Cienie pod oczami – jakie są przyczyny?

Cienie pod oczami czy worki pod oczami mogą wynikać z wielu czynników, takich jak: uwarunkowania genetyczne, tryb życia, choroby, stres czy indywidualne predyspozycje. Dlaczego powstają? Jak im zapobiegać i jak się ich pozbyć? Te pytania zadałyśmy Karolinie Martin, kosmetolog z SC Beauty Clinic.

Skóra wokół oczu jest bardzo delikatna, dlatego jest tak podatna na rozciąganie, powstawanie obrzęków, siniaków czy zmarszczek. Dodatkowo sprzyja temu również brak gruczołów łojowych i niewielka ilość komórek tłuszczowych. Charakterystyczne dla tej okolicy jest też słabe krążenie krwi i skłonność do zastojów limfatycznych - wyjaśnia ekspertka..

Na powstawanie cieni pod oczami olbrzymi wpływ ma tryb życia, w tym stres, palenie papierosów, spożywanie alkoholu, jak i nadmierna ekspozycja na słońce. Powinno się ograniczyć te czynniki do minimum. W ten sposób będziemy mogli ocenić, czy przyczyną powstawania nieestetycznych zmian jest niewłaściwy tryb życia, czy też powód leży gdzie indziej.

Warto zwrócić szczególną uwagę na prawidłowe odżywianie, regularną aktywność fizyczną, uzupenianie niedoborów żelaza, witamin oraz właściwe nawadnianie organizmu. Działając w ten sposób, nie tylko ograniczymy widoczność zmian, ale będziemy też w stanie wyeliminować je całkowicie. Cienie pod oczami często pojawiają się wtedy, kiedy jesteśmy przemęczeni i nie wysypiamy się. Jak w takiej sytuacji możemy sobie z tym poradzić? 

Warto sięgnąć wtedy po domowe sposoby, które pomogą nam z porannymi cieniami pod oczami, jak płatki kolagenowe, okłady z plastrów schłodzonego ogórka, kompresy ze świetlika i herbaty. Przede wszystkim należy jednak zadbać o odpowiednią ilość snu, odpoczynek i zrelaksowanie po intensywnym dniu - mówi Karolina Martin z SC Clinic.

Cienie pod oczami – przyczyny genetyczne

Poważniejszy problem pojawia się, kiedy cienie pod oczami uwarunkowane są genetycznie. Oczy osadzone głęboko to jednocześnie mniejsza powierzchnia barwnika w skórze, wobec czego zmiany stają się bardziej zauważalne. Bardzo często jest to wynik większej widoczności naczyń krwionośnych spod cienkiej skóry, także w wyniku procesu starzenia się. Mogą one przybierać formę nieestetycznych „sińców” wpływających niekorzystnie na wygląd naszej twarzy. Osoba z tym problemem wydaje się niewyspana, zmęczona, czasem nawet smutna. Proces wyeliminowania cieni pod oczami w takim przypadku jest długotrwały i wymaga specjalistycznych, skutecznych zabiegów, o których więcej w dalszej części tekstu.

Worki pod oczami – objaw choroby 

Worki pod oczami wynikające z uwarunkowań genetycznych mogą być trudne do zakamuflowania, ale nie powinny stanowić powodu do niepokoju. Inaczej jest w przypadku konkretnych chorób, które niewykryte również mogą przejawiać się powstawaniem tego typu defektów estetycznych. 

Jeżeli pomimo podejmowanych prób wyeliminowania worki pod oczami lub cienie pod oczami utrzymują się przez dłuższy czas, a także towarzyszą im inne objawy, należy zgłosić się do lekarza w celu zweryfikowania, czy nie mamy problemów natury zdrowotnej. O czym mogą świadczyć cienie pod oczami? U osób z tym problemem podejrzewać można kilka podstawowych chorób mogących rozwijać się w organizmie:

  • niedoczynność tarczycy (złożone cząsteczki cukru przenikające do skóry mogą prowadzić do przebarwień i obrzęków);
  • atopowe zapalenie skóry (przejawia się ciemnymi obwódkami wokół oczu, towarzyszyć mogą im także opuchnięte powieki oraz rumień);
  • odwodnienie lub nieprawidłowe odżywianie (wynik zaburzonej gospodarki elektrolitowej);
  • alergie błony śluzowej nosa lub zapalenie spojówek, które można zaobserwować, gdy pojawiają się sińce pod oczami lub skóra jest ciemniej zabarwiona.

Poważniejsze schorzenia, które objawiają się workami pod oczami, ale także innymi dolegliwościami współtowarzyszącymi, to: anemia, cukrzyca, niewydolność nerek, niewydolność wątroby, nadciśnienie tętnicze lub pasożyty. W takim przypadku należy niezwłocznie udać się po pomoc lekarską celem diagnozy i rozpoczęcia leczenia. Cienie powinny wówczas ustąpić, jednak z pewnością będzie to proces długotrwały i wymagający bieżącego kontrolowania stanu zdrowia.

Cienie pod oczami – domowe sposoby 

Cienie pod oczami są naturalnym skutkiem procesu starzenia się skóry, warto więc zadbać o tę okolicę odpowiednio wcześnie i zapobiegać, zanim problem stanie się poważniejszy i trudniejszy do zlikwidowania. Oprócz wcześniej wspomnianych: aktywnego trybu życia, ograniczenia używek, unikania stresu czy prawidłowego odżywiania – równie ważnym czynnikiem zapobiegawczym jest pielęgnacja skóry wokół oczu.

Należy wykonywać ją wyłącznie z pomocą odpowiednich kosmetyków, pamiętając o ich prawidłowej aplikacji. Kremy pielęgnacyjne powinno się stosować osobno do skóry wokół oczu, dzięki temu unikniemy podrażnień i będziemy działać odpowiednio na dany obszar. Ich lekka konsystencja umożliwia lepsze wchłanianie się. Powinny być aplikowane delikatnie, za pomocą opuszków palców, na zasadzie masażu pobudzającego mikrokrążenie w skórze.

Aby zapobiec powstawaniu cieni pod oczami, używajmy sprawdzonych, najlepiej poleconych przez doświadczonego kosmetologa lub farmaceutę kremów nawilżających i rozjaśniających skórę wokół oczu, a także stymulujących syntezę kolagenu poprzez dostarczanie jej substancji odżywiających. Systematyczne stosowanie odpowiednich preparatów ma też dodatkowe zalety: usprawnia cyrkulację limfy, zmniejsza obrzęki i cienie w tej okolicy. Warto też uzupełnić pielęgnację o serum wzmacniające efekty działania i pozwalające na efektywniejszą pielęgnację dzięki większemu stężeniu składników odżywczych.

Kolejnym ważnym aspektem pielęgnacji zapobiegającej lub redukującej cienie pod oczami są płatki kolagenowe pod oczy. Delikatnie obkurczają naczynia krwionośne, dzięki czemu zmniejsza się ich widoczność. Warto zaopatrzyć się także w jadeitowy roller do twarzy. Działa on silnie odprężająco, redukuje drobne zmarszczki, pomaga przy tym usprawnić przepływ limfy, dotlenia skórę i usuwa opuchnięcia. Jego regularne stosowanie zmniejsza cienie pod oczami. Należy też zadbać o swoją skórę od środka, dzięki odpowiedniemu nawodnieniu (należy wypijać ok. 2 l wody dziennie).

Cienie pod oczami – jak je zlikwidować?

Rozpatrując profesjonalne metody usuwania cieni pod oczami, zacznijmy od karboksyterapii:

Jest to zabieg polegający na wprowadzeniu pod skórę medycznego dwutlenku węgla za pomocą niewielkiej igły. Gaz rozchodzi się po komórkach tkanek, dzięki czemu poprawia ukrwienie i odżywienie skóry. W efekcie stymulowany jest proces gojenia się i produkcji kolagenu. Skóra wokół oczu staje się elastyczniejsza i jędrniejsza. Zostaje przywrócone mikrokrążenie, zwiększony przepływ krwi, tlenu i składników odżywczych, co wpływa na redukcję cieni pod oczami. Zabieg trwa krótko i jest praktycznie bezbolesny. Aby efekt pozostał na dłużej, należy wykonać minimum 10 zabiegów, lecz pierwsze efekty będą już widoczne po około 5 zabiegach tłumaczy Karolina Martin z SC Beauty Clinic.

Kolejną sprawdzoną metodą usuwania cieni pod oczami jest mezoterapia igłowa. Polega ona na podskórnym wprowadzeniu cieniutką igłą preparatu z witaminami, aminokwasami, peptydami i kwasem hialuronowym. Jest to technika niewielkich mikronakłuć, wykonywanych wokół oczu. Ampułka działa skutecznie, ponieważ trafia bezpośrednio w miejsce tego wymagające. Efekt uzyskujemy już po 3-5 zabiegach. Redukują się worki pod oczami, poprawia się mikrokrążenie, rozjaśnia się skóra oraz cienie pod oczami.

Bardzo dobre i długotrwałe efekty w usuwaniu cieni pod oczami dają też zabiegi z wykorzystaniem osocza bogatopłytkowego. Osocze podawane jest śródskórnie za pomocą cienkiej igły, podobnie jak w przypadku mezoterapii igłowej. Skóra po wykonanym zabiegu jest jędrniejsza i lepiej ukrwiona. Staje się też grubsza, przestaje być przezroczysta, a cienie pod oczami zaczynają znikać.

Na koniec warto dodać, że wszystkie te zabiegi można ze sobą łączyć. Choć efekty nie będą natychmiastowe, to utrzymają się przez długi czas.

Korektor pod oczy – jak go używać? 

Co zrobić, aby korektor pod oczy skutecznie zakamuflował cienie? Zdecydowanie najlepszy efekt, zapewnią trzy proste kroki. Maskowanie zacznij od matowego korektora o lekko pomarańczowej barwie. Kolor ten zakamufluje pigmenty pod skóra: niebieski i fioletowy. Dokładnie wklep produkt w skórę. Następnie tylko na granicy między cieniem, a skórą wokół, nałóż cienką linie jasnego korektora. Dobrze jeśli będzie nieco cięższy, gęstszy od tego pierwszego. Delikatnie zblenduj oba kosmetyki. Na koniec przykryj wszystko korektorem pod oczy o barwie jak najbardziej zbliżonej do odcienia twojej karnacji. Przetestuj ten makijażowy trik, a poczujesz olbrzymią różnicę. 

Zobacz też: Usuwanie pieprzyków – kiedy stosujemy metodę laserową, a kiedy chirurgiczną?