Wystawa Mariny Abramović: protesty

8 marca w Centrum Sztuki Współczesnej w Toruniu odbyła się inauguracja wystawy światowej sławy performerki Mariny Abramović. Wystawa zatytułowana "Do czysta" ("The Cleaner") już od jakiegoś czasu wzbudzała kontrowersje, zwłaszcza wśród środowisk katolickich, które na ten dzień zapowiedziały protest. W związku z tym instytucja podjęła odpowiednie środki bezpieczeństwa. "Marina Abramović jest artystką, której działania nie zawsze są pozytywnie odbierane, stąd środki bezpieczeństwa" - mówił dyrektor CSW Wacław Kuczma. 

W dniu otwarcia wystawy z udziałem Mariny Abramović pod budynkiem CSW zebrali się protestujący, którzy krzyczeli: "W CSW za pieniądze publiczne będzie finansowany satanizm", "Każdy z was odpowie za to co teraz robicie. Mój katolicki obowiązek to ostrzec bliźniego", relacjonuje TOK FM. Na szczęście wczoraj nie doszło do żadnych niebezpiecznych incydentów.

Wystawa Mariny Abramović: o czym jest?

Wystawa Mariny Abramović  "Do czysta" prezentowana w Centrum Sztuki Współczesnej w Toruniu to około 120 dzieł artystki z różnych lat jej działalności, począwszy od lat 60. do czasów współczesnych. Wystawa zorganizowana w Toruniu jest odsłoną największej w Europie retrospektywy Mariny Abramović, zrealizowanej wspólnie z Moderna Museet w Sztokholmie, we współpracy z Muzeum Sztuki Współczesnej Louisiana w Humlebæk i Bundeskunsthalle w Bonn

Oprócz obrazów, rysunków, rzeźb, czy fotografii będzie można obejrzeć również na żywo rekonstrukcje niektórych akcji Abramović, do których zgłosili się uczestnicy.

"Działania Mariny Abramović stały się ważnym fundamentem rozwoju sztuki współczesnej. Radykalna postawa twórcza, umiejętne postrzeganie przestrzeni świata i sztuki wyróżniają ją spośród ówczesnych środowisk twórczych, dając nieprzecenione źródło inspiracji dla artystów młodszego pokolenia. Przez cały okres swojej twórczości nawiązuje do najistotniejszych problemów współczesnego świata oraz wpływu jednostki na jego kształt." - czytamy w opisie wystawy na stronie CSW.

Marina Abramović w swojej sztuce próbuje przekroczyć fizyczne i psychiczne ograniczenia ciała, bada możliwości umysłu i związek zachodzący między artystą a widownią. 

Wystawa Mariny Abramović: do kiedy?

Wystawę Mariny Abramović "Do czysta" będzie można oglądać w Centrum Sztuki Współczesnej w Toruniu do 11 sierpnia 2019.