Fryzury, które niszczą włosy

Mocno związany kucyk – jak najciaśniejsze upięcie włosów jest gwarancją trwałości fryzury, ale należy pamiętać, że mocne ściskanie włosów gumką jest dla nich bardzo szkodliwe. Włosy tracą witalność i zaczynają bardziej wypadać. Jeżeli nie wyobrażamy sobie chodzenia w rozpuszczonych włosach na co dzień, warto postawić na luźniejsze upięcia.

Messy bun – bardzo modna i łatwa w zrobieniu fryzura. Dzięki niej mamy na głowie luźny artystyczny nieład. Pasuje do każdej stylizacji, ale niestety może wyrządzić dużo szkody naszym włosom, zwłaszcza tym suchym. Ta fryzura to przypadkowo złapane na czubku głowy włosy i związane, często na wiele godzin. Taka fryzura nie zabezpiecza ich, a nawet sprzyja łamaniu się włosów i powoduje stałe uszkodzenia.

Trwała – dobrze zrobiona trwała powinna nam zapewnić piękne loki lub fale, niestety w większości przypadków trwała ondulacja kończy się spalonymi i przesuszonymi włosami. Dlatego osoby o delikatnych i podatnych na zniszczenia włosach, nie powinny jej stosować.

Codzienne prostowane lub kręcone włosy – wysoka temperatura działa bardzo destrukcyjnie na nasze włosy. Jeżeli raz na jakiś czas lubimy potraktować swoje włosy prostownicą czy lokówką to nie wyrządzi to większych szkód na naszych włosach i powinny się one szybko zregenerować. Jednak przy codziennej takiej stylizacji nasze włosy po prostu nie będą nadążały z regeneracją.

Tapirowanie – jest to bardzo brutalny sposób na układanie włosów. Tapirowanie bardzo plącze włosy i przez to przyczynia się do osłabienia ich struktury, zwiększenia łamliwości i wypadania.

Jak dbać o włosy?

Nasze włosy codziennie narażone są na szkodliwe czynniki zewnętrzne. Nawet niektóre fryzury mogą je niszczyć. Co zrobić, żeby były piękne i zdrowe? Oczywiście należy pamiętać o zdrowej diecie, która dostarczy nam wszystkich niezbędnych składników odżywczych. Będzie ona wpływała korzystnie na nasze włosy, cerę, sylwetkę i samopoczucie. Należy również pamiętać o podstawowych zasadach pielęgnacji włosów.

Używaj odpowiednich kosmetyków – dobranie odpowiednich kosmetyków do naszych włosów nie jest łatwe i trzeba to zrobić metodą prób i błędów. Warto jednak próbować, żeby znaleźć kosmetyki idealne dla nas, dzięki którym nasze włosy będą piękne, odżywione i pełne blasku. Należy unikać kosmetyków z silnymi detergentami, silikonami, parabenami i SLS. Można wypróbować też mycie włosów odżywką lub innymi alternatywnymi metodami.

Zobacz także:

Daj włosom odetchnąć – warto raz na jakiś czas dać włosom odpocząć. Zostaw je rozpuszczone i ogranicz liczbę kosmetyków do stylizacji. Włosy wtedy odetchną i zaczną same się regenerować.

Wiąż włosy do spania – podczas snu nasz organizm się regeneruje, jednak włosy są wtedy bardzo narażone na zniszczenia mechaniczne. Kiedy my sobie smacznie śpimy, nasze włosy ocierają się o materiał pościeli, są przygniatane przez nasze ciało i zgniatane. Przez to łatwiej się łamią i wypadają. Wystarczy upiąć je lekko do snu, żeby temu zapobiec. Najlepiej sprawdzi się luźny warkocz lub luźny kok ślimak.  

Wybieraj miękkie gumki i frotki – gumki z metalowymi elementami są bardzo szkodliwe dla włosów. Włosy się przez nie łamią i strzępią, dlatego na co dzień postaw na miękkie frotki, gumki typu scrunchies lub plastikowe gumki.

Nie chodź z mokrymi włosami spać – mokre włosy są bardziej podatne na uszkodzenia mechaniczne. Dlatego przed pójściem spać warto lekko podsuszyć włosy (chłodnym nawiewem suszarki) lub pozwolić im naturalnie wyschnąć.

Nie susz włosów w ręcznik – jest to kolejny czynnik niszczący nasze mokre włosy, które po myciu są osłabione i mają rozwarte łuski. Zarówno wycieranie włosów ręcznikiem, jak i wiązanie je w turban z ręcznika jest dla naszych włosów szkodliwe. Najlepiej odsączyć włosy i zrobić turban z bawełnianej koszulki, ale można też wypróbować ręcznik z mikrofibry.

Nie szczotkuj włosów na mokro – mokre kosmyki są bardziej wrażliwe i bardziej podatne na wyrywanie, dlatego szczotkowanie włosów lepiej zostawić na później, kiedy nasze włosy będą już suche.