Trening interwałowy świetnie spala kalorie, podnosi wydolność i wytrzymałość organizmu, ale także zwiększa siłę i prędkość. Polega on na przeplataniu na zmianę treningu o bardzo dużej intensywności z treningiem dużo lżejszym i wolniejszym. Jest on wyjątkowo skuteczny jeśli chcemy pozbyć się nadmiernych kilogramów, kilkukrotnie skuteczniejszy od treningu aerobowego.

Trening interwałowymożna przeprowadzać na różnych dyscyplinach sportu. Może być to jazda na rowerze, bieganie czy inna forma ruchu. Cały trening zajmuje mniej czasu niż w przypadku popularnych aerobów, ale jest też bardziej obciążający dla organizmu. Jeśli nie miałeś w ogóle do czynienia ze sportem polecamy jednak zacząć od treningów aerobowych i stopniowo wplatać interwały. Najszybszy trening interwałowy trwa tylko cztery minuty i jest nim Tabata. Do takiego treningu możemy też zaliczyć marszobiegi gdzie przeplatamy marsz ze sprintem, czy jazdę na rowerze przemieszaną z podjazdami na stojąco.

Interwały szybko poprawiają kondycję fizyczną, zmniejszają ryzyko cukrzycy, podnoszą odporność i redukują tkankę tłuszczową. Należy jednak pamiętać, że są one bardziej obciążające dla naszego organizmu i wymagają dłuższej regeneracji pomiędzy treningami.