W drugim, największym kraju na świecie, który jest zaludniony tylko w trzydziestu procentach, Louise Penny napisała serię kryminałów. Sprzedały się one w nakładzie sześciu milionów egzemplarzy i zostały przetłumaczone na 31 języków. W Three Pines, Armand Gamache, inspektor wydziału zabójstw policji z Québecu próbuje rozwiązać tajemnicę morderstwa trójki dzieci rdzennych mieszkańców Kanady, których ciała odkryto w piwnicy. Fikcyjna historia okazała się mieć wiele wspólnego z prawdziwymi wydarzeniami, które wyszły na jaw w ciągu ubiegłych lat w Kanadzie. Serial Three Pines jest już dostępny w HBO Max.

Louise Penny, była dziennikarka Canadian Broadcasting Corporation, zanim zacznie pisać, przez pół roku poznaje historię, którą zamierza przedstawić. Ma zaplanowany motyw przewodni powieści oraz samą intrygę kryminalną. W ciągu całej swojej kariery, wielokrotnie zajmowała pierwsze miejsce na liście bestsellerów New York Times'a.

Zagadki kryminalne i mroczna historia

Po bestsellerowych powieściach, które zdobyły między innymi 8 nagród Agatha, The British Dagger czy Canadian Arthur Ellis, przyszedł czas na serial od producentów The Crown. Empatyczny i bystry Główny Inspektor Armand Gamache (Alfred Molina) ma za zadanie rozwiązać szereg zagadkowych morderstw w tajemniczej, ale czarującej wiosce Three Pines. Zespół Inspektora jest początkowo traktowany podejrzliwie przez mieszkańców. Pomimo chłodnego powitania, Gamache czuje, że miasteczko Three Pines i jego ekscentryczni mieszkańcy go przyciągają. Gamache zagłębia się w sekretne życie ludzi, którzy znaleźli schronienie przed światem zewnętrznym w Three Pines. Poza zagadkami kryminalnymi z życia miasteczka, Gamache podejmuje się również śledztwa w sprawie odkrycia trzech ciał dzieci rdzennych mieszkańców Kandy, w domu z XIX wieku.

fot.: © 2022 LBM THREE PINES LIMITED. All Rights Reserved.

ouise Penny, która jest równocześnie producentem wykonawczym serialu Three Pines, przyznała, że zaszokowała ją cała sytuacja, gdy okazało się, iż napisała powieści naśladujące życie. W jednym z wywiadów mówiła:

Kiedy (cała sprawa z dziećmi rdzennych mieszkańców), trafiła na pierwsze strony gazet, byliśmy zbulwersowani odkryciem. Zdaliśmy sobie sprawę, że to już nie jest fikcja.

Od lat 80-tych XIX wieku, do roku 1990, 150 tys. dzieci rdzennych mieszkańców Kanady, zostało przymusowo wysłanych do szkół z internatem. Te założone przez rząd placówki, były prowadzone przez Kościół rzymskokatolicki. Dzieci spotykały się tam z przemocą i prześladowaniami. W ramach śledztwa w sprawie nadużyć wobec najmłodszych, odkryto cztery tysiące grobów dzieci. Badania w tej sprawie prowadzi powołana przez rząd Komisja ds. Prawdy i Pojednania. W Kanadzie 1,8 mln osób zalicza się jako rdzenna ludność i jest to 5 proc. populacji kraju. Kanada nadal zmaga się z mrocznymi sprawami ze swojej przeszłości. Serial Three Pines rzuca światło na mroczną historię kraju, ale opowiada też o przyjaźni, życzliwości i ludzkich historiach. 

fot.: © 2022 LBM THREE PINES LIMITED. All Rights Reserved.

Louise Penny o swoich książkach

Moje książki są o terrorze. O przerażającym strachu, który ukrył się głęboko w nas. Ale co więcej, moje książki są nie tylko o morderstwach, złych emocjach i działaniach, moje książki są o dobroci. O życzliwość. O wyborach. O przyjaźni i przynależności. O miłości. Trwałej miłości.

Serial Three Pines jest już dostępny w HBO Max.

fot.: © 2022 LBM THREE PINES LIMITED. All Rights Reserved.