Co to są wągry?

Wągry, zwane również zaskórnikami to wypryski podskórne, powstające przy nadprodukcji łoju i niedostatecznym złuszczaniu skóry. Nadmiar łoju, wymieszany ze zrogowaciałym naskórkiem doprowadza do zatkania ujścia mieszków włosowych, co z kolei prowadzi do powstawania zmian – wśród nich wyróżniamy:

  • Wągry zamknięte – wyglądające, jak pryszcze ukryte pod skórą;
  • Wągry otwarte – zmiany z czarną kropeczką na środku;

Zaskórniki bez większych przeszkód ulegają nadkażeniom, tworząc bolesne ropnie i duże skupiska krost. Same zmiany występują u większości osób wyłącznie jako wągry na nosie – u niektórych obejmują jednak całą twarz, szyję, dekolt, a nawet plecy. U mężczyzn, spotyka się najczęściej wągry na brodzie, powstające w większości przypadków na skutek zaniedbania higieny zarostu.

Wyciskanie wągrów – czy warto to robić?

Choć istnieje wiele sposobów na usuwanie wągrów, dla wielu osób usuwanie ich poprzez wyciśnięcie jest najłatwiejszym i najszybszym wyjściem. Niestety – ta czynność może doprowadzić do powstania trwałych uszkodzeń skóry, po których zagojeniu zostają blizny. Co więcej, samodzielna próba oczyszczenia zatkanych porów nie zawsze się udaje, a resztki zaskórników stanowią łakomy kąsek dla bakterii.

Oprócz wyciskania zaskórników rękoma, dużym powodzeniem cieszy się usuwanie ich za pomocą przyrządu, tzw. łyżeczki Unny, którą stosuje się do usuwania zaskórników w miejscach, do których dostęp nie jest łatwy. Taki przyrząd do wyciskania wągrów jest zdecydowanie bardziej higieniczny niż palce – jednak dużo lepszym rozwiązaniem wydaje się zapobieganie rozwijaniu się następnych zaskórników, niż usuwanie mechaniczne tych już istniejących.

Jak pozbyć się wągrów w domu?

Najczęściej wymieniany domowy sposób na zaskórniki to czarna maska na wągry – ale jak właściwie ją wykonać i czy jest skuteczna? Podstawowym składnikiem takiej maski jest węgiel aktywny, dostępny w aptece w formie kapsułek. Jego działanie polega na ,,przyciągnięciu" zanieczyszczeń z porów i odkażeniu dotkniętej zmianami skóry. Resztę składników stanowią dowolne dodatki (np. antybakteryjna glinka betonitowa) i baza z żelatyny i ciepłego mleka, odpowiedzialna za utrzymanie odpowiedniej konsystencji maseczki. Podstawowe proporcje takiej maseczki to po 2 łyżeczki węgla i żelatyny na 2 łyżki mleka lub wody.

Zobacz też: Te 3 maseczki działają jak odkurzacz do wągrów i nie podrażniają skóry

Maseczkę należy nałożyć grubą warstwą na fragmenty skóry pokryte zaskórnikami – konsystencja jest dość lepka, najlepiej więc wspomóc się pędzelkiem w kształcie języczka. Po kilkunastu minutach, gdy maska całkowicie stwardnieje, należy ściągnąć ją z twarzy: może być to dość nieprzyjemne, bo wraz z maską pozbywamy się malutkich włosków rosnących na twarzy.

Zobacz także:

Następnym sposobem na pozbycie się zaskórników jest peeling na wągry. Jesteśmy w stanie przygotować go z dwóch produktów z kuchni – mleka i ryżu. Wystarczy zalać ryż mlekiem i pozostawić miksturę na kilka godzin. Kiedy ryż dostatecznie nasiąknie, należy zblendować zawartość naczynia tak, by otrzymać jednolitą papkę z lekko wyczuwalnymi większymi fragmentami ryżu. Dlaczego ten peeling jest tak skuteczny? Dużym błędem, popełnianym przez osoby zmagające się z zaskórnikami jest stosowanie peelingów z ostrymi cząsteczkami – agresywne ścieranie naskórka może roznieść zmiany po całej twarzy i zaostrzyć problem. Peeling z ryżu jest zalecany właśnie ze względu na łagodne działanie – drobinki namoczonego ryżu nie działają na twarz zbyt agresywnie, bez obaw można więc stosować go raz w tygodniu. Można też skorzystać z gotowego, łagodnego peelingu jak Chałwa od Ministerstwa Dobrego Mydła:

Kolejnym domowym sposobem na kłopotliwe zmiany są plastry na wągry. Do przygotowania takiego plastra potrzebujemy tylko kawałka chusteczki higienicznej oraz białka jajka – wystarczy rozprowadzić rozbite jajko po twarzy i przykryć je fragmentami chusteczek, które umożliwią zerwanie zaschniętego plasterka. Takie plastry usuwają wierzchnie zanieczyszczenia, doskonale wygładzając twarz.

Domowa maseczka na wągry, plasterki z jajka czy ryżowy peeling oczyszczają zapchane pory – warto stosować te metody raz na jakiś czas, jeśli przyczyną powstawania zaskórników jest nadprodukcja łoju. Jeśli jednak problem leży po stronie hormonalnej, domowe sposoby nie wystarczą: najlepiej stosować je jako dodatek do terapii wskazanej przez lekarza.

Kontrowersyjnym urządzeniem do domowego użytku, spopularyzowanym w ostatnich latach jest odkurzacz na wągry – okazuje się, że w większości przypadków urządzenie działa zbyt mocno, naruszając delikatny naskórek. Jest też niehigieniczne – w warunkach domowych, możliwości dokładnej dezynfekcji narzędzia po każdym użyciu są dość ograniczone.

Zobacz też: Czy odkurzacz na wągry jest bezpieczny dla skóry? Zapytałyśmy dermatologa

Usuwanie wągrów u kosmetyczki

„Jak usunąć wągry”, „jak się pozbyć wągrów” oraz „jak pozbyć się wągrów z nosa” – to jedne z najczęstszych fraz wyszukiwanych w internecie. Choć strony Internetowe i blogi opisują najróżniejsze domowe metody na wągry, w przypadku osób, u których zaskórniki występują przewlekle, zbawienna może okazać się jedynie wizyta u kosmetyczki. To bezpieczniejsze rozwiązanie niż nieumiejętne próby usunięcia zaskórników samemu – regularnie wykonywane zabiegi kosmetologiczne zapobiegają, zamiast chwilowo maskować problem!

Co istotne: wągry występują nie tylko na twarzy. Wiele osób boryka się z zaskórnikami na plecach – samodzielna walka ze zmianami w trudno dostępnych miejscach jest dość problematyczna. Zabieg na wągry, wykonany u kosmetyczki pomoże w walce z wstydliwym problemem.

Ile kosztują zabiegi kosmetologiczne? Ostateczna cena oczyszczania skóry z zaskórników u kosmetyczki zależy przede wszystkim od tego, z czym połączony jest zabieg oraz jakie kosmetyki czy przyrządy zostają użyte podczas zabiegu:

  • Manualne oczyszczanie twarzy to szereg zabiegów, prowadzących do usunięcia zaskórników. Podczas wizyty, kosmetyczka wykonuje peeling, rozpulchnienie twarzy i zabieg urządzeniem wytwarzającym parę, po czym przechodzi do usuwania wągrów i dokładnej dezynfekcji skóry. Następnie nakłada maseczkę, krem lub serum w celu złagodzenia ewentualnych podrażnień. Cena takiego zabiegu to około 200-250 zł.
  • Mikrodermabrazja to kolejny zabieg oczyszczający, polegający na złuszczeniu naskórka specjalnym urządzeniem lub kryształkami korundu. Można porównać ten zabieg do masażu – jest raczej bezbolesny. Cena mikrodermabrazji waha się między 100 a 200 złotych. W ramach ofert  promocyjnych jesteśmy w stanie zapłacić nawet poniżej stu złotych.
  • Peeling kawitacyjny to metoda oczyszczenia twarzy za pomocą ultradźwięków. Jest to jedna z najtańszych i najprzyjemniejszych metod oczyszczających skórę, polecana szczególnie dla osób z mocno zaognionymi zmianami. Kosztuje średnio 60-80 zł.

Zabiegi kosmetologiczne mają jeszcze jeden plus: obsługujący nas specjalista może polecić kosmetyki na wągry, uzupełniające zabiegi wykonane w gabinecie. Używanie profesjonalnych produktów, przygotowywanie domowych maseczek i i odwiedzanie kosmetyczki raz na jakiś czas może wyleczyć nas z wągrów raz na zawsze – jeśli jednak przyczyną powstawania zmian są hormony, najlepszym rozwiązaniem jest wizyta u dermatologa.