Zasiłek opiekuńczy na dziecko od 9 listopada

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy na dziecko obowiązuje od poniedziałku 9 listopada 2020. Jest on wprowadzony w związku z przejściem dzieci klas 1-3 w tryb nauki zdalnej, a także w przypadku zamknięcia z powodu koronawirusa przedszkoli, żłobków czy klubów dziecięcych.

Zgodnie z nowymi obostrzeniami rząd zdecydował, że od 9 do 29 listopada, uczniowie szkół podstawowych i ponadpodstawowych będą uczyć się zdalnie. Póki co przedszkola, żłobki i zerówki szkolne dalej pracują bez zmian, chyba że dyrekcja zdecyduje o zamknięciu grup czy oddziałów z powodu wystąpienia COVID-19 na terenie placówki.

Prezes Rady Ministrów zapowiedział, że od najbliższego poniedziałku (9 listopada br.) nauczaniem zdalnym zostaną objęci również uczniowie klas 1-3 szkół podstawowych. Jednocześnie nauczanie w trybie zdalnym dla wszystkich uczniów zostanie przedłużone do 29 listopada br. Nauczyciele otrzymają dodatkowy bon w wysokości 500 zł, który będą mogli przeznaczyć na zakup akcesoriów do prowadzenia nauki zdalnej - czytamy w komunikacie na stronie rządowej.

Przeczytaj także: Rząd od poniedziałku skazuje nasze dzieci na prawdziwe piekło: ta kampania zatrwoży niejednego z nas

Zasiłek opiekuńczy na dziecko: dla kogo?

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy przysługuje rodzicom opiekującym się dzieckiem do lat 8, z powodu zamknięcia szkoły, przedszkola czy żłobka. Z zasiłku mogą skorzystać również rodzice dzieci z niepełnosprawnościami:

  • dzieci do 16. roku życia, z orzeczeniem o niepełnosprawności
  • dzieci do 18 lat, jeśli dziecko ma orzeczenie o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności
  • do 24 lat, jeśli dziecko ma orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego.

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy: jak uzyskać?

Zasady przyznawania dodatkowego zasiłku są dokładnie takie same jak na wiosnę podczas pierwszej fali pandemii. Należy złożyć u swojego pracodawcy oświadczenie o sprawowaniu opieki nad dzieckiem. Oświadczenie to jest jednocześnie wnioskiem o dodatkowy zasiłek opiekuńczy. Rodzice prowadzący działalność pozarolniczą składają oświadczenie w ZUS, można to zrobić drogą elektroniczną przez Platformę Usług Elektronicznych.

Przypominamy, że dodatkowy zasiłek opiekuńczy nie wlicza się do limitu 60 dni zasiłku opiekuńczego w roku kalendarzowym, przyznawanego na tzw. ogólnych zasadach.

Trzeba pamiętać, że nie zmieniły się zasady przysługiwania dodatkowego zasiłku opiekuńczego. Zasiłek ten nie przysługuje, jeśli drugi z rodziców dziecka może zapewnić dziecku opiekę (np. jest bezrobotny, korzysta z urlopu rodzicielskiego czy urlopu wychowawczego) - czytamy na stronie ZUS.

Miesięczny zasiłek opiekuńczy wynosi 80 procent wynagrodzenia. Wypłaca się go za każdy dzień, w którym sprawowana jest opieka, również za dni ustawowo wolne od pracy. Przysługuje on matce lub ojcu dziecka, a wypłacany jest temu z rodziców, który o niego wystąpi.

Zobacz także:

Zobacz także: Nowe zasady kwarantanny od 3 listopada. Już nie dostaniesz telefonu z Sanepidu