Rachunek telefoniczny to świetne pole do poszukiwania oszczędności. Przepłacamy za możliwość prowadzenia rozmów bez limitu, chociaż rozmawiamy tylko kilka minut dziennie, a za telefony za złotówkę płacimy tak naprawdę majątek.

Lojalki już nie trzeba podpisywać

Kiedy kończy się umowa, a nawet dwa, trzy miesiące wcześniej, można negocjować warunki jej przedłużenia. Warto wtedy przeanalizować nie tylko oferty swojego operatora, ale też konkurencji. Firmy telekomunikacyjne stosują często marketingową zasadę dziurawego wiadra: lepiej wlewać wodę do nieszczelnego naczynia, niż łapać tę, która przez dziurę ucieka. Lepiej zdobywać nowych klientów, niż starać się zatrzymać starych. To dlatego właśnie dla nowych klientów przygotowywane są zazwyczaj dużo lepsze oferty. Gdy kończy się umowa, można też rozważyć przeniesienie numeru do oferty na kartę. Zaletą jest nie tylko brak stałej umowy i zobowiązań, ale też niższe koszty i stała kontrola nad wydatkami.

Najnowszy telefon w pakiecie – czy się opłaca?

Warto sprawdzić zawsze, na jakich warunkach można podpisać umowę bez nowego telefonu. Może się okazać, że w zamian za to jest dodatkowy pakiet minut, tańszy abonament albo umowa nie na 24, lecz na 12 miesięcy. W ten sposób już za rok znów będzie można upomnieć się o lepsze warunki. Propozycje z telefonem często mydlą oczy klientom, dlatego zawsze warto przeliczyć, jaki będzie realny koszt np. najnowszego iPhona – biorąc pod uwagę wyższe rachunki przez dwa, a nawet trzy lata.

WARTO WIEDZIEĆ

W firmach telekomunikacyjnych są specjalne działy utrzymania klienta. Ich zadanie to zatrzymać klientów, którzy chcą odejść do konkurencji. Przygotowywane są dla nich specjalne, korzystne warunki przedłużenia umowy. Okazuje się wówczas, że płacić można dużo mniej, a korzyści będzie więcej. Wniosek? Przedłużając umowę, zawsze trzeba negocjować, bo oferta jest elastyczna i można ją dostosować do swoich potrzeb.