Porządek przekłada się na dobre samopoczucie i poczucie spełnienia. Nie od dziś wiadomo, że przebywanie w czystym domu daje energię i spokój, dzięki czemu pozwala się skupić na tym, co ważne, czyli m.in. budowaniu dobrych relacji oraz pielęgnowaniu pasji. Również badania dowodzą, że właśnie wtedy jesteśmy bardziej skłonni do praktykowania wdzięczności, cieszymy się z małych rzeczy i tym samym… po prostu odczuwamy szczęście. A skoro to takie ważne, warto znać sprytne tipy, które ułatwiają sprzątanie, prawda?

7 sposobów na łatwe i szybkie sprzątanie

Poniżej podpowiadamy, jak w prosty sposób uprzątniesz domową przestrzeń, w tym jej newralgiczne elementy takie jak okna, szafy, blaty i… podłogi. Jakie tipy sprawdzą się podczas wielkich porządków? Te z pewnością pomogą ci wykonać je niewielkim wysiłkiem!

1. Zasada: 15 minut dziennie

Jeśli chcesz, by twój dom był czysty na co dzień i nie wymagał generalnych i długich porządków, poświęć mu każdego dnia 15 minut. Systematycznie sprzątanie pomaga znacznie ograniczyć nakład pracy, a właśnie kwadrans wystarczy, by uprzątnąć rozrzucone przedmioty, nagromadzony kurz czy brud na podłodze. Jeśli zachowasz systematyczność, gwarantujemy, że te większe porządki nie będą już tak przytłaczające.

2. Postaw na organizację

Sprzątanie jest krótkie i łatwe, gdy wcześniej właściwie zorganizujesz przestrzeń. Należy wyrzucić nadmiar przedmiotów (wiele z nich naprawdę jest niepotrzebnych), a te, które ci służą, uporządkować.

Kluczowe jest posegregowanie przedmiotów oraz opisanie poszczególnych sekcji – jeśli będą one miały stałe miejsca w domu, to nie tylko łatwiej zachowasz porządek, ale również szybciej je znajdziesz, gdy będą potrzebne.

3. Nie pozwalaj sobie na „kolekcjonowanie”

Na co dzień mamy wiele obowiązków, z którymi trzeba się mierzyć. Warto jednak pamiętać, by przy tym natłoku zadań nie pozwalać sobie na odkładanie czynności, które tworzą nieład. Dlatego np. po przygotowaniu posiłku, sprzątnij z blatów, po zjedzeniu posiłku, włóż talerz do zmywarki, po przeczytaniu książki, odłóż ją na półkę itd.

Zobacz także:

Takie drobiazgi mają wielkie znaczenie w dłuższej perspektywie i sprawiają, że sprzątanie przestrzeni nie jest tak uciążliwie i rozciągnięte w czasie.

4. Dobrze się sprząta razem

Jeśli sprzątanie to obowiązek tylko jednej osoby, może czuć się tym przytłoczona… Z kolei, jeśli prace zostaną rozdzielone na wszystkich domowników, z pewnością pójdzie szybko i łatwo. Ponadto wpłynie to również na to, że każdy w domu poczuje się odpowiedzialny za porządek i będzie zmotywowany do utrzymania go jak najdłużej.

5. Stosuj skuteczne wsparcie w postaci dopasowanych preparatów

Najlepiej sprawdzą się preparaty, które będą uniwersalne i pomogą wyczyścić różne powierzchnie, w tym m.in. te w łazience i w kuchni. Wybierając konkretny preparat, sprawdź, czy ma formułę opartą na naturalnych składnikach (to ważne, gdy stosujesz go do czyszczenia miejsc, gdzie przygotowujesz jedzenie), a także, czy jest skuteczny w usuwaniu różnych zabrudzeń m.in. kurzu, brudu i tłuszczu.

Jednym z takich produktów jest SIDOLUX MULTISPRAY o kultowym, niezwykle przyjemnym zapachu mydła marsylskiego i składzie w 97% opartym na składnikach naturalnych. Świetnie sprawdzi się w czyszczeniu różnych powierzchni, jest bezpieczny do stosowania w miejscach przyrządzania posiłków, jak również delikatnych mebli np. z drewna. Co ważne, jest nie tylko multizadaniowy, ale również prosty w użyciu - wystarczy spryskać, przetrzeć i gotowe! Koniec z dylematem: "Czym jak mam to czyścić?" Ponadto płyn pozostawia uczucie czystości i świeżości na dłużej, a jego aplikacja możliwa jest także nawet w trudno dostępnych miejscach.

Jeśli jednak wolisz stosować preparaty dedykowane konkretnym pomieszczeniom, skup się na tym, by np. te do łazienki radziły sobie ze zwalczaniem kamienia, te do kuchni usuwały tłuszcz, a inne były delikatne np. do mebli drewnianych, jeśli takie masz w twoim domu. Sprawdzi się np. SIDOLUX ŁAZIENKA lub SIDOLUX KUCHNIA.

6. Postaw na odpowiednie akcesoria  

Aby sprzątanie było łatwe i szybkie, warto posłużyć się właściwym wsparciem w postaci m.in. delikatnego i miękkiego mopa (to szczególnie ważne przy drewnianej podłodze), odkurzacz pionowy lub samojezdny (z łatwością pomoże oczyścić z brudu nawet trudno dostępne miejsca), myjki i parownice (m.in. do szybkiego mycia okien) oraz szczotki i szufelki, z których można korzystać bez schylania.

7. Zwracaj szczególną uwagę na miejsca takie jak np. podłoga

Gromadzi się na niej sporo brudu, który niestety łatwo się roznosi. To sprawia, że niekorzystnie wyglądająca podłoga bardzo szybko wpływa negatywnie na ogólne postrzeganie porządku w domu. Dlatego, jeśli masz u siebie np. podłogi drewniane, czyść je płaskim mopem z niewielką ilością wody. Sprawdzi się też preparat Sidolux Expert w wersji do drewna, gdyż zawiera m.in. naturalne olejki i woski, które je pielęgnują, dodają blask i przywracają głębię koloru drewna.

Z kolei panele warto również myć przy użyciu mopa i odpowiedniego środka do czyszczenia (ważne, by nie zostawiał smug!) - świetnie sprawdzi się np. SIDOLUX EXPERT do mycia paneli z dodatkiem awokado. Podłogi z linoleum, kamienia, PVC i płytki również myjemy mopem, najlepiej z włoskami różnej długości, które świetnie sprawdzają się na chropowatych powierzchniach. Jeśli zabrudzenia są znaczne, warto użyć ciepłej wody oraz preparatów takich jak np. SIDOLUX EXPERT do płytek z aktywną formułą czyszczącą, dzięki czemu powierzchnia będzie czysta oraz bez smug i zacieków.

Szukasz poradnika, który pomoże ci zadbać o to, by w krótkim czasie twoja podłoga w całym domu lśniła? Zobacz koniecznie poniższe wideo:

Materiał powstał z udziałem Sidolux