"Moda Lisa XXI wieku" w Polsce

W pakistańskiej miejscowości Nasir Bagh, właściwie w samym środku zbrojnego konfliktu, prowadzona była nieformalna szkoła. Jej uczennicą była właśnie ona, Szarbat Gula – dziewczyna, która już wkrótce stała się symbolem afgańskich uchodźców, a w jej przenikliwym spojrzeniu doszukiwano się odbicia tragedii, jaką pochłonięta została jej ojczyzna. Zdjęcie właściwie już w dniu publikacji stało się ikoną. Prezentowana fotografia powstała w 1984 roku, w momencie gdy amerykański reporter Steve McCurry na zlecenie magazynu „National Geographic” przybył do obozu dla uchodźców znajdującego się na pograniczu afgańsko-pakistańskim. Portret zielonookiej dziewczyny stał się jedną z najbardziej rozpoznawalnych okładek na świecie. Praca ta była nie tylko przełomem we współczesnej fotografii dokumentalnej. Dzięki niej cały świat na nowo zainteresował się sytuacją polityczną i ekonomiczną panującą w Afganistanie.

Zobacz też: Dziewczyna Jamesa Bonda była Polką?

Cenne fotografie na warszawskiej wystawie

Na wystawie „Fotografia Kolekcjonerska. Klasyka i awangarda artystyczna” nie zabrakło też wybitnych polskich artystów. „Alicja w krainie czarów” jest kultowym cyklem inscenizowanych fotografii do książki Lewisa Carolla. Jego autorami są fotograf Tomek Sikora i grafik Marcin Mroszczak. Cykl powstawał na przestrzeni roku między 1978 a 1979. W każdą pierwszą niedzielę miesiąca realizowana była jedna ilustracja. W postaci z opowieści Carolla wcielali się przyjaciele i znajomi autorów. Powstało 12 ilustracji do wybranych rozdziałów książki. Autorzy organizowali całe przedsięwzięcie samodzielnie angażując własne środki finansowe, wybierając plenery, tworząc scenografię, gromadząc i kompletując kostiumy, wymyślając charakteryzację dla poszczególnych postaci. Realizacja tych „bajkowych” zdjęć była ucieczką od socrealistycznej rzeczywistości. Dawała wolność twórczej wyobraźni, odpoczynku od codziennych problemów i szansę na wejście w świat, w którym wszystko jest możliwe.  Ten wyjątkowy projekt nie został ukończony z powodu wybuchu stanu wojennego i rozproszenia się po świecie autorów. Na wystawie „Fotografia Kolekcjonerska” zobaczyć można 9 oryginalnych, unikatowych odbitek z tego cyklu.W DESA Unicum oglądać można również fotografie autorstwa m.in. Ewy Partum, Tadeusza Rolke, Teresy Murak i Ryszarda Kapuścińskiego.

Zobacz też: Niezwykła historia Ellen von Unwerth

Ikony pop kultury, w tym Brigitte Bardot

Z kolei „Fotografia Kolekcjonerska. Sławy, Gwiazdy, Osobowości” to przedstawienia wielkich osobowości pop-kultury. Wśród nich wyjątkowa fotografia Brigitte Bardot autorstwa Jeana Bartheta. Był on francuskim projektantem, który po raz pierwszy zyskał rozgłos w latach 50. XX wieku jako producent kapeluszy dla gwiazd Hollywood i francuskiego kina. Współpracował z największymi domami mody: Chanel, Sonia Rykiel, Karl Lagerfeld, Kenzo, Versace. W swojej karierze trwającej ponad 40 lat pozostał ulubionym kapelusznikiem Sophii Loren, Brigitte Bardot czy Jacqueline Kennedy. Jego wielką pasją była fotografia, której poświęcił tyle samo czasu co modzie. Najbardziej cenione są jego portrety artystów, gwiazd filmowych i estradowych. Na wystawie pojawiły się również zdjęcia wielkich gwiazd ekranu takich jak Audrey Hepburn, Marlene Dietrich, Cher czy Tina Turner.

Zobacz także:

Wystawę Fotografia Kolekcjonerska obejrzeć można do 15 października 2020 roku w Dom Aukcyjnych DESA. Aukcja Fotografia Kolekcjonerska: Klasyka i Awangarda Artystyczna odbędzie się 15 października o godzinie 19.00, a Aukcja Fotografia Kolekcjonerska: Sławy, Gwiazdy, Osobowości zaplanowana jest na godzinę 20.00 15 października 2020 roku.

Zobacz też: Była sobie dziewczyna: Kanadiana