Opublikowano uzasadnienie wyroku Trybunału Konstytucyjnego w sprawie aborcji. Przedstawicielki Ogólnopolskiego Strajku Kobiet ponownie zabierają głos. „Wzywamy wszystkich, aby tym razem iść tak, żeby zostawić ślady. Wyraźcie swój gniew tak, jak uważacie. To nie my zaczęłyśmy”- nawołuje Marta Lempart.

Strajk Kobiet mówi o piekle

Reprezentantki Ogólnopolskiego Strajku Kobiet ponownie reagują. Po opublikowaniu pisemnego uzasadnienia odnośnie wyroku w sprawie aborcji, zwołały konferencję prasową.

- Jesteśmy już gotowe, żeby wyjść na ulice. Za chwilę wychodzimy, spotkamy się o 18.30 na ulicy Szucha, pod czymś, co kiedyś było Trybunałem Konstytucyjnym - mówiła Agnieszka Czeredecka przez kilkoma godzinami.

- Jeśli do tej pory mówiliśmy o piekle kobiet, to chyba będziemy musiały zacząć o piekle dla rządu. Po prostu zgotujemy wam piekło, nie podarujemy wam tego. Dzisiaj jest 27. dzień stycznia. Zapamiętajmy tę datę, bo to może być ważna data - dodaje Klementyna Suchanow.

Zobacz też:

Proboszcz nie dopuścił młodzieży do bierzmowania, bo popierała Strajk Kobiet

Anita Lipnicka stworzyła Protest Song wspierający kobiety

Magda Lempart zgłoszona do prokuratury. Miała opluć policjanta

Orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego - gdzie można przeczytać?

Uzasadnienie orzeczenia umieszczono na stronie internetowej Trybunału Konstytucyjnego. Wynika z niego, że prawdopodobieństwo ciężkich i nieodwracalnych wad płodu lub nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu nie jest wystarczające do pozbawienia życia w okresie prenatalnym, a samo wskazanie na potencjalne wady ma charakter eugeniczny.

- Zgodnie z wymogami konstytucyjnymi wyrok zostanie opublikowany dzisiaj w Dzienniku Ustaw- podaje Centrum Informacyjne Rządu po przedstawieniu uzasadnienia.

Przeczytaj też:

Agata Duda popiera Strajk Kobiet? Ten szczegół na sukience zinterpretowały media

Do kogo naprawdę należy ciało kobiety?

Strajk Kobiet - protesty w całym kraju

Oprócz Warszawy w protestach wezmą udział również inne miasta. Będą to m.in.: Kraków, Łódź, Wrocław, Poznań i Katowice. Informacje o kolejnych miastach, które zdecydują się protestować, Strajk Kobiet będzie zamieszczać w mediach społecznościowych.

- Wszystkich zapraszamy, wszystkich prosimy, wszystkich wzywamy do tego, żeby wyszli, do tego, żeby się zmobilizowali i żeby tym razem iść tak, żeby zostawić ślady. Wyraźcie ten swój gniew tak, jak uważacie. To nie my zaczęłyśmy - podkreśla Marta Lempart.

Zobacz też:

Małgorzata Kożuchowska o Strajku Kobiet: "Ulica to nie jest dobre miejsce"