Ta kampania pokazała, jak naprawdę wygląda piekło kobiet: "Nawet 500 kobiet rocznie ginie w wyniku przemocy domowej"
"To kobiety, które są zabijane, bite ze skutkiem śmiertelnym, popełniają samobójstwa. To nie są odosobnione przypadki. Takie zabójstwa często poprzedzone są latami przemocy – poniżania, szantażowania, bicia, gwałtów – ale i obojętności instytucji" – otwiera nam oczy Centrum Praw Kobiet i przedstawia zatrważające statystyki.

Centrum Praw Kobiet z kampanią "STOP kobietobójstwu"
Pandemia oprócz liczby zakażonych ujawnia skalę przemocy wobec kobiet. Ten problem dotyczy zarówno Polski, jak i innych krajów. Ograniczenia związane z wychodzeniem z domu, przebywanie domowników na małej powierzchni miesiącami, pogarszająca się sytuacja finansowa rodzin – to wszystko przyczynia się do napięć, kumulowania stresu, a w końcu do wybuchów agresji, które dla wielu kobiet kończą się tragicznie. Ten poważny problem nagłaśnia Centrum Praw Kobiet w poruszającej kampanii „STOP kobietobójstwu”, która powstała w ramach akcji 16 dni przeciwko przemocy ze względu na płeć.
Przemoc ma różne oblicza. Mówimy o przemocy psychicznej, ekonomicznej, seksualnej, fizycznej. Przemoc domowa ma wszystkie te wymiary. Jeśli krąg przemocy nie zostaje przerwany w odpowiednim momencie, może dojść nawet do zabójstwa kobiety – partnerki, żony, matki, siostry, córki. Nie musi tak być! – apeluje Centrum Praw Kobiet.
Kampania „STOP kobietobójstwu” zwraca uwagę na ten problem i w punkt pokazuje jak wygląda sytuacja kobiet z przemocowych związków.
Jeżeli doświadczyłyśmy przemocy ze strony partnera, boimy się zgłosić na policję z wielu powodów: bo dzieci, a co ludzie powiedzą, jak sobie same poradzimy w utrzymaniu rodziny. A jeśli już odważymy się i przełamiemy wewnętrzną barierę strachu, to zderzamy się ze ścianą niezrozumienia, braku empatii i chęci pomocy ze strony służb, które powinny stać na granicy prawa i bezpieczeństwa każdej z nas.
Sytuacja kobiety pokazana w kampanii to rzeczywisty obraz wielu Polek, naszych sąsiadek, koleżanek, znajomych. Kobieta, która doświadcza przemocy, zamiast znaleźć oparcie i zrozumienie, jest pozostawiona sama sobie na polu bitwy. Nawet nie może liczyć na wsparcie matki, bo i ona wyciąga z rękawa argumenty: „Jak ty sobie sama poradzisz bez niego z jednej lichej pensyjki” oraz, że z „ojca dzieci kryminalistę zrobisz”. Ksiądz dodaje, że przecież przed Bogiem przyrzekała, że będzie trwać przy mężu na zawsze.
Dosłownie obijając się od ściany do ściany, nasza bohaterka kończy w kostnicy – teraz na pomoc jest już za późno…
Zobacz również: Przemoc ekonomiczna wobec kobiet. "Jak rozpoznać, że jestem ofiarą przemocy ekonomicznej w związku?" [OKIEM EKSPERTA]
Przemoc domowa w Polsce: zatrważające statystyki
„Nawet 500 kobiet rocznie ginie w Polsce w związku z przemocą domową. To kobiety, które są zabijane, bite ze skutkiem śmiertelnym, popełniają samobójstwa. To nie są odosobnione przypadki. Takie zabójstwa często poprzedzone są latami przemocy – poniżania, szantażowania, bicia, gwałtów – ale i obojętności instytucji.” – otwiera nam oczy Centrum Praw Kobiet i przedstawia zatrważające statystyki:” – otwiera nam oczy Centrum Praw Kobiet i przedstawia zatrważające statystyki:
- Co 40 sekund jedna kobieta doświadcza przemocy
- Co 7 minut akt przemocy jest zgłaszany policji
- 800 tys. kobiet w wieku 16-60 doświadcza przemocy
- Co druga kobieta udaje się do lekarza po tym, jak doświadczyła przemocy
- Co szósta kobieta potrzebowała hospitalizacji z powodu przemocy
- Rocznie 400-500 kobiet ginie w Polsce w wyniku przemocy domowej.
Właśnie dlatego Centrum Praw Kobiet zachęca do podpisania petycji „STOP kobietobójstwu” o podjęcie stosownych działań w tej sprawie przez władze, m.in, sfinansowanie ze środków publicznych powołania Obserwatorium ds. Kobietobójstwa.
„Za obrażenia i śmierć kobiet doświadczających przemocy odpowiedzialny jest nie tylko ten, kto stosował przemoc i zabił, ale także PAŃSTWO, które nie tworzy rozwiązań prawnych i instytucjonalnych skutecznie chroniących kobiety przed ciężkim uszkodzeniem ciała i zabójstwem. Prawo międzynarodowe, w tym podpisana przez Polskę Europejska Konwencja o Przeciwdziałaniu Przemocy wobec Kobiet i Przemocy Domowej oraz orzecznictwo Europejskiego Trybunału Praw Człowieka jednoznacznie wskazują na pozytywny obowiązek państwa do ochrony kobiet przed przemocą. Polska nie wypełnia tego obowiązku, a obowiązujące prawo i rozwiązania instytucjonalne nie chronią skutecznie kobiet doświadczających przemocy, nawet w tych najbardziej drastycznych przypadkach, w których zagrożenie ciężkim uszkodzeniem ciała i zabójstwem jest wysokie. Brakuje nam kompleksowych narzędzi do szacowania ryzyka zagrożenia poważnym uszkodzeniem ciała i zabójstwem, o których mówi Konwencja Stambulska (art. 51) oraz procedur związanych z zarządzaniem ryzykiem, budowaniem planu bezpieczeństwa i postępowania w tego typu sprawach. Wzywamy do jak najszybszego podjęcia prac nad wprowadzeniem w Polsce rozwiązań prawno-instytucjonalnych, które pozwolą skuteczniej chronić kobiety i dzieci przed zabójstwem i obrażeniami zagrażającymi ich życiu.” – czytamy w petycji, którą można podpisać TUTAJ.
Zobacz także: Sylwia Spurek i jej partner przeciwko przemocy wobec kobiet: „Kobiety od dziecka uczy się, że mają być miłe i posłuszne”
Polecane
Dominika Kulczyk publikuje zdjęcia pobitych kobiet m.in. Michelle Obamy. Te zdjęcia przerażają
Alexandria Ocasio-Cortez: nazwał ją „pi***oną suką” - po jej wystąpieniu pożałował tych słów
Dominika Kulczyk publikuje zdjęcia pobitych kobiet m.in. Michelle Obamy. Te zdjęcia przerażają
Alexandria Ocasio-Cortez: nazwał ją „pi***oną suką” - po jej wystąpieniu pożałował tych słów
Uber uruchomił aplikację tylko dla kobiet. Powód? Niepokojące statystyki przemocy wobec kobiet
Przerażająca reklama IKEA Czechy. Spot w nietypowy sposób porusza problem przemocy domowej
Ta kobieta to Piotruś Pan w spódnicy. Sprawdź, czy ty też masz cechy wiecznej dziewczynki
Kobiety kobietom – 23 piękne życzenia, które niosą moc i inspirację. Te słowa na Dzień Kobiet to wyraz wsparcia i przyjaźni
„Żonie nie przeszkadza życie w bałaganie, a dla mnie to piekło, ale nie odpuszczę. Przecież to kobieta powinna dbać o dom”
„Zamiast dać wnukowi truskawki, teściowa faszeruje moje dziecko cukierkami. Ta kobieta nie nadaje się na babcię”
„Musiałem wysłuchiwać sprośnych komentarzy teściowej przy wielkanocnym stole. Ta kobieta nie ma wstydu za grosz”
„Córka traktowała mnie jak darmową pomoc domową. Gdy poszłam na tańce, ta bezczelna baba zwyzywała mnie od egoistek”
„W telefonie męża znalazłam zdjęcia innej kobiety. Byłam w szoku, ale dopiero jego tłumaczenia sprawiły, że padłam”
„Teściowa strzeliła focha za krem z drogerii na Dzień Kobiet. A czy kobieta 60+ nie potrzebuje kolagenu na zmarszczki?”
„Teściowa przyjechała pomóc przy dziecku, a zrobiła istne piekło. Krytykuje nawet to, jak zmieniam córce pieluchę”
Promocja
Pokazywanie elementów od 1 do 4 z 8
Wakacje nad morzem w Grano Hotel Solmarina – relaks, natura i słońce!
Współpraca reklamowa
Neuropeptydy w kosmetyczce. Technologia, która zatrzymuje czas
Współpraca reklamowa
Zaproś sztukę do swojego wnętrza z nową linią Velvet ART
Współpraca reklamowa
Jak dobrać damskie buty zimowe do swojego stylu i sylwetki?
Współpraca reklamowa
Wybierz się do Suntago i wypocznij w tropikalnym stylu
Współpraca reklamowa
„Woda opadła, psy zostały” – rusza kampania pomocowa dla bezdomnych zwierząt
Współpraca reklamowa