Najdroższy feministyczny akt w historii

Podczas głośnej aukcji dla kolekcjonerów sztuki w Sotheby's wylicytowano nie tylko obraz Banksy'ego "Dziewczyna z balonikiem", który w tym samym momencie uległ samozniszczeniu, ale miał tam miejsce także inny, nie mniej znaczący fakt. Dotyczył licytacji kobiecego portretu "Propped" autorstwa Jenny Saville. To pochodzący z 1992 roku akt przedstawiający samą artystkę siedzącą na stołku i patrzącą w lustro, na którym niewyraźnie wypisany jest cytat z francuskiej pisarki i feministki Luce Irigaray. Ten erotyzujący autoportret został kupiony na aukcji w Sotheby za, bagatela, 12 milionów dolarów. Tym samym stając się najdroższym na świecie obrazem żyjącej artystki.

Obraz ma dwa metry wysokości, a kolekcjoner wykupił go za dokładnie 12,4 miliona amerykańskich dolarów, przy czym przed wystawieniem dzieła, typowano, że sprzeda się ono za trzy razy mniejszą sumę. To fenomen, zwłaszcza w świecie sztuki, gdzie kobiety artystki wciąż traktowane dość marginalnie. 

 „Jeszcze w latach 80. czy 90. kobieca aktywność w dziedzinie sztuk wizualnych była ciągle zjawiskiem niszowym, marginalnym. Dzięki feminizmowi (lata 70.) oraz skutecznej roli sztuki krytycznej (lata 90.), ta dysproporcja uległa zmianie. Od kilku lat aktywność kobiet w zakresie sztuk wizualnych – artystek, kuratorek sztuki, aktywistek – zdaje się bardziej znacząca., mówiła w debacie Kultury Liberalnej artystka wizualna Dorota Nieznalska. 

Oczywiście kobiety w środowisku artystycznym są coraz bardziej widoczne i wytrwale torują sobie drogę, jednak wciąż borykają się z wieloma problemami, związanymi ze stereotypami płci i nierównością. 

"Niedostrzegalność obecnych przecież w świecie sztuki kobiet może przerażać. Są nie tyle dyskryminowane, co po prostu wykluczone z kolekcji i pokazów w najważniejszych instytucjach.", mówiła w tej samej debacie inna artystka, Zuzanna Janin. 

Dzieła sztuki męskich artystów od zawsze osiągają na aukcjach wyższe ceny, dlatego sukces Jenny Saville, która pobiła rekord ustanowiony w 2015 roku przez Cady Noland (9,8 miliona dolarów za jej pracę) jest wart odnotowania. 

Jenny Saville kim jest ta artystka?

Jenny Saville to współczesna brytyjska artystka. Ukończyła Glasgow School of Art i jest wybitną przedstawicielką formacji Young British Artists. Jej prace są wielkoformatowe, tak jak dwumetrowy "Propped" i mocno inspirowane tradycjami feministycznymi. W swoich obrazach neguje utarty kobiecy wizerunek popularyzowany w kulturze popularnej. Jej prace to często autoportrety.

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Propped-

Post udostępniony przez Jenny Saville (@jenny_saville_art) Paź 2, 2018 o 10:11 PDT