aby zatrzymać kolagen w skórze?

Kremy i suplementy, według oficjalnych doniesień, nie działają, co w takim razie robić, aby zachować ten kluczowy dla młodego wyglądu skóry składnik? Jedyne co możemy zrobić, to działania, które pobudzają komórki skóry (fibroblasty) do produkcji nowych włókien kolagenowych. Przede wszystkim prewencja. Nie ruszaj się z domu bez wysokiego kremu z filtrem (tu nasze propozycje sprawdzonych kremów z filtrem pod makijaż). Po drugie - używanie antyoksydantów, szczególnie rano przed wyjściem z domu i wystawieniem skóry na działanie zanieczyszczeń. Może to być na przykład serum ze stabilną formą witaminy C, która neutralizuje wolne rodniki. Po trzecie - nakładając preparaty, których działanie stymulujące fibroblasty jest potwierdzone naukowo, a są to nasze ulubione retinoidy. Oczywiście, ich skuteczność zależy od rodzaju związku - w preparatach drogeryjnych, znajdziemy zazwyczaj retinol w różnym stężeniu, natomiast maści z silnymi retinoidami - tylko na receptę. 

Zabiegi na twarz stymulujące produkcję kolagenu 

Nie da się ukryć, że nawet najlepszy krem nie da takich efektów, jak zabiegi w gabinecie medycyny estetycznej. Dla produkcji kolagenu, szczególnie polecane są te, które opierają się na działaniu lasera, mikronakłuwania i działania w głębokich warstwach skóry. Mezoterapia, to zabieg ostrzykiwania skóry koktajlem. bogatym w składniki takie jak kwas hialuronowy, czy witamina C. Coraz większą popularność zdobywa również "wampirzy lifting", czyli mezoterapia preparatem pobranym od pacjenta. Osocze, wyodrębnione z krwi, zawiera duże ilośći płytek krwi, które odżywiają i regenerują skórę. Laser frakcyjny z koleiemituje promieniowanie, które podgrzewa wodę w tkankach i prowadzi do punktowego przerwania skóry. Kolejnym, polecanym przez specjalistów zabiegów na skórę twarzy, jest frakcyjna radiofrekwencja mikroigłowa. Frakcyjna RF wykorzystuje energię fali elektromagnetycznej, dostarczanej w głębokie warstwy skóry za pomocą głowicy z wieloma malutkimi igłami. Wspólnym mianownikiem tych zabiegów jest powodowanie mikrouszkodzeń w strukturze skóry, które są dla fibroblastów sygnałem do uruchomienia procesów regeneracyjnych. Głównie skutkuje to właśnie produkowanie dużych ilości kolagenu.