Drenaż limfatyczny – na czym to polega ?

Wśród wielu rodzajów masaży drenaż limfatyczny wyróżnia się tym, że jako jedyny wpływa na naczynia limfatyczne. Czy jest zatem limfa, która przez nie przepływa? To płyn tkankowy powstający z niektórych produktów przemiany materii i osocza. Wprowadzany jest do obiegu krwi przez naczynia limfatyczne. Chłonka z reguły jest jednak prawie nieruchoma, dlatego wykonywanie drenażu limfatycznego ma usprawnić jej przepływ i usunąć ją przestrzeni międzykomórkowej. Ten rodzaj masażu przeciwdziała, więc zakażeniom bakteryjnym i opuchliźnie limfatycznej powodujących, co jest spowodowane zastojem limfy, a także przyspiesza inne procesy biochemiczne. Drenaż limfatyczny wykonywany jest zarówno na rękach i nogach, jak i na twarzy.

Jak wykonuje się drenaż limfatyczny?

Jeszcze przed samym masażem należy pamiętać o tym, by ściągnąć wszelką biżuterię oraz całkowicie odsłonić miejsca, które będą masowane. Pacjent ubiera się więc w specjalny strój, który napełniany jest powietrzem, co ma sprzyjać udrażnianiu węzłów. Podczas drenażu limfatycznego musimy również przyjąć specjalną pozycję. Terapia przeprowadzana jest na leżąco, lecz nogi, bądź ręce pacjenta muszą znajdować się powyżej linii serca.

Technika masażu zwana drenażem limfatycznym rozpoczynana jest od odblokowania węzłów. Bardzo ważne jest to, w jakim kierunku wykonywany jest drenaż limfatyczny. Ruchy masażysty powinny przebiegać tak jak kierunek przepływu krwi oraz limfy w organizmie.

Najpierw masażysta masuje okolice pachwin, szyi oraz pach, a następnie przystępuje do rozmasowywania naczyń limfatycznych i niewielkich splotów. Specjalista powinien zacząć wykonywanie drenażu limfatycznego od obwodu ciała i iść w stronę ujść żylnych. W tym miejscu dochodzi do udrożnienia przez niego węzłów chłonnych i pni limfatycznych tak, aby limfa mogła zostać odprowadzona.

W trakcie masowania zdarza się, że niektórzy pacjenci zasypiają, ponieważ ruchy, wykonywane przez masażystę są bardzo jednostajne i delikatne. Zwykle stosuję on techniki masażu zwane rozcieraniem, głaskaniem i ugniataniem.

Drenaż limfatyczny – po co się go wykonuje?

Drenaż limfatyczny ma duże działanie lecznicze jednak przede wszystkim, wykorzystywany jest do walki ze z kilogramami i usuwaniu cellulitu. Podobnie jak body wrapping, ten zabieg zdecydowanie polepsza wygląd skóry u ujędrnia ją, a w trakcie zabiegu z organizmu usuwane są produkty przemiany materii i toksyny.

Masaż stosowany jest także w przypadku małych obrzęków kończyn dolnych, chorób stawów, niewydolności żylnej oraz w leczeniu żylaków, ponieważ podczas tej terapii udrażniane są żyły. Poza tym podczas drenażu limfatycznego dochodzi do odżywienia tkanek i szybszego dopływu świeżej krwi zawierającej dużo składników odżywczych.

W kosmetyce drenaż limfatyczny sprawdza się również jako zabieg mający na celu upiększyć twarz. Masaż wykonywany na tym obszarze wpływa na poprawę jędrności skóry, łagodzi rysy oraz sprawia, że cera jest bardziej promienna.

Drenaż limfatyczny – przeciwwskazania

Istnieje kilka przeciwwskazań co do wykonywania drenażu limfatycznego. Są to:

 • choroby zakaźne,

 • choroby naczyń krwionośnych i serca,

 • nowotwory układu chłonnego,

 • padaczka,

 • ostre stany zapalne,

 • ciąża i okres laktacji,

 • gruźlica,

 • uszkodzenia ciała,

 • wszczepiony rozrusznik serca,

 • zakrzepica żył,

 • niewydolność wątroby lub nerek,

 • obrzęk płuc.

Drenaż limfatyczny – cena

Koszt wykonania drenażu limfatycznego w profesjonalnym gabinecie masażu zależy od czasu masowania, a także tego, jaki obszar ciała podlega masażowi. Najczęściej wykonuje się drenaż nóg za który zapłacimy od 50 do 150 złotych.