Taping twarzy czyli kinesiotaping: co to takiego?

Aby móc dobrze zrozumieć ideę tapingu twarzy, musimy najpierw opisać czym w ogóle jest kinesiotaping. Taping, czyli plastrowanie dynamiczne, jest często kojarzone z medycyną sportu i nie bez przyczyny - terapia ta zdobyła ogromną popularność wśród osób, które narażone są na różne kontuzje i urazy podczas intensywnego wysiłku fizycznego. Kinesiotaping polega na oklejaniu newralgicznych miejsc (najczęściej są to stawy) specjalną, elastyczną taśmą, która jedynie delikatnie naciąga skórę w tych okolicach. Zalety tapingu to przede wszystkim usprawnienie mikrokrążenia, oraz drenaż limfatyczny, który poprawia regenerację uszkodzonych lub obolałych miejsc. Taśmy korygują też ustawienie stawów, a także wspomagają pracę mięśni. 

Kto skorzysta na kinesiotapingu? Lista potencjalnych beneficjentów jest całkiem obszerna:

  • osoby cierpiące na wady postawy
  • osoby uskarżające się na bóle stawów i kręgosłupa
  • rekonwalescenci po operacjach ortopedycznych
  • osoby w trakcie rekonwalescencji po urazach takich jak stłuczenia, krwiaki
  • osoby uprawiające sport, chcące zmniejszyć ryzyko kontuzji

Jak w takim razie kinesiotaping ma się do zwalczania zmarszczek? Taping twarzy jest metodą wspomagającą działanie innych terapii manualnych, takich jak liftingujący masaż. Podobnie jak w przypadku skóry innych części ciała, plastry do tapingu pomogą utrzymać efekty zabiegów, które poprawiają ukrwienie skóry, a także odprowadzanie limfy. Lepsze ukrwienie i dotlenienie skóry, to szybsza jej regeneracja, nawodnienie i sprężystość. Taping twarzy wpływa też na napięcie mięśni mimicznych: zbyt duże, niewystarczające (co dzieje się w miarę upływu lat) lub nierównomierne, może wpływać na powstawanie zmarszczek, a także utratę ładnego owalu twarzy. 

Taping twarzy w domu

Kinesiotaping odpowiednio i profesjonalnie wykonywali jeszcze do niedawna jedynie wykwalifikowani fizjoterapeuci lub kosmetolodzy, zajmujący się terapiami manualnymi twarzy. Taping twarzy to świetnie zwieńczenie liftingującego masażu Kobido, czy drenażu limfatycznego. Dziś jednak, dzięki rozwinięciu się platform społecznościowych, wielu profesjonalistów dzieli się swoją wiedzą z szerszym gronem odbiorców. Specjalne kursy i warsztaty samodzielnego tapingu twarzy znaleźć możemy nawet na YouTube i Instagramie, jednak najlepszą metodą na zbudowanie własnej, „taśmowej rutyny” jest zasięgnięcie porady w trakcie wizyty w gabinecie masażu. 

Kinesiotaping twarzy choć jest bezpieczny i nieinwazyjny, wykonywany nieumiejętnie może doprowadzić do uszkodzenia naskórka. Skóra bardzo sucha i wiotka, a także cienka skóra w okolicach oczu, może łatwo ulec podrażnieniu, a nawet mikrouszkodzeniom, jeśli stosowane przez nas plastry są zbyt mocne lub przykleimy je w złym miejscu. Podobnie sprawa ma się w przypadku cery trądzikowej, łuszczycy, czy innych chorób dermatologicznych - stosowanie plastrów bez konsultacji ze specjalistą może spowodować zaostrzenie stanu zapalnego.

Taping twarzy: efekty

Najczęściej „oklejanymi” w kinesiotapingu estetycznym obszarami są oczywiście te, w których pojawiają się zmarszczki mimiczne. Są to okolice ust, linia marionetki, bruzda nosowo-wargowa, kurze łapki, a także lwia i poprzeczne zmarszczki czoła. Taping jest też stosowany w celu uniesienia policzków i ujędrnienia owalu twarzy, szyi, a także pomaga w zredukowaniu tzw. drugiego podbródka. 

Zobacz także:

Taśmy przyklejamy w miejscach występowania mięśni, odpowiedzialnych za dany obszar, z tego względu przed „pierwszym razem” przyda się konsultacja z ekspertem, który dobrze zna anatomię twarzy. Efekty, takie jak ujędrnienie i poprawa kolorytu cery są widoczne nawet po pierwszej sesji kinesiotapingu. 

Czego możemy się spodziewać, stosując regularnie taping twarzy? Jego fanki wskazują na poprawę elastyczności skóry, zniwelowanie opuchlizny, wygładzenie drobnych zmarszczek i zaostrzenie konturu twarzy. Taping może być również pomocny w zdjęciu napięcia mięśniowego u osób borykających się z przewlekłym stresem, którego wynikiem jest zaciskanie szczęk i żuchwy. 

Taping twarzy: jak często 

Taping twarzy wymaga systematyczności: jeśli ma być profilaktyką starzenia skóry, warto powtarzać go około 2 razy w tygodniu. Taśmy przyklejamy na 6-8 godzin, na przykład na noc, a następnie zdejmujemy mocząc je letnią wodą i delikatnie rolując. 

Kinesiotaping, którego celem jest przyspieszenie rekonwalescencji po zabiegu, czy urazie, rządzi się swoimi prawami - tu powinniśmy zdecydowanie zasięgnąć porady specjalisty, aby nie osiągnąć efektu odwrotnego od zamierzonego. 

Plastry do tapingu twarzy 

Profesjonalne taśmy do tapingu twarzy kupisz w sklepach dla fizjoterapeutów i joginów, w niektórych aptekach, a nawet drogeriach. Niekiedy spotkać je można też w ofercie sklepów medycznych i z wyposażeniem dla sportowców. „Tejpy do twarzy” są dostępne w różnych rozmiarach (można również je docinać), a ich design sprawa, że chciałoby się nosić je jak najdłużej. W sieci widziałyśmy już taśmy we wszystkich kolorach tęczy, a także z motywami, takimi jak panterka, czy zebra.