Cera naczynkowa - jakie są najczęstsze przyczyny rumienia?

Cera naczynkowa to problem, który dotyka ok. 10% populacji, rozwija się okresie nastoletnim, a nasila zazwyczaj w wieku 30-40 lat. Cera naczynkowa objawia się zaczerwienieniem i miejscowym podrażnieniem skóry, naczynia krwionośne stają się widoczne, czasem pojawiają się wypryski i nadmierna wrażliwość skóry, a także opuchlizna spowodowana przez zatrzymywanie wody. Agata Głaz-Chodyna, kosmetolog Bioderma, wyjaśnia:

Bezpośrednią przyczyną rozszerzenia naczyń krwionośnych i co za tym idzie - powstawania rumienia, jest czynnik VEGF - czynnik wzrostu śródbłonka naczyniowego. W warunkach fizjologicznych jest odpowiedzialny za tworzenie nowych naczyń krwionośnych, natomiast jego działanie może też nieść za sobą negatywne skutki, m.in. wzrost przepuszczalności naczyń krwionośnych, co ma bezpośredni wpływ na powstawanie rumienia. Osobami narażonymi na problemy ze skórą naczyniową są głównie kobiety o jasnej karnacji i delikatnej, skłonnej do przesuszania skórze. Obserwuje się również rodzinną skłonność do występowania tego schorzenia. Pacjent może skarżyć się zarówno na objawy subiektywne, takie jak kłucie, pieczenie oraz dyskomfort, jak i obiektywne – zaczerwienienie czy widoczne rozszerzone naczynia krwionośne.

Problemy z naczynkami zazwyczaj zaczynają się od niewielkich zmian, wysypki, drobnych, widocznych naczynek, by z czasem przekształcić się w rozległy rumień. Wiele zależy od stylu życia i poziomu stresu.

Co nasila problemy ze skórą naczyniową?

Błędy w pielęgnacji cery skłonnej do rumienia mogą w znacznym stopniu nasilić problemy. Agata Głaz-Chodyna zwraca uwagę na kilka najważniejszych przyczyn problemów ze skórą naczynkową:

Problemy ze skórą naczyniową będą nasilały się w wyniku działania różnych czynników zewnętrznych, m.in. ekspozycji na promieniowanie słoneczne, gwałtownych zmian temperatur, wiatru, picia gorących napojów oraz jedzenia ostrych potraw czy też spożywania alkoholu. Na rozszerzenie naczyń krwionośnych niemały wpływ mają również czynniki wewnętrzne, takie jak silne emocje czy zmiany hormonalne.

Warto pamiętać, że wg badań największy wpływ na powstawanie zmian naczyniowych ma stres.

Czego nie wolno robić, pielęgnując cerę naczynkową?

Rozwój zmian naczyniowych można w dużej mierze powstrzymać, stosując odpowiednie metody pielęgnacji skóry. Kluczowa jest ochrona przeciwsłoneczna, i to przez cały rok! Jak wybrać dobry krem z filtrem, radzi ekspertka marki Bioderma:

Częstym błędem pielęgnacyjnym w przypadku skóry naczynkowej jest niestosowanie wysokiej fotoprotekcji lub stosowanie jej tylko w okresie letnim, podczas gdy na działanie promieniowania UVA (które jest odpowiedzialne za trwałe rozszerzenie naczyń krwionośnych) jesteśmy narażeni całorocznie bez względu na to, czy mamy słoneczny czy pochmurny dzień. W okresie letnim wskazane jest stosowanie dedykowanych do tego problemu kremów z bardzo wysoką ochroną SPF 50+, natomiast przez resztę roku wysokiej ochrony na poziomie SPF 30, ze szczególnym zwróceniem uwagi na to, czy wybrany przez nas krem ma na etykiecie dodatkową informację o poziomie ochrony przed promieniowaniem UVA. Minimalna ochrona powinna mieścić się w wyznaczonych ramach, gdzie stosunek ochrony SPF do UVA jest zachowany na poziomie minimum 3 do 1, co oznacza, że przy ochronie SPF 30 ochrona przed UVA powinna wynosić co najmniej 10.

Cera naczynkowa wymaga więc bezwzględnej ochrony przeciwsłonecznej nawet w pochmurne dni, nie tylko latem! Pozostałe błędy w pielęgnacji cery naczynkowej to:

  • stosowanie zbyt wielu kosmetyków, które podrażniają skórę (polecamy kosmetyki naturalne, np. olej kokosowy do nawilżania cery)
  • dieta bogata w produkty alergizujące, wysokoprzetworzone oraz alkohol i kofeinę
  • rozgrzewanie skóry - niedopuszczalne jest mycie twarzy gorącą wodą (a potem mocne pocieranie ręcznikiem!)
  • mycie twarzy wodą z kranu

Agata Głaz-Chodyna doradza, jakie kosmetyki do mycia sprawdzą się w przypadku cery naczynkowej:

Ogromne znaczenie ma prawidłowa pielęgnacja, a największym błędem jest oczyszczanie tzw. „kranówką”, która będzie podrażniała oraz wysuszała i tak już wrażliwą i nadreaktywną skórę. Najlepszą rekomendacją w przypadku codziennej higieny są płyny micelarne dedykowane dla tego właśnie problemu, które oczyszczą skórę z zanieczyszczeń, usuną makijaż, ale również będą ją odświeżać i tonizować.