Torebki skórzane ze względu na jakość wykonania stanowią opłacalny zakup. Wiele pań wychodzi z założenia, że lepiej mieć jedną, uniwersalną, która posłuży przez długie lata, niż kilka tańszych i gorszych jakościowo torebek ze sztucznych materiałów. Wiemy jednak, że mnogość modeli będzie kusiła. Torby-worki, listonoszki, kopertówki kuferki - paleta możliwości w przypadku torebek skórzanych jest naprawdę szeroka.

Skórzane torebki: jak dbać?

Torebka skórzana, jak każdy inny przedstawiciel galanterii skórzanej, wymaga odpowiedniej pielęgnacji i przechowywania. Jeśli będziemy pamiętać o kilku regułach, przez długie lata będzie wyglądać jak nowa.

Materiał, z którego wykonana jest torebka: skóra naturalna wymaga przede wszystkim odpowiedniego czyszczenia. Dobierając środek, należy stosować się do zaleceń producenta, zwracając jednocześnie uwagę na kolor skóry, by nie doprowadzić do powstania przebarwień. Tuż po wyczyszczeniu torebka powinna zostać natłuszczona oraz zaimpregnowana. Do tego celu wykorzystać można różne preparaty: i te domowej produkcji, i zakupione w sklepie. Równie istotne jest prawidłowe codzienne użytkowanie oraz przechowywanie torebek.

Torebki skórzane nie powinny być narażane na skrajne temperatury oraz na silne zamoczenie. Jeśli już do tego dojdzie, nigdy nie próbujmy suszyć ich bezpośrednio przy źródle ciepła, na przykład na kaloryferze. To sprawi, że skóra popęka i będzie wyglądała nieestetycznie.

Jak przechowywać torebki skórzane, jeśli posiadamy ich więcej i używamy naprzemiennie? Przede wszystkim torebkę każdorazowo przed schowaniem do szafy należy wyczyścić i natłuścić. Skóra musi mieć kontakt z powietrzem, niewskazane jest więc chowanie jej do foliowej torby. Lepszym wyborem będzie płócienny lub bawełniany worek.

Mała skórzana torebka zabezpieczona w ten sposób może zostać ustawiona na półce lub powieszona na wieszaku w szafie. Najlepsze będzie miejsce zabezpieczone przed docieraniem promieni słonecznych, mogących doprowadzić do odbarwienia.

Duże torebki skórzane dodatkowo dobrze jest czymś wypełnić przed schowaniem, aby zapobiec odkształceniom. W przypadku mniejszych modeli takie działanie zresztą też nie zaszkodzi. Do tego celu wykorzystać możemy zwykły papier. Jeśli zamierzamy użyć zadrukowanych kartek, sprawdźmy, czy nie będą one brudzić. Skórzane torebki w ogóle mają tendencję do pochłaniania kolorów z innych materiałów, szczególnie dżinsu i silnie barwionych tkanin. To wskazówka zarówno w kontekście przechowywania, jak i łączenia poszczególnych elementów garderoby.

Zobacz także:

Jak i czym wyczyścić skórzaną torebkę?

Torebki skórzane należy czyścić na bieżąco, aby nie doprowadzić do powstania trwałych i mocnych zabrudzeń. Na co dzień wystarczy zwykła woda z odrobiną octu. Uważajmy tylko, aby nie namoczyć zbyt mocno skóry. W przypadku szybkiego działania można wykorzystać chusteczki nawilżane dla dzieci. Nie zawierają one wysuszającego alkoholu, są więc bezpieczne.

Torebka skórzana co jakiś czas musi zostać wyczyszczona kompleksowo. Po opróżnieniu jej z zawartości zaczynamy od wnętrza, które jest bardzo narażone na zabrudzenia powstałe przez przechowywane przedmioty. Większość podszewek w skórzanych torebkach jest na szczęście wykonana z bawełny wysokiej jakości, którą dość łatwo wyczyścić, o ile nie mamy do czynienia z ekstremalnymi plamami. Często wystarczy zwilżona ściereczka. Można także posłużyć się delikatnym płynem do prania bawełny lub płatka kosmetycznego nasączonego spirytusem, dzięki któremu pozbędziemy się śladów po długopisie.

Po upływie około 20-30 minut, gdy wnętrze torebki będzie suche, można przejść do zewnętrznej części. Najprościej jest wykorzystać specjalistyczne preparaty do czyszczenia skóry naturalnej. W zależności od producenta i przeznaczenia różnią się one składem oraz sposobem aplikacji.

Warto znać jednak także kilka domowych trików. W czyszczeniu torebek skórzanych sprawdza się woda z odrobiną octu pomocna zwłaszcza przy tłustych zabrudzeniach. Alternatywą jest mieszanina białka jaja i terpentyny. Samo białko czyści najdelikatniejsze skóry: krokodylą i wężową. Przebarwienia i zarysowania na jasnej skórze usunąć można gumką do mazania.

Torebki skórzane, z wyjątkiem skór lakierowanych, powinny być średnio co trzy miesiące natłuszczane i impregnowane. Przesuszona skóra pęka i traci kolor. Można do tego celu wykorzystać gotowe preparaty, postępując zgodnie z instrukcjami producenta. Również i w tym przypadku istnieją jednak domowe sposoby.

Czarne torebki skórzane nawilżać można mieszaniną oleju lnianego i octu w proporcjach 1:3, nakładając ją szmatką. Sprawdza się również olej rycynowy. Wosk pszczeli nada połysk, czyści, konserwuje, a dodatkowo chroni przed uszkodzeniami mechanicznymi, można więc zastąpić nim impregnat. Torebki z nubuku oraz zamszu wymagają innego działania. Impregnowane są specjalnymi odświeżającymi i zabezpieczającymi preparatami w spray'u. Impregnowanie należy powtarzać regularnie, przynajmniej raz na pół roku, a najlepiej co trzy miesiące.

Jak odświeżyć skórzaną torebkę?

Torebki skórzane wymagają bieżącego odświeżania. Jeśli będziemy to robić regularnie, późniejsze kompleksowe czyszczenie okaże się znacznie prostsze i skuteczniejsze. Jak odświeżyć skórzaną torebkę na co dzień?

Bardzo często wystarczy przecierać ją bawełnianą, ewentualnie lekko zwilżoną szmatką. Woda z kilkoma kroplami octu wystarcza, aby odświeżyć skórę i usunąć niewielkie, całotygodniowe zabrudzenia. Można także wykorzystać do tego celu nawilżane chusteczki dla dzieci. Nie zawierają one alkoholu, a dodatkowo wzbogacone są składnikami nawilżającymi.

Jeśli chcemy szybko dodać blasku, a przy okazji nawilżyć i zaimpregnować torebkę, wybierajmy specjalne preparaty o takim właśnie działaniu. Podobny efekt uzyskamy stosując olej rycynowy, glicerynę albo... pastę przeznaczoną do pielęgnacji skórzanych butów. Najlepsza i najbezpieczniejsza będzie bezbarwna, choć nawet i ona nie może być stosowana w przypadku delikatnych, egzotycznych skórek oraz skóry lakierowanej.

Powstałe na skutek codziennego użytkowania torebki zabrudzenia usuwajmy na bieżąco. Łatwiej pozbyć się plam, kiedy są jeszcze świeże. Jeśli zachodzi konieczność nadania skórzanej torebce drugiego, a nawet trzeciego życia, wykorzystajmy specjalistyczne mydło do skór oraz mocno koloryzujący balsam. Gąbkę należy namoczyć w ciepłej wodzie i tak przygotowaną nakładać mydło na torebkę. W ten sposób odżywia się jej powierzchnię, a nawet usuwa rysy. Następnie za pomocą ściereczki aplikujemy balsam i czystą szmatką polerujemy całość. Taki sposób nie sprawdzi się tylko przy skórze lakierowanej i zamszu. W innych przypadkach warto przetestować kolor na niewielkiej powierzchni.