Angelina Jolie o przemocy domowej. Mocny apel aktorki

Angelina Jolie znana jest nie tylko ze swojego niesamowitego talentu aktorskiego, ale i dobrego serca. Gwiazda od wielu lat zaangażowana jest w działalność humanitarną, a wszystko zaczęło się po wizycie w Kambodży, gdzie w 2001 kręcono zdjęcia do filmu Lara Croft: Tomb Raider, w którym Angelina grała główną postać. Od tej pory aktorka pomaga osobom dotkniętym ubóstwem, przemocą, a Wysoki Komisarz Narodów Zjednoczonych do spraw Uchodźców, mianował ją Ambasadorem Dobrej Woli. Teraz Jolie przemówiła do kobiet, które w trudnej sytuacji w jakiej znaleźliśmy się z powodu pandemii koronawirusa, są bardziej narażone na doświadczenie przemocy we własnych czterech ścianach. Niezwykły apel nagrany został we współpracy z brytyjskim wydaniem magazynu Harper's Bazaar, w którym można też przeczytać wyczerpujący wywiad z filantropką. 

Angelina Jolie zwróciła się do kobiet, by okazać im wsparcie i przede wszystkim zachęcić do szukania pomocy, co może być trudne zwłaszcza kiedy oprawcą jest osoba bliska:

Porozmawiaj z kimś. Spróbuj znaleźć sojuszników. Połącz się z odpowiednim numerm telefonu. – powiedziała – Na przykład możesz uzgodnić hasło z przyjacielem lub członkiem rodziny, które powie im, czy jesteś w niebezpieczeństwie. Zacznij budować sieć i zdobywaj wiedzę. To smutne, ale nie możesz zakładać, że wszyscy przyjaciele i rodzina zawsze będą chcieli ci wierzyć i cię wspierać. Często będą to osoby obce, które pomogą. Albo inne ofiary, grupy wsparcia lub grupy wyznaniowe.

Gwiazda zaapelowała też do społeczeństwa o większe uwrażliwienie się na krzywdę innych i reagowanie, kiedy sytuacje z naszego otoczenia budzą najmniejsze nawet wątpliwości:

Jeśli nawet przyszło ci do głowy, że ktoś, kogo znasz, może być w ten sposób narażony na zranienie, staraj się pozostać blisko i być obecnym w jego życiu – wyjaśniła – Daj jasno do zrozumienia, że ​​jesteś tam dla nich. Inną rzeczą, którą wszyscy możemy zrobić, jest edukacja. Dowiedz się o przemocy domowej. Dowiedz się, jak trauma wpływa na nasze zdrowie i może prowadzić do zmian biologicznych, szczególnie u dzieci. Traktuj te kwestie poważnie.

Zobacz też: Katarzyna Grochola była ofiarą przemocy domowej! Pisarka była bita przez męża!

Maja Ostaszewska staje w obronie słabszych

Przerażająca reklama IKEA. Nie ma nic wspólnego ze słodkimi obrazkami domu

Przemoc domowa w pandemii - przerażające statystyki

Pandemia koronawirusa obnażyła jeszcze jeden problem, o którym na szczęście mówi się coraz głośniej. Lockdown nie dla każdego wiązał się z beztroskim nadrabianiem zaległości na Netlifxie - wiele osób zostało dosłownie zamkniętych w czterech ścianach ze swoim oprawcą. Według statystyk prowadzonych przez fundację “Dajemy Dzieciom Siłę”, marzec był miesiącem rekordowym pod względem zgłoszeń. W Centrum Praw Kobiet liczba telefonów w pierwszym miesiącu epidemii w Polsce wzrosła niemal o połowę. Problem ten dotyczy rodzin na całym świecie, w jego nagłaśnianie zaangażowały się nawet takie firmy jak IKEA, która w Czechach wypuściła nietypową, mroczną reklamę zwracającą uwagę właśnie na "niewidzialną" agresję, która wielu osobom towarzyszy na co dzień. Przypominamy też, że od wielu lat w Polsce pod numerem 800-12-00-02 funkcjonuje "Niebieska Linia"- telefon dla ofiar przemocy w rodzinie, który jest czynny przez całą dobę. 

Zobacz też: Sylwia Spurek i jej partner o przemocy wobec kobiet