Wygląda na to, że jedna z największych francuskich gwiazd kina i zagorzała obrończyni zwierząt może mieć kłopoty z prawem. Brigitte Bardot została pozwana o szerzenie nienawiści rasowej po tym, jak w odniesieniu do mieszkańców wyspy Reunion użyła określenia „zdegenerowane dzikusy”.

To nie pierwsza sytuacja, w której aktorka ostro protestuje przeciwko krzywdzie, jaka dotyka zwierząt. Wcześniej zasłynęła m.in. twierdzeniami, że „futro jest cmentarzem”. Co więcej, swój majątek przeznaczyła na założenie fundacji walczącej o prawa zwierząt. Tym razem jednak w swojej postawie posunęła się o krok dalej.

Brigitte Bardot oskarżona o rasizm

Całe zamieszanie powstało wokół jej otwartego listu zaadresowanego do lokalnych władz. Bardot stając w obronie zwierząt właśnie, które rzekomo miały z rąk rdzennych mieszkańców wyspy Reunion doświadczać przemocy i być przez nich wykorzystywane, użyła kontrowersyjnego określenia twierdząc, że ci zachowali swoje „dzikie geny”. Jak donosi serwis rp.pl „Gwiazda kina stwierdziła w liście, że mieszkańcy są „kanibalami z minionych wieków” i określiła ich jako „zdegenerowaną populację, która wciąż zanurzona jest w barbarzyńskich tradycjach rodowych”. Francuską wyspę nazwała „demoniczną” ze względu na okrucieństwo ludności, która ją zamieszkuje.”

Brigitte Bardot OSTRO o kampanii MeToo: To hipokryzja

Chodziło także m.in. o potępienie hinduskiego zwyczaju składania ofiar z kóz, zgodnie z którym zwierzę zostaje pozbawione wnętrzności, które następnie wyrzucane do morza jako pożywka dla rekinów. W swoim liście gwiazda opisywała zwyczaje mieszkańców Reunion jako urągające ludzkiej godności oskarżała ich o karygodne zwyczaje wobec kotów i psów.

Brigitte Bardot stanie przed sądem za obraźliwe wypowiedzi

List Bardot nie pozostał bez odpowiedzi. Prefekt wyspy skierował sprawę do prokuratury kierując się podejrzeniem, że doszło do naruszenia godności opisanych przez nią ludzi. Według niego język, jakim Brigitte Bardot operuje jest obraźliwy i rasistowski, zaś sam gest szerzenia takich informacji może nosić znamiona przestępstwa jako podżeganie do nienawiści rasowej.

Co ciekawe, nie byłby to pierwszy raz, gdy gwiazda za swe kontrowersyjne poglądy odpowie przed sądem. Wcześniej Brigitte Bardot odpowiadała za podobne wykroczenia związane z islamofobicznymi wypowiedziami.