Zofia Zborowska: jak czuje się w czasie ciąży?

Zofia Zborowska ostatnio podzieliła się z fanami radosną nowiną – aktorka razem z mężem Andrzejem Wroną spodziewają się dziecka! Niestety na radość pary szybko rzucił się cień. Fani zapytali 33-latkę, jak czuje się w czasie ciąży. Podczas rozmowy z obserwatorami na swoim InstaStory Zofia wyznała, że cierpi na poważną, wrodzoną chorobę, która nieleczona może negatywnie wpłynąć na przebieg ciąży. Jednocześnie też kobieta postanowiła zaapelować do fanów i doradzić im, aby wykonali badania w kierunku tej tajemniczej choroby. Ona sama przyznaje, że dowiedziała się o niej tylko przypadkiem, dzięki czujności doktorki.

Uważam, że to badanie powinna zrobić każda dziewczyna. Ono kosztuje kilka stów. Nie wiem, czy o tym mówić, ale powiem, bo może ktoś się stara i nie wychodzi albo ma jakieś przykre doświadczenia.

O jakie schorzenie dokładnie chodzi?

Zofia Zborowska: choroba

Zofia Zborowska wyznała, że cierpi na trombofilię, czyli wrodzoną nadkrzepliwość krwi. Choroba powodowana jest mutacjami genów. Jednymi z jej skutków może być powstawanie zakrzepów w żyłach, jest ona też szczególnie niebezpieczna dla przyszłych mam. Może skutkować niemożnością donoszenia ciąży z powodu złego przepływu krwi do łożyska. Aktorka wyznaje, że aby tego uniknąć, stosuje specjalną kurację.

Trzeba wtedy w ciąży i połogu brać zastrzyki rozrzedzające krew, ale daję radę.

Zofia Zborowska podkreśla, że została zdiagnozowana przypadkiem. Gdyby nie czujność specjalistów, być może nigdy nie dowiedziałaby się o swoim schorzeniu. Z tego powodu postanowiła zaapelować do swoich fanów i polecić im, aby sami zgłosili się na niezbędne badania.

Została u mnie zdiagnozowana choroba krwi przez moją wspaniałą panią doktor. Mam turbo farta, że ona to odkryła, bo nie wiem, jak by to się mogło skończyć. (…) Sprawdźcie sobie w Internecie, co to jest trombofilia lub zespół antyfosfolipidowy i zbadajcie, czy macie coś takiego, czy nie. Trombofilia to jest wrodzona choroba, a zespół antyfosfolipidowy jest czymś nabytym.

Fani wzięli sobie do serca radę Zofii Zborowskiej i zaczęli dopytywać kobietę o to, jakie badania należy wykonać, aby dowiedzieć się, czy chorujemy na trombofilię. Z pomocą przyszła jedna z obserwatorek, która w wiadomości prywatnej wypisała wszystkie niezbędne badania, o jakie powinnyśmy poprosić lekarza.

foto: screen ze stories Zofii Zborowskiej 

Zobacz także:

Uwaga! Trombofilia jest chorobą wrodzoną, jednak może dawać bardzo podobne objawy do innego, nabytego schorzenia. Chodzi o zespół antyfosfolipidowy. Podczas wizyty u lekarza warto zapytać o obie choroby i poprosić o skierowanie na niezbędne badania.