Reklama

Zmarła Anna Jakubowska: miała 95 lat

Anna Jakubowska nie żyje. Znana pod pseudonimem "Paulinka" bohaterka Powstania Warszawskiego miała 95 lat. Annę Jakubowską pożegnał dzisiaj prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski.

Reklama

- Przeżyła wojnę, powstanie, stalinowskie więzienie. Honorowa Obywatelka Warszawy. Bohaterka. Smutne, że w ostatnich miesiącach życia musiała się jeszcze borykać z aparatem obecnej władzy. W wieku 95 lat odeszła Anna Jakubowska 'Paulinka'. Będziemy o Pani zawsze pamiętać" - napisał na Twitterze prezydent Trzaskowski.

Z kolei dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego, Jan Ołdakowski w mediach społecznościowych napisał:

Dziś odeszła Anna Jakubowska 'Paulinka'. Sanitariuszka batalionu 'Zośka'. Osoba wspaniała i wyjątkowa. Cześć jej pamięci.

Kim była Anna Jakubowska "Paulinka"?

Anna Jakubowska urodziła się 26 maja 1927 r. w Warszawie. Podczas II wojny światowej działała w konspiracji. Początkowo w konspiracyjnej organizacji młodzieżowej PET, później w Powstaniu Warszawskim jako sanitariuszka i łączniczka w batalionie "Zośka". Walczyła na Woli, Czerniakowie i Starym Mieście. W powstaniu zginęła jej starsza siostra Maria, pseudonim "Maryna".

Po wojnie zaczęła studiować psychologię na Uniwersytecie Warszawskim. Jakubowska w 1949 roku została aresztowana i skazana na osiem lat więzienia w tak zwanym "procesie kiblowym". Wypuszczona na wolność w 1954.

Zobacz także

Anna Jakubowska za swoje działania została odznaczona, między innymi: Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, Krzyżem Walecznym, Złotym Krzyżem Zasługi i wieloma innymi. W 2018 roku otrzymała tytuł Honorowej Obywatelki Warszawy.

Zobacz także:

Wanda Traczyk-Stawska została Warszawianką Roku 2021. W swoim poruszającym przemówieniu zaapelowała do wszystkich kobiet

Wanda Traczyk-Stawska otrzymała tytuł Warszawianki Roku 2021, ale faktycznie ikoną i wzorem do naśladowania jest od wielu lat. Poznajcie jej biografię.
Wanda Traczyk-Stawska
East News

Zobaczcie wywiad z Anną Jakubowską, pseudonim "Paulinka" ze zbiorów Archiwum Historii Mówionej Muzeum Powstania Warszawskiego:

Reklama

Reklama
Reklama
Reklama